לראשונה |

מנהלת שסירבה לקבל תלמידים אתיופים הושעתה לשנה

בת שבע קפלר, מנהלת בי"ס בפתח תקוה, שערעורה נדחה על ידי שר החינוך גדעון סער, עתרה לבג"ץ בטענה שלא השפיעה לרעה על התלמידים

טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלילה נשר

משרד החינוך הרחיק לפני כחודש לראשונה מנהלת בית ספר בשל סירובה לקבל תלמידים בני העדה האתיופית בבית ספרה. המנהלת, בת שבע קפלר מבית הספר הדתי "שובו" בפתח-תקוה, נדרשה על ידי משרד החינוך לקלוט בשנת הלימודים הנוכחית תלמידים אתיופים, אך לפי המשרד היא סירבה לכך.

ל"הארץ" הגיעו החלטות המשרד, המהוות תקדים במערכת החינוך, ולמעשה גם תשובה ראשונה לאיומים הרבים שהושמעו מצדו בשנים האחרונות עקב הסירוב לקלוט תלמידים יוצאי העדה.

"בהתאם לסמכותי לפי חוק הפיקוח על בתי ספר...ובהמשך לשימוע שנערך במשרדי (30.5.12, ט"נ) החלטתי להתלות את אישור העסקתך כמנהלת לשנת הלימודים תשע"ג", כתבה מנכ"לית משרד החינוך דלית שטאובר במסמך שהגיע לידי "הארץ". "לפיכך לא תוכלי לשמש כמנהלת בית הספר ‘שובו' בפתח תקווה או כמנהלת בכל מוסד חינוך אחר, וזאת החל מיום 1.7.12 ועד לסיום שנת הלימודים תשע"ג. כמו כן, לא תוכלי לשאת בכל תפקיד ניהולי בבית הספר או בקשר אליו, או בכל בית ספר אחר, עד לסיום שנת הלימודים".

בית הספר "שובו" בפתח תקווה: צילום: ניר כפרי

מנכ"לית המשרד מגוללת במסמך את הנימוקים להחלטתה, המתבססים בין היתר על השימוע שנערך למנהלת. "דברייך לפיהם לא תקלטי לכיתה א' בבית ספרך, קבוצת ילדים המשתייכת לעדה האתיופית, עומדת בסתירה לכל ערך פדגוגי חינוכי-חברתי שמערכת החינוך מצווה בו, ומהווה הפליה", כתבה שטאובר. היא הוסיפה כי המנהלת לא פעלה לפי מנהל האגף לחינוך מוכר שאינו רשמי, יהודה פינסקי, שהורה לה לקלוט קבוצת תלמידים יוצאי העדה. " לא פעלת על פיו והמרית את הוראות משרד החינוך בעניין זה", כתבה שטאובר.

"כפי שאת עצמך דיווחת במהלך השימוע, לא קלטת לבית ספרך קבוצת ילדים המשתייכת לעדה האתיופית", נכתב עוד. "עקרון השוויון ואיסור הפלייה בחינוך חלים על כלל מוסדות החינוך בישראל... כעובדת ציבור הנך מחויבת לפעול על פי חוקי מדינת ישראל, מדיניות והנחיות משרד החינוך. בהתנהגותך ובאמירותייך פעלת בניגוד למצופה ובניגוד לנדרש".

המנהלת ערערה על החלטת המנכ"לית לשר החינוך גדעון סער, אולם זה דחה את הערעור: "נוכח ההתבטאויות החמורות... המנוגדות גם לחוק ולהנחיות המשרד ואשר אינן עומדות בסטנדרט ההתנהגות המצופה מעובד ציבור בכלל וממנהלת בית-ספר בפרט, ולאור המידתיות שבסנקציה אשר הוגבלה לפרק זמן קצוב, לא מצאתי לבטל את ההתליה", כתב סער בתשובתו למנהלת.

המנהלת בת שבע קפלרצילום: אתר בית הספר שובו פתח תקוה

המנהלת החליטה לעתור לבג"ץ נגד החלטתו של סער, בטענה כי "הטעם היחיד שעמד במרכז זימונה של העותרת לשימוע... הינו הטענה כי העותרת סירבה לקלוט תלמידים חדשים, בני העדה האתיופית. אף אילו היתה נכונה הטענה אין בכך כדי לעמוד בתנאי החוק (חוק הפיקוח, ט"נ)".

המנהלת טענה בעתירה כי לפי החוק יש לנמק הפסקת העסקה בכך שתהיה "בהתנהגות של עובד החינוך...השפעה מזיקה על התלמידים... אף אילו נפל פגם בהתנהלותה. אין בסירוב... בכדי ליצור השפעה כלשהי על תלמידי בית הספר, קל וחומר השפעה שהיא בגדר השפעה מזיקה". עוד נטען בעתירה לבג"ץ כי בבית הספר נקלטו לאורך השנים תלמידים רבים ללא קשר למוצאם, לרבות תלמידים בני העדה האתיופית. תגובת משרד החינוך לעתירת המנהלת תוגש היום לבג"ץ.

שמו של בית הספר "שובו" עלה לכותרות בשנה שעברה, עם ההחלטה לסגור את שערי בית הספר "נר-עציון" בעיר, שכל תלמידיו - למעט אחד - היו בני העדה האתיופית, ולפזרם בין בתי הספר האחרים. גורמים בעירייה האשימו כי בתי ספר שונים בעיר, ו"שובו" ביניהם, סירבו לקלוט את כל התלמידים שנדרשו.

עם ההחלטה לסגור את "נר-עציון", הודיע סער כי החליט על פיזור הדרגתי של כל בתיה"ס שמרבית תלמידיהם אתיופים. השנה נסגרו 3 בתי ספר נוספים - בחיפה, נתניה ובאר יעקב. טרם הוחלט אילו בתי ספר נוספים יפוזרו בתום שנת הלימודים שהחלה לפני שבוע.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ