טלילה נשר
טלילה נשר

למעלה מ-20 נשים קורבנות סחר, מחציתן קטינות, כלואות חמישה חודשים בכלא במקום לעבור לשיקום שהן זכאיות לו מתוקף חוק בגלל מחדלים של משרדי ממשלה. הקטינות הן בגילי 15-14. "הארץ" פרסם זאת לראשונה בחודש יוני אך מאז לא נפתרה הבעיה והקטינות והבוגרות, קורבנות הסחר בבני אדם, עדיין בכלא.

בניגוד לנוהל טיפול בקטינים לא מלווים, המטיל עליו אחריות ברורה, מסרב משרד החינוך לקלוט את הנערות בפנימיות. שאר הנשים מוחזקות במאסר בגלל תפוסה מלאה במקלט לקורבנות, שבאחריות משרד הרווחה.

הקבוצה נחטפה מאתיופיה לסיני, שם הוחזקו הנשים בתנאי עבדות במשך שלושה חודשים, חוו עינויים קשים, אלימות פיזית, אונס והרעבה. אף על פי שמשטרת ישראל כבר הכירה בהיותן קורבנות לסחר בבני אדם, ולכן אינן בנות הרחקה מישראל בטרם יועברו לשיקום, ולמרות קביעות בית הדין למשמורת שהורה על העברתן לפנימייה ולמקלט, הן עדיין מוחזקות במשמורת.

הקטינות המוחזקות במתחם 5 חודשים סבלו התעללות קשהצילום: אליהו הרשקוביץ

בתגובה שהתקבלה מלשכת מנהל המינהל לחינוך התיישבותי במשרד החינוך נאמר כי "במסגרתנו מתחנכים 150 קטינים בלתי מלווים – כלומר מספר הקטינים המרבי שניתן לקלוט".

לגבי שלוש קטינות הוגשה באחרונה עתירה נגד משרד החינוך ומשרד הפנים, על ידי עורכות הדין סמדר בן-נתן ומיכל פומרנץ שמונו לטפל בתיק מטעם הלשכה לסיוע משפטי של משרד המשפטים. בעתירה נכתב כי משרד החינוך "מאריך את החזקתן של הקטינות במשמורת, שכן אין לקטינות חלופות משמורת אחרות. פגיעה מתמשכת זאת בחירותן של הקטינות היא בניגוד לפסיקת בתי המשפט בישראל, לנוהלי המשרד ולכללי המשפט הבינלאומי המנהגי וההסכמי המחייבים את ישראל".

עדויותיהן של הצעירות שופכות אור על הסיפור שעברה הקבוצה. הן עזבו את ביתן כדי לסייע לפרנס את משפחתן. ליד הגבול עם סודאן פותו על ידי גבר שלא הכירו לבוא עמו, תוך הבטחה שייקח אותן למקום שבו יוכלו להרוויח כסף. העותרות הלכו עמו והוא צירף אותן לקבוצה של 60 אנשים, מתוכם 46 נשים. אספו אותם לאזור מדברי סמוך לאתיופיה, שם שהו שלושה ימים. לאחר מכן הועלו לכלי רכב והוסעו לסיני.

לטענת הנערות, הן חשבו כי לוקחים אותן למקום אחר באתיופיה ולכן ביקשו לחזור. בתגובה התרגזו השומרים, ירו באוויר ואיימו שייתלו אותן אם ימשיכו להתחנן לחזור. מאותו רגע לא העיזו לפצות את פיהן. המסע לסיני ארך כשבועיים, שבהם שהו ברכב כל הזמן. כל שלושה ימים נתנו להם מעט לחם יבש ומים עכורים.

כאשר הגיעו לסיני הוחזקו חברי הקבוצה כשבויים ונכלאו בצריפים במחנה ונדרשו לשלם כופר עבור שחרורם. השומרים הכו את העותרות, קשרו אותן לעמוד בידיים וברגליים והצליפו בהן בשוט.

בהמשך נאנסו הנערות ונתנו להן לדבר בטלפון עם הוריהן - הכו אותן בזמן השיחה כדי שההורים ישמעו אותן צורחות. על אחת הקטינות נכתב כי בזמן האונס הכריחו אותה לשכב על רצפה לוהטת משמש ולעתים הכו אותה בשוט תוך כדי האונס. כדי לגרום להן לצריבה בפצעיהן, הורו להן להתקלח במים עם מלח. לבסוף, לאחר שלושה חודשים, הצליחו הוריהן ללוות כסף מכל מי שהכירו ושחררו כל אחת מהן עבור 60,000 ביר, סכום במטבע אתיופי השווה ל-3,400 דולר.

עם שחרורן מהמחנה בסיני, הועברו בתחילת אפריל לישראל דרך הגבול עם מצרים, שם נתפסו על ידי צה"ל ונכלאו בכלא סהרונים. מאז הן נמצאות מאחורי סורג ובריח, חלקן בכלא גבעון וחלקן בסהרונים - שניהם מיועדים לבוגרים.

התנהלותה של ישראל מנוגדת לדין הבינלאומי ולאמנה בדבר זכויות הילד שעליה היא חתומה, ובה נכתב כי "המדינות החברות יבטיחו כי לא יישלל החופש מילד שלא כדין או באופן שרירותי. מעצרו, חבישתו או מאסרו של ילד יהיו בהתאם לחוק וישמשו רק כאמצעי אחרון ולפרק זמן מתאים הקצר ביותר".

באשר לעשר הבוגרות, נקבע בהחלטת ממשלה לפני חמש שנים כי "מי שמוכרת על ידי המשטרה כקורבן סחר בבני אדם או הוחזקה בתנאי עבדות זכאית שלא להיות מורחקת מן הארץ, אלא להיות מופנית למקלטים הייעודיים לקורבנות הסחר בבני אדם, שם היא אמורה לעבור תהליך שיקומי. היא זכאית לסיוע משפטי חינם מהאגף לסיוע משפטי במשרד המשפטים בתביעות אזרחיות נגד מבצעי העבירות".

מהאגף לסיוע משפטי במשרד המשפטים נמסר בתגובה: "עשר קטינות הוכרו, לבקשת האגף לסיוע משפטי, כקורבנות עבדות על ידי משטרת ישראל. לא ניתן לשבצן במקלט 'מעגן' שכן הוא לא ערוך לטפל בקטינות. משרד החינוך לא הסכים לשבצן בפנימיות לנוכח העובדה שהן בנות הרחקה. בעניין הבוגרות – מקלט מעגן לקורבנות סחר ועבדות מצוי זה תקופה ממושכת בתפוסה מלאה".

ממשרד הרווחה נמסר בתגובה: "התוכנית לטיפול בקורבנות סחר היא תוכנית המשותפת למשרדי ממשלה שונים. משרד הרווחה מבצע את חלקו בתוכנית זו באופן המיטבי. המשרד מטפל ומסייע לקורבנות הסחר. משרד הרווחה הקים שתי דירות מעבר לנשים קורבנות סחר וזאת בנוסף למקלט המטפל בנשים קורבנות סחר. הקמת הדירות נועדה לקליטת הנשים ולטיפול בהן. נציין כי מדינת ישראל מתמודדת עם מספר גדול מאוד של מסתננים בלתי חוקיים ובהם נשים רבות".

ממשרד החינוך נמסר בתגובה כי משרד החינוך והמשרדים הרלוונטיים בוחנים את הנושא כדי לגבש מענה לבעיה.

כתבות מומלצות

ליברמן בישיבת סיעת ישראל ביתנו, אתמול

כולם יודעים מה ליברמן רוצה, אבל איש לא יודע מה הוא באמת רוצה

לוקה

הלילה הגדול בקריירה של דונצ'יץ' היה התגשמות הסיוט של פופוביץ'

פינת האוכל על 
רקע ציורים של דני קרוון ובורלה מרקס

"במקום תחתונים קנינו אמנות". ביקור בביתו של אדריכל נוף

זוג ישראלי בדרך לחופה

האובססיה הישראלית שמתגלה תחת אש ועוד 9 המלצות של עורך "הארץ"

ליאו מסי, אמש בבלומפילד

בפסטיגל של אוהדי הכדורגל היה חסר ניצוץ. עד הדקה ה-84

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ