מלחמת הפארקים |

משרד התמ"ת מונע מענקים מחברות שביקשו לעבור לעומר

בעוד כשנתיים צפוי להיפתח פארק ההיי-טק בבאר שבע. בעומר טוענים שעד לחנוכתו המדינה מכשילה מעבר חברות לפארק התעשייה הוותיק שביישוב

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

חמש דקות נסיעה מפרידות בין היישוב עומר, הנחשב לאחד היוקרתיים בדרום, לבין העיר באר שבע. פארק התעשייה ביישוב מכניס סכומי כסף גדולים למועצה המקומית, בעיקר מגביית ארנונה, אך בעוד כשנתיים צפוי להיפתח פארק היי-טק נוסף בבאר שבע, שעתיד למשוך אליו עשרות עסקים. טרם השקת הפרוייקט, בעומר טוענים כי עיריית באר שבע מכשילה מעבר של חברות לפארק התעשייה הוותיק.

הטענה הועלתה לאחר שחברת "לודן הנדסה", שפועלת בבאר שבע מאז שנת 1979, ביקשה להעתיק את משרדיה אל פארק התעשייה בעומר. לאחרונה פנו בעלי החברה אל משרד התמ"ת כדי לקבל מענק בסך ארבעה מיליון שקלים עבור קליטת עובדים נוספים. שמוליק גורדון, סמנכ"ל לודן הנדסה, סיפר ל"הארץ" כי משרד התמ"ת התנה את אישור הבקשה בהמשך פעילות החברה בבאר שבע. "לפי הגדרות מנכ"ל משרד התמ"ת, מגיע לנו המענק גם אם עוברים לעומר, ישוב שנמצא אף הוא בפריפריה", אומר גורדון, "אנחנו לא מבינים את ההיגיון שבהחלטה". בכירים בחברה טוענים כי ייאלצו לפטר 15 עובדים אם לא יתקבל הסיוע הממשלתי.

צילום: TheMarker

פיני בדש, ראש המועצה המקומית עומר, מאמין שזה אינו מקרה בודד. "יש מדיניות לייבש את עומר ולתת עדיפות לבאר שבע", הוא אומר ומדגיש כי לאורך השנים "עומר ייצר מקומות עבודה לאלפי תושבי העיר ששילמו ארנונה לבאר שבע". לדברי בדש, מלחמת הפארקים תפגע בשני הצדדים. "כרגע אין מטר אחד בנוי בפארק ההיי טק בבאר שבע ולא יהיה בשנתיים הקרובות", הוסיף, "האפשרות היחידה שעומדת בפני חברות שרוצות להעביר את מרכז פעילותן לדרום היא עומר, אך לחלקן נאמר כי לא יקבלו הטבות אם יבחרו לעשות זאת. אני לא מתכוון לעבור על כך לסדר היום".

מעיריית באר-שבע נמסר "העיר לא מתחרה עם אף ישוב או מועצה, גדולה כקטנה, ורואה בחיוב כל יוזמה בפיתוח הנגב".

ממשרד התמ"ת נמסר כי "החברה הגישה בקשה וקיבלה כתב אישור במאי 2011 לקליטה של 15 עובדים נוספים בבאר שבע, בעלות שכר גבוהה, של 28 אלף שקלים, בסכום סיוע כולל של יותר מארבעה מיליון שקלים. לאחר כשלושה חודשים החברה הגישה בקשה חדשה להפחית משמעותית את עלות השכר הממוצעת שתשולם לעובדים, מ-28 אלף ל-22 אלף, ובנוסף ביקשה להעביר הפעילות מבאר שבע לעומר".

"שתי הבקשות נדונו בוועדה וחבריה ראו לנכון, לפנים משורת הדין, לקבל את בקשת החברה להקלה בתנאי השכר ובתנאי שפעילות החברה תישאר בבאר שבע. זאת מתוך החשיבות שרואה משרד התמ"ת בעידוד הפעילות בבאר שבע כמרכז ההיי-טק האזורי בפרט ופיתוח הפעילות התעסוקתית בעיר, אשר נמצאת במצב סוציו-אקונומי חלש משמעותית מזה של עומר". עוד נכתב כי "אם החברה תחליט בכל זאת להעביר את פעילותה לעומר, לא תהיה למרכז השקעות ברירה אלא לבטל את כתב האישור".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ