כ-20 מהגרים אריתריאים כלואים בשטח שבין ישראל למצרים

המהגרים, בהם נער בן 14, לכודים בין הגדרות בשטח הישראלי. לפי החיילים במקום, נאמר להם להעניק למהגרים "כמה שפחות מים"

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

קבוצה של כ-20 מהגרים אריתריאים כלואה זה חמישה ימים בין מכשול הגדר בגבול ישראל-מצרים. המהגרים הגיעו ביום חמישי האחרון הגיעו לגבול המערבי, צפונית לקדש ברנע, במטרה להגר לתוך ישראל. ככל הנראה, במהלך ניסיון הכניסה שלהם אל השטח הישראלי, הם נתקעו בין אמצעי המכשול בגבול – מערבית לגדר שהוקמה אך עדיין בתוך שטח ישראל.

כוח צה"ל הוצב במשימת שמירה אל מול הקבוצה, בה נמצאים על פי דיווחי החיילים נער בן 14 ושתי נשים – אחת מהן היתה בהריון מתקדם, אך הפילה את עוברה בימים האחרונים, כך אמרו המהגרים לחיילים במקום. במצב הקיים, האריתריאים לכודים בין קטעי הגדר, בלי אפשרות להיכנס לשטחי ישראל. בקרבת מקום נמצא מוצב מצרי. החיילים מספרים כי המהגרים חוששים שיבולע להם אם ישובו לשטח מצרים, ולכן, אומרים החיילים, הם מנסים לעשות ככל שניתן כדי להקל עליהם.

מאז יום חמישי, המהגרים האפריקאים נמצאים ללא מזון, ומקבלים מים במשורה. החיילים בשטח ציינו כי קיבלו הוראה להעניק לאפריקאים מים, "אך כמה שפחות". אחדים מהם הביעו חשש כי האפריקאים יתייבשו כתוצאה מהחום העז, והתרעמו על כך שלא קיבלו תשובות מספקות לסוגיה מהמפקדים במקום. החיילים טענו כי לא ברור מה יהיה עתידם של האפריקאים שבינתיים נמצאים במקום ללא אפשרות תנועה, ואילו מצבם רק הולך ומדרדר לאור היעדר המזון והחום העז. הצבא העביר לידיהם יריעת בד להתגונן מהשמש, וסיור בשטח מעלה שהקבוצה מקבלת אספקת מים במינונים קבועים.

החיילים שהוצבו במקום משמשים כמעין שומרים לקבוצת האפריקאים, כדי שלא ינסו לנוס אל תוך שטחי ישראל, למרות שבאזור הזה הושלמה בניית גדר המערכת. בשעות הלילה, מאיר הצבא על האפריקאים באמצעות תאורת ג'יפ סופה.

לפני כשלושה שבועות אירע מקרה נוסף, בה קבוצה של מהגרים מאפריקה שניסתה להיכנס לישראל שהתה במשך כארבעה ימים בתעלת מים, סמוך לגבול. לאחר מכן, הוחלט ממניעים הומניטאריים להכניס את קבוצת האפריקאים לצד הישראלי, ולהעבירם למתקני הכליאה של רשות ההגירה והאוכלוסין.

בעקבות הדיווח הבוקר ב"הארץ", פרסמה האגודה לזכויות האזרח הצהרה, בה היא טוענת כי זוהי "חרפה". עו"ד עודד פלר, ראש תחום הגירה ומעמד באגודה, ציין כי "מותר לישראל לבנות גדר, אבל גדר אינה פוטרת את ישראל מחובותיה. שעה שאנשים מתדפקים על הגדר ומבקשים על חייהם, יש לברר שלא נשקפת להם סכנה, ואם נשקפת, יש לאפשר להם להיכנס".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "באזור האמור, קיים תוואי רצוף של גדר שהוקמה לאחרונה במטרה למנוע כניסה ללא היתר לשטח מדינת ישראל. בצידה המערבי של הגדר, הפונה לשטח מצרים, מצויה בימים האחרונים קבוצת זרים אשר כניסתם לישראל נמנעת הודות לגדר זו. משיקולים הומניטאריים כוחות צה"ל מעבירים מים, מבעד לגדר, לזרים."

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ