המנהיג החרדי מעודד את יהודי צרפת להתרחק מלימודי חול

החוק הצרפתי מחייב מוסדות דתיים פרטיים ללמד מקצועות ליבה. הרב שטיינמן ביקר בפאריס וקרא לצרפתים להתמקד אך ורק בלימודי תורה

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

"מה החינוך היום? החינוך הוא תורה! ותורה! ותורה! אין זולת זה שום דבר אחר רק תורה, ומי שרוצה להיות מאושר שילמד את הבן שלו תורה". כך הכריז השבוע הרב אהרן לייב שטיינמן, המנהיג החרדי, בביקור בזק שערך בצרפת. אוזניים ישראליות מורגלות במסרים חרדיים כאלה, שנאמרו מפי המנהיג הליטאי מבני ברק, אך בצרפת יש להם משמעות מיוחדת ואקטואלית ביחס לעצמאות הפדגוגית הניתנת לחינוך הפרטי.

הרב שטיינמן הגיע ביום ראשון לביקור בן כמה שעות בפרבר של פאריס, כאורח של מוסדות חינוך חרדיים. כמעט 10,000 איש קיבלו את פני הרב שזוכה זה שנים להערצתן של הקהילות החרדיות בצרפת, עוד לפני שקיבל את "הנהגת הדור" עם פטירתו לאחרונה של הרב יוסף שלום אלישיב. באופן רשמי, הוא הוזמן ל"כנס חיזוק" לקראת חודש אלול, אבל הערך המוסף לביקורו היה חיזוק שנתן למוסדות יהודיים "על טהרת הקודש", כלומר כאלה שאין מלמדים בהם לימודים כלליים, כמו המוסד שאירח אותו "יד מרדכי", הפועל ברובע המארה בפאריס.

הרב שטיינמן נחשב זה שנים כסמכות בענייני חינוך של הציבור הליטאי בישראל. הוא מוביל את ההתנגדות להכנסת לימודי חול במוסדות החרדיים, בפרט תלמודי תורה וישיבות קטנות לבנים, ולפני שנתיים אירח בביתו כינוס חירום של רבנים ואדמו"רים כשהתעורר חשש ששר החינוך גדעון סער יאלץ את המוסדות ללמד את לימודי הליבה.

אהרן לייב שטיינמןצילום: מוטי מילרוד

כמו בישראל, גם בצרפת פועלים מוסדות חינוכיים פרטיים - רובם קתוליים - שזוכים לתקצוב ממשלתי, אלא שהם נדרשים לעמוד במינימום של לימודים כלליים. בצרפת העיקרון הזה תקף כמובן גם כלפי "ישיבות קטנות" חרדיות, לנערים בגיל התיכון, שבישראל מתוקצבות מבלי שדרישת לימודי הליבה נאכפת. רק בתמורה ל-26 שעות שבועיות של לימודים כגון מתימטיקה, שפות והיסטוריה זכאי בית ספר פרטי בצרפת לקבל "חוזה" עם הממשלה שמקנה לו מימון מלא של משכורות המורים ללימודים כלליים בתוספת 500 אירו שמקבל המוסד החינוכי כנגד כל תלמיד לכל שנת לימודים.

הביקור של המנהיג הליטאי מישראל מגיע בזמן שבצרפת מתקיים דיון עדין סביב החינוך הפרטי. מפלגת השלטון הסוציאליסטית שמה את מערכת החינוך במרכז סדר היום שלה, ומבקשת להיטיב במיוחד עם החינוך הציבורי. כך למשל, לאחרונה נוספו אלפי תקנים למורים במערכת החינוך ורק מיעוטם הגיעו לחינוך הפרטי.

גם בתוך הקהילה היהודית מתקיים דיון בנוגע לשאלה האם יש לקיים בתי ספר על "טהרת הקודש". מרבית המוסדות היהודיים-אורתודוקסיים בצרפת משלבים גם לימודים כלליים בלוח השעות (רק לאחרונה דורגו שני בתי ספר המזוהים עם חב"ד בראש טבלת הזכאות לבגרות באזור פאריס), בעוד שפחות מעשרה מוסדות דוחים את לימודי החול וממומנים אך ורק מכספי תרומות. ביקורו של הרב שטיינמן נועד להעניק חיזוק למוסדות אלה.

אתמול פרסם הביטאון "יתד נאמן" את נאומו המלא של הרב בן ה-98 שאותו נשא ביום ראשון מול אלפי יהודים. מרבית הנאום הוקדש למעלת לימוד התורה ושמירת המצוות, ואולם העיתון הדגיש בכותרותיו את דבריו על החינוך החרדי: "מה החינוך היום? החינוך הוא תורה! ותורה! ותורה".

לדברי הרב, "הכל רק תורה, שזה התכלית, וגם אנחנו רוצים בכל הדורות המשך, וברוך השם כלל ישראל קיים למרות כל צרות שהיו, והיו כל כך הרבה צרות שאי אפשר לתאר עד כמה שכלל ישראל סבל, וגם בצרפת היה את מסעי הצלב שנפלו בהם כל כך הרבה קורבנות (...) על כך עלינו לדעת שאם בן אדם רוצה להמשיך את הדורות הוא צריך להמשיך על ידי לימוד התורה ולחנך את הדור הצעיר לתורה ויראת שמיים ואז אנחנו נזכה שכלל ישראל לא יתכלה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ