עתירה לבג"ץ נגד ברק וישי: נמקו את איסור כניסת האריתריאים הכלואים בגבול

עמותת "אנו פליטים" טענה כי למהגרים נשקפה סכנה הן במצרים והן בארץ מוצאם, ולכן על ישראל לברר את מעמדם ואת אפשרות ההכרה בהם כפליטים

גילי כהן
טלילה נשר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
גילי כהן
טלילה נשר

עמותת "אנו פליטים" הגישה הערב (רביעי) עתירה דחופה לבג"ץ נגד שר הביטחון אהוד ברק ושר הפנים אלי ישי, בדרישה שינמקו מדוע אינם מתירים למבקשי המקלט מאריתריאה, השוהים זה שישה ימים בגדר הגבול עם מצרים, להיכנס לישראל ולקבל טיפול רפואי, מזון ומים, וכן מסרבים לבחון את בקשתם לקבל מקלט מדיני בישראל. הדיון בבג"ץ נקבע למחר ב-11:00 בפני השופטים גרוניס, ניל הנדל וחנן מלצר.

21 האריתריאים, בהם נער בן 14, שוהים מצפון לקדש ברנע ומאובטחים על ידי קבוצת חיילי צה"ל מחטיבת גבעתי. הערב הם קיבלו לראשונה את המזון שהעבירו להם ביממה האחרונה פעילים שהגיעו למקום לבדוק את מצבם. עמותת "אנו פליטים" טענה בעתירתה, שהוגשה באמצעות עורכי הדין עמר שץ ויפתח כהן, כי הטיפול בהם מנוגד לדין הבינלאומי ולהתחייבויות המשפטיות של מדינת ישראל, וביקשה לקבוע דיון דחוף בבית המשפט העליון בשל סכנת החיים הנשקפת לקבוצה.

לפי העותרים, בירור הסכנה הנשקפת לאריתריאים בארץ מוצאם ואפשרות ההכרה בהם כפליטים צריך להיערך בישראל. כבר עכשיו טוענים ארגוני זכויות אדם ונציבות האו"ם לפליטים כי נשקפת לקבוצה סכנת חיים גם במצרים, ולכן יש לעשות זאת באופן מיידי. מלבד זאת, קיים חשש שמצרים תגרש את האנשים בחזרה לאריתריאה, בלי לבדוק כראוי את הסכנות הנשקפות להם במולדתם.

המהגרים סמוך לגדר, היוםצילום: אליהו הרשקוביץ

"העובדה כי גורלם של מבקשי המקלט הללו נתון במשך כל הזמן הזה לשליטתה האפקטיבית של מדינת ישראל מחייבת הגשת עזרה הומניטרית, בבחינת היותנו ה'שומרוני הטוב', ואת אי הפקרתם והתרת כניסתם לישראל לטובת בירור בקשותיהם למקלט", נטען בעתירה. לטענת העמותה, אילו הצליחו המהגרים לחצות את הגדר ייתכן כי היו מקבלים מרשות ההגירה והאוכלוסין הגנה קבוצתית זמנית, בשל הסכנה הנשקפת להם במדינתם.

מוקדם יותר פנתה העמותה גם ליועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין בבקשה שיתיר למהגרים האריתריאים השוהים בסמוך לגדר הגבול בין ישראל למצרים להיכנס לישראל כדי לקבל מזון, שתייה וטיפולים רפואיים.  "כוחות הצבא הכריזו על המקום כשטח צבאי סגור, והחיילים שומרים על מבקשי המקלט מפני פגיעה בהם מצדו השני של הגבול", כתבו, "נוכח הסכנה לחייהם יש להורות על הכנסתם לישראל, הבטחת שלומם הפיזי ובירור בקשות המקלט שלהם בהתאם למחויבויות המשפטיות של מדינת ישראל באופן מיידי".

האזור הוכרז שטח צבאי סגור, פעילים מעבירים מזון דרך החיילים

נציבות האו"ם לפליטים מסרה אתמול (שלישי) כי יחסה של ישראל למהגרים השוהים בגבול סותר את אמנת האו"ם לפליטים. ח"כ דב חנין (חד"ש) פנה היום לראש הממשלה נתניהו ולשר הביטחון ברק בדרישה שיתערבו באופן מיידי בעניין. "מה אנחנו רוצים? שימותו על הגדר?", כתב חנין, "קבוצת אריתריאים נמצאת סמוך לגדר במדבר כבר ששה ימים. החום כבד. כמה מהם עברו התעללויות בסיני. אשה שהייתה בהריון עברה הפלה. מה בדיוק זה אומר עלינו? זכותה של מדינה להציב גדר בגבולותיה, אבל גדר בוודאי אינה פתרון פלא. היא לא מבטלת את החובה לבדוק את מעמדם של המתדפקים עליה".

היום גם הפגינו מספר ניצולי שואה מול "יד ושם" במחאה על כך שישראל אינה מאפשרת למהגרים להיכנס ארצה, וקראו לשר הפנים אלי ישי  ולרשויות הצבא לאפשר זאת. השר ישי הדגיש הבוקר כי לא יאפשר למהגרים להיכנס לישראל. "לי יותר קשה מכולם לראות את התמונות ולהחזיר משפחות לארצן ולמולדתן", אמר בראיון ל"גלי צה"ל", "אבל מי שצריך לקבל החלטה קשה זה אני. אם אני צריך לבחור בין טובת המדינה, האזרחים והביטחון – אני אבחר שתהיה גדר, שהם לא ייכנסו ויחזרו לארצם".

הבוקר ניסתה קבוצת פעילים להעביר משלוחי מזון אל האריתריאים בגבול, אך היא נעצרה על ידי כוחות הצבא. כוחות משטרה צבאית וקצינים המוצבים בגזרה מנעו מהקבוצה להתקדם ברכביהם לאזור, משום שהוצא למקום צו שטח צבאי סגור. מספר פעילים חברתיים ניסו להתקדם ברגל לכיוון קבוצת המהגרים, אך נתפסו גם כן. בדומה לאמש, גם היום השאירו הפעילים את המזון שהביאו עימם - לחם וקופסאות שימורים - בסמוך לקבוצת החיילים, כדי שיעבירו אותם אל האריתריאים. סיורים המתבצעים במקום, בעיקר של עיתונאים ואנשי תקשורת, נחסמים במהרה על ידי החיילים. צה"ל אפשר את העברת המזון.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "בהתאם להנחיית הדרג המדיני ולהחלטת ממשלת ישראל, פועלים כוחות צה"ל למניעת כניסה בלתי חוקית לשטח מדינת ישראל בגבול המערבי.
במסגרת זו, נשלמת בימים אלה הקמת גדר לאורך הגבול. בצדה המערבי של הגדר, הפונה לשטח מצרים, מצויה בימים האחרונים קבוצת זרים אשר כניסתם לישראל נמנעת אודות לגדר זו. משיקולים הומאניטריים, כוחות צה"ל מעבירים לזרים מים מבעד לגדר".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ