ביציות או לא להיות |

התל אביביות נשנשו סלט ירוק והתעלמו מהטפת הגיניקולוג

יחסי הציבור האינטנסיביים להרצאות הגיניקולוגים לעידוד הילודה בברים הסתיימו אמש בשני מפגשים מצומצמים ומביכים, שמאחוריהם אינטרס כלכלי מובהק

רוית הכט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רוית הכט

התכוונתי לכעוס, אך בסופו של דבר יצאתי מלאת חמלה כלפי הצוות הרפואי שנגרר אמש (רביעי) כקרקס נודד ל"קופי האוס" בשדרות רוטשילד, כדי להפיץ את חרדת הפוריות בקרב בלייניות תל אביב. זה היה אמור להיות מרגיז, פטרוני ומקומם, אבל לבסוף זה היה רק מביך. חזון יחסי הציבור פנטז על אירוע ברוח ההרצאות המדעיות שהתקיימו באחרונה בהצלחה גדולה בברים בתל אביב, אך המציאות דמתה יותר ל"קיץ של אביה" של הביציות.

מיעוט המאזינות במקום העדיף להטביע את עצמו במבוכה בסלט הירוק שלפניו במקום לשתף פעולה, וצוות הרופאים הנחמד הציג את מרכולתו בעיקר לתקשורת, ומדי פעם נחבט בידי שלוש פעילות פמיניסטיות שבאו לפוצץ את המסיבה, אשר מיאנה בכל תוקף להתרומם.

"שלא יהיו לך ספקות", אמרה לי ד"ר רונית חיימוב-קוכמן מבית החולים הדסה, החברה בוועד אגודת איל"ה לחקר פוריות שיזם את אירוע, "ברור לי שכל זה גימיק כדי שאתם העיתונאים תכתבו על זה, והמסר יחלחל איכשהו לקוראות". הניסיונות שלה לשמור על פאסון היו מעוררי כבוד, אבל הגבה שלה קפצה בעצבנות כשהבינה שמשם על הצוות להמשיך לבר נוסף.

שמחתי בשבילם ששני מקומות ביטלו להם, אחרי סערה זוטא שקמה בעקבות דבריו של בעלי בר "האינטרקום" - אחד המקומות שהיה אמור לארח אותם. "לתל אביבית יש ארבעה מאהבים במקום ארבעה ילדים", העיר בטעם שי אוחיון, בעלי המקום.

מלבד העובדה שהציג שיפור נחשוני בדימויה של הרווקה הערירית בחברה הישראלית – פאם פאטאל בולענית במקום אשה משוגעת המאכילה את חתוליה לאורו החיוור של נר בודד - הוא גם הצליח לחסוך לרופאים, אנשים חביבים בשנות החמישים לחייהם, עוד כמה תחנות בושה בתל אביב המבאישה מחום ואדישות.

"כנראה שבאמת יש בעיה רצינית בילודה", העירה בכובד ראש מודאג אמא שלי כשדיווחתי לה מהאוטובוס לאן אני נוסעת. היא היתה יכולה להיות קהל יעד מצוין לקמפיין "הדאגה לבריאות הציבור" שמציג איל"ה, אלמלא היתה בת 66. קהל היעד שעדיין מייצר ביציות כבר יודע היטב שתחת ה"דאגה לשלום הציבור" מסתתרים אינטרסים מכל מיני סוגים, בעיקרם כלכליים. לא בכדי ד"ר אריאל הורוביץ שנבחר לדבר מול האין-קהל בקופי האוס קפץ כבר בשורה השנייה להקפאת ביציות - עניין של 15 אלף שקלים למחזור טיפולים.

"יש טענות לפיהן אתם גוף שממומן על ידי חברות התרופות ובעצם מקדמים מוצרים שמכניסים הרבה כסף", אמרתי לד"ר הורוביץ בעודו נמלט ממצלמתה של אחת משלוש הפעילות שרדפו אחריו. "להפך", ענה, "אנחנו באים ליידע צעירות כדי שיתחילו לחשוב על הפוריות שלהן בשלב מוקדם וכך למנוע מהן טיפולים יקרים בהמשך. אם כבר זה אנטי כלכלי בשבילנו. אנחנו אגודה של אנשי מחקר רופאים ואחיות שמנסה לקדם אג'נדה שהיא לטובת המטופלות".

אבל על ידי מי אתם ממומנים, מי מחזיק כלכלית את האגודה שלכם?

"אנחנו ממומנים על ידי מסי חבר וחברות תרופות".

אז אתם כן ממומנים על ידי חברות התרופות.

"החברות עוזרות במחקר ובקידום המדע. למה לקחת את זה לכיוונים כאלה?"

למה באמת לקחת את זה לכיוונים כאלה? אולי פשוט כדאי להשלים עם זה שאנחנו חיים בעידן של סימונים. סימון של דאגה לבריאות הציבור, סימון של מחאה נגד "הלאמת הרחם". ובאמצע - תהום ענקית של אדישות וחידלון וידיעה מפוכחת מאוד שאת הילדים, המוקפאים והחיים, לא ממש נוכל להביא או לגדל, כי הרי בקושי יש לנו כסף לשלם על הבירה בבר.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ