תומר זרחין
תומר זרחין

פרופ' ברוך ברכה היה איש הפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל אביב ושימש כדיקן השני של הפקולטה למשפטים באוניברסיטת חיפה. בין השאר, חקר וכתב על משפט מינהלי, חוקתי, זכויות אדם בזמן חירום ומשפט מינהלי משווה. עמיתיו מציינים את שני ספריו, שכתב בשנות השמונים והתשעים אודות המשפט המינהלי, כפסגת כתיבתו האקדמית.

בין תלמידיו הרבים גם שופטת בית המשפט העליון פרופ' דפנה ברק ארז, לשעבר דיקן הפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל אביב, אשר היתה דוקטורנטית של ברכה וליוותה אותו במשך שנים.

"הרבה משאני יודע היום במשפטים למדתי ממנו", אמר אתמול פרופ' אריאל בנדור מומחה למשפט חוקתי ומינהלי מאוניברסיטת בר אילן. "הוא שילב בין מחשבה אנליטית מחמירה ומדויקת עם תפיסת מציאות - בין תיאוריה משפטית לפרקטיקה".

בנדור מציין כי ברכה היה "דיקן חשוב ומכונן של הפקולטה למשפטים באוניברסיטת חיפה, ופיתח את הפקולטה במשך כחמש שנים, אחרי שיצחק זמיר ייסד אותה. מהרבה בחינות תמיד הרגשתי שהוא מין אח גדול שלי".

לדברי פרופ' גד ברזילי, דיקן הפקולטה למשפטים באוניברסיטת חיפה, ברכה היה אחד מאנשי המשפט החוקתי והמנהלי הבכירים בארץ - שני תחומים שלימד בפקולטות בתל אביב ובחיפה. ברזילי מציין כי ברכה היה בצוות המוביל בפקולטה באוניברסיטת תל אביב שגיבש יחד עם פרופ' אוריאל רייכמן ואריאל רוזן צבי את הצעת החוקה שגובשה מטעם הפקולטה. "ברוך היה מופקד על משפט מינהלי וחוקתי בפקולטה והיה מורה פופולארי. תרומתו בפיתוח המשפט המינהלי והחוקתי גדולה".

פרופ' יוסף אדרעי מהפקולטה למשפטים באוניברסיטת חיפה אמר אתמול כי ברכה היה פורץ דרך בתחומו, כשהתחום עוד לא היה מפותח. "הוא אהב אנשים, עם הרבה שמחת חיים, נסע כל יום מתל אביב ולא הסכים לחזור הביתה בסיום יום העבודה בפקולטה בחיפה".

ברכה גם ערך את הפד"י - הפרסום הרשמי של פסקי הדין של בית המשפט העליון. שימש כחבר בוועדה לבדיקת מבנה בתי המשפט בשנות ה-90 ולימד בפקולטות למשפטים בתל אביב, ירושלים וחיפה.

כתבות מומלצות

ליברמן בישיבת סיעת ישראל ביתנו, אתמול

כולם יודעים מה ליברמן רוצה, אבל איש לא יודע מה הוא באמת רוצה

לוקה

הלילה הגדול בקריירה של דונצ'יץ' היה התגשמות הסיוט של פופוביץ'

פינת האוכל על 
רקע ציורים של דני קרוון ובורלה מרקס

"במקום תחתונים קנינו אמנות". ביקור בביתו של אדריכל נוף

זוג ישראלי בדרך לחופה

האובססיה הישראלית שמתגלה תחת אש ועוד 9 המלצות של עורך "הארץ"

ליאו מסי, אמש בבלומפילד

בפסטיגל של אוהדי הכדורגל היה חסר ניצוץ. עד הדקה ה-84

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ