אדר כהן ל"הארץ": "לא בטובתי ולא מרצוני הפכתי לסמל"

אתמול הוגש לביה"ד לעבודה בי-ם הסדר פשרה שלפיו כהן יעזוב את תפקידו כמפמ"ר אזרחות במשרד החינוך. "נוח יותר שיהיה מישהו שהוא 'יס מן'"

טלילה נשר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
טלילה נשר

אתמול הוגש לבית הדין האזורי לעבודה בירושלים הסדר פשרה של משרד החינוך ושל אדר כהן, מפמ"ר (מפקח מרכז) מקצוע האזרחות שפוטר מתפקידו. הצדדים ביקשו מבית הדין שיקנה לו תוקף של פסק דין ויביא בכך לסיומה את פרשת פיטוריו. בית הדין צפוי לקבל את ההסכם.

בראיון ראשון ל"הארץ", שנערך טרם תביעתו של כהן את משרד החינוך, סיפר כהן על תחושות של "סימון מהרגע הראשון", ו"הקשבה רבה בהרבה לקולות משמיצים מבחוץ מאשר לקולות בפנים, של אנשי המקצוע".

"בסופו של דבר, נוח יותר שיהיה מישהו שהוא ‘יס מן' ומתיישר עם הרוח שמוכתבת מלמעלה. זה נוח יותר ממישהו שיש לו עמדה מקצועית, עמדה פלורליסטית איתנה. במבחן התוצאה, זה גם המסר הבעייתי שזה משדר למפקחים אחרים, מי שיעמוד מדי על דעתו, מי שלא יהיה סביבו שקט, עלול למצוא עצמו בחוץ. הרי לכל מערכת גדולה נוח יותר שיש בתוכה קונפורמיסטים", אמר.

כהן בבית הדין האזורי לעבודה בירושלים, בחודש שעבר צילום: אמיל סלמן

"לא בטובתי ולא מרצוני הפכתי לסמל" סיפר כהן. "מהרגע שהסיפור נגרר למערכת הפוליטית, הסיפור הפך דיכוטומי, מלחמת בני האור ובני החושך, כשאני במהותי לא אדם של קיצוניות". "הבעיה היא שמורכבות, פלורליזם וחשיבה ביקורתית נתפשות כשייכות לצד השמאלי, להפך מנאמנות. בתפישה שלי זה לא ההפך, אלה דברים שמשלימים אחד את השני", הוסיף.

כהן הגיש את העתירה לבית הדין בעקבות ההחלטה לפטרו. הפיטורים לדבריו, היו אקורד סיום של פרשה שהחלה עם סימון מראש בעקבות רצון "לניקוי אורוות מפוסט ציוניות". "כל מי שמכיר אותי יודע שיש לי זהות ציונית מובהקת, היא על השולחן, אני פשוט הייתי הש"ג בשער, הדביקו לי דמוניזציה מופרכת, והרדיפה הצליחה", אמר.

לאורך הפרשה הוא זכה לגיבוי ממאות מורים לאזרחות ואנשי אקדמיה מתחום מדעי המדינה. עצומות רבות עליהן חתמו אנשי מקצוע מכל המגזרים, ביקשו משר החינוך, גדעון סער, וממנכ"לית משרדו, לא להיכנע למסע לחצים מתוזמן במטרה להדיח את כהן, אולם ללא הועיל.

בעקבות העתירה, משרד החינוך הסכים לחזור בו מההחלטה עד שוועדה מיוחדת תערוך שימוע מיוחד בעניינו. בהודעה שנשלחה לבית המשפט נכתב כי "הצדדים הגיעו להסכמה מחוץ לכתלי בית הדין למיצוי סופי ומוחלט של כל טענות התובע בגין סיום העסקתו במשרד". במסגרת ההסכם, יסיים כהן את תפקידו בעוד ארבעה ימים, עד אז "ייכנס למשרדו, ייקח את חפציו האישיים ויבצע חפיפה ככל שיתבקש". בנוסף על כך, יקבל כהן מענק הסתגלות בגובה שש משכורות, זאת מלבד "לזכויותיו על פי דין, כמי שסיים את העסקתו במשרד".

משרד החינוך וכהן התחייבו בפני בית הדין לעבודה כי "לצדדים לא יהיו כל טענות משפטיות נוספות זה נגד זה לעניין סיום העסקתו של התובע במשרד החינוך". בהסכם נכתב עוד כי "משרד החינוך מודיע כי אין לו כל טענה משום סוג כנגד יושרו והגינותו של התובע". הבהרה זו באה בניגוד להאשמות שהועלו נגדו בעקבות הסערה שהתחוללה סביב הפיטורים, ובהן גם תגובתו הרשמית של המשרד, ולפיה מנכ"לית משרד החינוך, דלית שטאובר, "הגיעה לכלל החלטה כי בשל הכשלים המקצועיים שמצאה באופן התנהלותו כמפמ"ר אין לאפשר לו להמשיך ולכהן בתפקיד זה".

"אמרתי למנכ"לית בפגישה האחרונה", סיפר כהן, "הבעיה החמורה היא לא ‘גורלו של אדר', אלא איזה מסר זה משדר לכל המערכת. מסר של חוסר אמון".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ