עיריית פ"ת מציגה: חוויה יהודית - לגברים בלבד - חינוך וחברה - הארץ

עיריית פ"ת מציגה: חוויה יהודית - לגברים בלבד

היכל התרבות העירוני מציע מנוי הכולל סדרת מופעים בהשתתפות 27 אמנים - כולם גברים. העירייה: האגף התורני קולע לטעמו של ציבור רחב

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
אילן ליאור
אילן ליאור

היכל התרבות העירוני בפתח תקוה מציע מנוי חדש בשם "החוויה היהודית", הכולל סדרת מופעים בהשתתפות גברים בלבד. ראשי ארגונים המקדמים פלורליזם יהודי וזכויות נשים פנו בימים האחרונים לראש העיר פתח תקוה, יצחק אוחיון, בדרישה להוסיף נשים למופעים. "הופתענו מאוד לגלות שהיכל התרבות מציע מנוי לשורת אירועים המדירים נשים לחלוטין", כתבו. על פי הפרסום של היכל התרבות יופיעו במסגרת הסדרה לפחות 27 גברים מתחומים שונים, אך אף לא אישה אחת.

"אנו רואים בחומרה רבה כל אירוע שמדיר נשים ממרכז הבמה, על אחת כמה וכמה אירוע רב משתתפים מעין זה. למעלה מזאת, ככל שאנו מבינים מהכרעתכם למכור מנוי מעין זה, כנראה סבורים האגף לתרבות תורנית בעירייה והנהלת ההיכל שחוויה יהודית הינה חוויה גברית בלבד. אנו מוחים בתוקף כנגד הניסיון לנכס את התרבות והחוויה היהודית למגדר אחד", הוסיפו. הם הצהירו כי עד לשינוי התכנית יחרימו את היכל התרבות בעיר ויקראו לאחרים לעשות זאת גם כן.

מנוי "החוויה היהודית" כולל כרטיס לארבעה מופעים, בהם ישתתפו בין השאר הבלשן ד"ר אבשלום קור, העיתונאים ג'קי לוי, קובי אריאלי, שאול מייזליש וידידיה מאיר והמוזיקאים ישי לפידות, קובי אוז ואריאל זילבר. במופע הראשון, בנובמבר, תחת הכותרת "מעשיות וניגונים" יופיעו שבעה נגנים, כולם גברים. המופע השני יתחקה אחר דמותו של בדחן העיירה היהודית, השלישי יספר על שירי וניגוני שבת והרביעי יכלול שירת תנ"ך ומקורות.

תוכניית סדרת המופעים "החוויה היהודית"

את המכתב יזם ליאור טל, ראש המכינה הקדם צבאית החילונית בינה על שם לובה אליאב בתל אביב. טל הקים לפני כמה חודשים בפייסבוק קבוצה בשם "גם אני לא הולכת ולא הולך לאירועים שמדירים נשים. נקודה". "כל פעם מישהו אחר מזהה אירוע שבו מדירים נשים ומפרסם אותו", מספר טל. "במקרה הזה גיליתי שמדובר בשרשרת של אירועים ולא באירוע אחד. זה לא רק עניין של שירה. באירועים האלה יש גם אמנים אחרים – מנחים, מספרי סיפורים וזמרים".

הוא מוסיף כי "אם היו שמים רק זמרים כי זה לציבור דתי מאוד ונשים היו מנחות או מנגנות – לא הייתי עושה בלגן. אבל זה אירוע שהוא על טהרת המין הגברי מדיר לחלוטין נשים מבמה ציבורית בלי שום קשר להלכה. זה משהו שלטעמי אסור לעירייה בשום פנים לשתף איתו פעולה. לכן הדרישה שלנו מהעירייה היא או להודיע למארגנים שהאירועים לא יתקיימו בהיכל התרבות או לשנות את התוכניה ולהוסיף נשים".

עיריית פתח תקוה מסרה בתגובה: "היכל התרבות מקיים עשרות אירועי תרבות מדי שנה, שחלקם מיועדים לקהל מוגדר. 'החוויה היהודית' הנה סדרה המופקת על ידי האגף לתרבות תורנית. במסגרת התוכנית השנתית מקיים האגף אירועים מסוגים וקהלים שונים ומגוונים. הסדרה פתוחה ומוצעת לכל - נוער, מבוגרים, צעירים, גברים ונשים - ללא סייגים. הציבור שממלא את עשרות האירועים והמופעים שמקיים האגף לתרבות תורנית מוכיח שהאגף גם קולע לטעמו של ציבור רחב ש'מצביע ברגליו', מגיע ונהנה".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ