בג"ץ מחק את העתירה לבירור גורל האריתריאים שהוחזרו למצרים

השופטים כתבו כי העתירה מיותרת לאור העברת 18 מהפליטים למצרים והכנסת 3 לישראל, והציעו לעותרים לבדוק עם הרשויות את התנהלותן בפרשה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שלושה ימים אחרי שהועברו למצרים 18 מתוך 21 האריתריאים שנתקעו בגבול עם ישראל, החליטו שופטי בג"ץ בצהריים (ראשון) למחוק את עתירת עמותת "אנו פליטים" שדרשה להכניס את הקבוצה לישראל, משום שהעתירה הפכה מיותרת ולא הותירה מקום להתערבות בית המשפט. ביום חמישי הודיע בג"ץ כי יכריע בעניין העתירה ביום ראשון, אולם עד אז הועברו המהגרים למצרים.

העותרים טענו כי יש לברר מה עלה בגורלם של חברי הקבוצה, ובאילו נסיבות עזבו את המקום בו שהו כשבוע. "מטרת העתירה היתה להביא לכך שחברי הקבוצה שנמצאו בצד המערבי של גדר הגבול ובצמוד לה יוכנסו לישראל", כתבו הנשיא אשר גרוניס והשופטים ניל הנדל וחנן מלצר, "ברור כי לעת הזו חברי הקבוצה אינם מצויים עוד במקום. זאת, משום ששלושה מתוכם הוכנסו לישראל ואילו השאר עזבו את המקום".

פסק הדין ניתן לאחר שלפני הדיון הודיעה הפרקליטות לבית המשפט כי שתי נשים ונער מבין חברי הקבוצה הוכנסו לישראל משיקולים הומניטריים, ו-18 נוספים עזבו את הגדר ופנו לכיוון מצרים. ישנה סתירה בין תגובת המדינה לבג"ץ היום לבין הודעת לשכת ראש המשלה ביום חמישי לפיה הושג הסדר והאריתראים חזרו על עקבותיהם. השופטים הוסיפו כי אם לעותרת יש השגות וטענות באשר להתנהלות הרשויות המינהליות בנושא, עליה להציג את הטענות בפני הרשויות תחילה, ורק לאחר מכן אם תהיה להם עילה לפנות לבית המשפט.

המהגרים הגיעו לפני עשרה ימים לגבול המערבי, צפונית לקדש ברנע, במטרה להיכנס לישראל. ככל הנראה, במהלך ניסיון הכניסה שלהם אל השטח הישראלי, הם נתקעו בין אמצעי המכשולים בגבול – מערבית לגדר שהוקמה אך עדיין בתוך שטח ישראל. כוח צה"ל הוצב לשמור על הקבוצה, בה היו נער בן 14 ושתי נשים. החיילים סיפרו שהמהגרים חוששים שיבולע להם אם ישובו לשטח מצרים.

משרד ראש הממשלה סירב לומר אמש אם קיבל את אישור בית המשפט העליון לצעד ואם כלל עדכן אותו לפני שהוציאו לפועל. העותרים בתיק, עורכי הדין יפתח כהן ועמר שץ מארגון "אנו פליטים", למדו על החלטת משרד ראש הממשלה מכלי התקשורת. בכל מקרה, ידוע כי הצעד לא תואם עם נציבות האו"ם לפליטים, שאינה יודעת דבר על מקום הימצאם של המהגרים. מ"אנו פליטים" נמסר בתגובה כי "זה סיפור על 18 בני אדם שזעקו לעזרה במשך שמונה ימים, והממשלה אטמה את אוזניה, ובית המשפט סכר את פיו. זה סיפור על 18 בני אדם שנדחפו חזרה למחנות עינויים במדבר, ובית המשפט לא רוצה לדעת על כך דבר".

יש לציין כי דו"חות שונים קבעו בעבר כי במצרים אין גישה חופשית למנגנון בקשת המקלט. בדו"ח זכויות האדם של משרד החוץ האמריקאי ממאי 2012 נכתב, למשל, כי למרות שנציבות האו"ם לפליטים אחראית על בחינת בקשות למקלט במצרים, מונעים ממנה גישה למבקשי מקלט עצורים. הדו"ח אף התייחס במפורט למניעת גישה למבקשי מקלט אריתראים במעצר וגירושם לאריתריאה באוקטובר 2011. משרד ראש הממשלה סירב לנמק עוד כיצד ההחלטה שלא לאפשר למהגרים בגבול גישה למנגנון בקשת המקלט בישראל, מתיישבת עם היותה של ישראל חתומה על אמנת האו"ם בדבר זכויות פליטים.

שתי הנשים והנער שהוכנסו לישראל כלואים בסהרונים. על פי דיווחים שונים, בנה של אחת מהנשים נרצח בדרכו לישראל על ידי הבדואים, ושתי הנשים נאנסו בדרכן. נציבות האו"ם לפליטים טרם פגשה את השתיים ואת הילד שכן הוכנסו לישראל.

בנציבות האו"ם לפליטים הביעו ביום חמישי חשש לגורלם של האריתראים לאחר העברתם. חזרה שכזו מתאפשרת, לדבריהם, רק כשהצד שמקבל את מבקשי המקלט מבטיח לספק להם אמצעי הגנה, ולא לגרשם, לעוצרם או להחזירם למדינת המוצא.

בארגון "אנו" פליטים" אמרו ביום חמישי כי "למבקשי המקלט נשקפת סכנת חיים במצרים, שבמדברה מענים וקוצרים איברים. השתהות בית המשפט אפשרה לממשלה להיפטר בינתיים מ-18 בני אדם, שחייהם לא שווים כאן הרבה. הממשלה מצדה לא מכבדת את בית המשפט, ובית המשפט מצידו לא ממהר להגן על חיי אדם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ