טלילה נשר

החלטת בג"ץ למחוק את העתירה שדרשה להכניס את הפליטים מאריתריאה לישראל נעשתה בניגוד לחוות דעת שהוגשה באופן חריג לבית המשפט על ידי נציבות האו"ם לפליטים. במכתב שנכתב על ידי נציב האו"ם לפליטים בישראל ויליאם טול נמתחה ביקורת חריפה על ישראל. הסוכנות הביעה חשש רב מהגורל הצפוי לפליטים שחזרו למצרים.

"מתן אפשרות כניסה לטריטוריה למבקשי מקלט מדיני כדי שיוכלו להגיש בקשה למקלט מדיני היא מרכיב יסודי באחריות של מדינה על פי אמנת הפליטים מ-1951", כתב טול. "ישראל כידוע היתה בין המדינות הראשונות שחתמו על האמנה ואף היתה בין מנסחיה, והיא חברה ותיקה בוועדה המנהלת של נציבות האו"ם לפליטים".

"עקב היעדר הסכם רשמי בין ישראל למצרים בעניין, שיבטיח את זכויות מבקשי המקלט וביטחונם... בהיעדר הסכם החזרה רשמי בכפוף לפיקוח בין ישראל למצרים אלה שיוחזרו עלולים ליפול לידי גורמים העוסקים בהברחת בני אדם בסיני, שם תועדו מקרי התעללות ועינויים באופן נרחב ושיטתי".

השופטים החליטו למחוק היום (ראשון) את עתירת עמותת "אנו פליטים" שדרשה בין היתר גם לברר מה עלה בגורלם של חברי הקבוצה, ובאילו נסיבות עזבו את המקום בו שהו כשבוע.לדברי השופטים, העתירה הפכה מיותרת ולא הותירה מקום להתערבות בית המשפט. ביום חמישי הודיע בג"ץ כי יכריע בעניין העתירה ביום ראשון, אולם עד אז הועברו המהגרים למצרים.

המהגרים סמוך לגדר הגבול, אתמולצילום: אליהו הרשקוביץ

"מטרת העתירה היתה להביא לכך שחברי הקבוצה שנמצאו בצד המערבי של גדר הגבול ובצמוד לה יוכנסו לישראל", כתבו הנשיא אשר גרוניס והשופטים ניל הנדל וחנן מלצר, "ברור כי לעת הזו חברי הקבוצה אינם מצויים עוד במקום. זאת, משום ששלושה מתוכם הוכנסו לישראל ואילו השאר עזבו את המקום".

המהגרים הגיעו לפני עשרה ימים לגבול המערבי, צפונית לקדש ברנע, במטרה להיכנס לישראל. ככל הנראה, במהלך ניסיון הכניסה שלהם אל השטח הישראלי, הם נתקעו בין אמצעי המכשולים בגבול – מערבית לגדר שהוקמה אך עדיין בתוך שטח ישראל. כוח צה"ל הוצב לשמור על הקבוצה, בה היו נער בן 14 ושתי נשים. החיילים סיפרו שהמהגרים חוששים שיבולע להם אם ישובו לשטח מצרים.

משרד ראש הממשלה סירב לומר אמש אם קיבל את אישור בית המשפט העליון לצעד ואם כלל עדכן אותו לפני שהוציאו לפועל. העותרים בתיק, עורכי הדין יפתח כהן ועמר שץ מארגון "אנו פליטים", למדו על החלטת משרד ראש הממשלה מכלי התקשורת. בכל מקרה, ידוע כי הצעד לא תואם עם נציבות האו"ם לפליטים, שאינה יודעת דבר על מקום הימצאם של המהגרים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ