עובדי פניציה דורשים מהממשלה לחבר את המפעל לגז טבעי: "המזומנים אוזלים"

ההנהלה ועובדי מפעל הזכוכית בצפון חוששים שאם לא יקבל סיוע בהקדם ייסגר עד סוף החודש: "בלי גז טבעי לא יבואו משקיעים"

אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
אלי אשכנזי

הנהלת מפעל הזכוכית "פניציה" שבאזור התעשייה ציפורית, סמוך לכפר כנא, בישרה אתמול ל-400 העובדים כי אם עד סוף החודש לא תבטיח הממשלה שתסייע למפעל המצוי בקשיים הוא ייסגר והם ייוותרו ללא עבודה. חובות המפעל נאמדים ב-320 מיליון שקלים, ואתמול הפגינו עשרות עובדים בצומת ציפורית הסמוך אליו, הבעירו צמיגים והניפו שלטי מחאה. בעקבות זאת נחסם כביש 77, המוביל מצומת גולני לטבריה.

"סגירת המפעל היא מוות", אמר יצחק פורמן, אחד העובדים שהביט לעבר הארובה הענקית של המקום, אשר בלטה למרחקים והפכה סמל ליציבות תעסוקתית לאלה שנקלטו בו. פורמן, תושב קרית ים בן 55, עובד ב"פניציה" זה 27 שנים. הוא החל את דרכו כפועל ייצור והתקדם בסולם התפקידים. כיום הוא אחראי על המחסן והמשלוחים. "לא אגזים אם אומר שנתתי פה את החיים שלי", סיפר, "אני עובד במפעל 12 שעות מדי יום ונמצא כאן יותר מאשר עם המשפחה שלי. יש כאן עובדים מעולים ולא ייתכן שהמפעל ייסגר. נילחם בכל הכוח ונעשה מאבק רציני. אם צריך נחסום גם את הכניסה לבית של ביבי".

איציק ממן, תושב הקריות בן 53, עובד במפעל כ-30 שנה. "לעבוד ב'פניציה' נחשב פעם לכבוד. כולם רצו לעבוד פה", אמר, "הגעתי לכאן כמעט מהבקו"ם. אמרו לי לא לוותר על ההזדמנות ולהיכנס ל'פניציה', שנחשב אז לאחד המפעלים הטובים בישראל". גם ממן החל לעבוד כפועל בקו הייצור, והתקדם לתפקיד מנהל המשלוחים בישראל ובחו"ל. החתן שלו ואחיינו השתלבו אף הם במפעל וראו בו את עתידם. "היום אני ממש מתחרט שהבאתי אותם לפה. זה מצער אותי", אמר, "המאבק להצלת המפעל יהיה קשה, ואם צריך אשבות רעב".

פורמן וממן נקלטו במפעל עוד כששכן במיקומו המקורי במפרץ חיפה, בו הוקם לפני 78 שנה. בדומה לחתנו ואחיינו של ממן, מועסקים בו כיום גם נכדיהם של ראשוני הפועלים במקום. כך אביו וסבו של חיים קטרי, כיום יו"ר ועד העובדים של המפעל, עבדו ב"פניציה". הסב, שעלה מסוריה, שימש סבל חומרי גלם ואילו האב שימש נגר.

"פניציה" נקלע למשבר בשל הזינוק במחירי הדלקים והכיבוד בחיבור המפעל לתשתית גז. גם המצב הכלכלי הקשה באירופה תרם את חלקו, נוכח הירידה בביקושים ממדינות היבשת לתוצרת המפעל, שנפגע גם בשל התחרות הקשה מצד מפעלים באסיה. מנתונים שהציג אתמול מנכ"ל המפעל ערן חיימוביץ' עלה כי כשליש מהוצאותיו קשורות באנרגיה. לדברי חיימוביץ', הפער בין השימוש הנוכחי במזוט לבין אנרגיה המופקת מגז טבעי עומד על 15 מיליון דולר לשנה, וזאת במפעל שהמחזור השנתי שלו עומד על 80 מיליון דולר. "המזוט התייקר בשנים האחרונות ב-30%, בעוד שמחירי הזכוכית בעולם ירדו בכ-40%", הסביר.

לדבריו, הממשלה התחייבה להוביל גז למפעל, אולם היא מתעכבת בביצוע המהלך ואינה מסוגלת לנקוב בתאריך בו ייצא לפועל. "כל המתחרים שלנו בעולם משתמשים בגז טבעי", הוסיף. במפעל מצפים מהממשלה להתחייב כי עד שיושלם פרויקט הובלת הגז לאזור התעשייה ציפורית היא תכסה את הפער בהוצאות האנרגיה של המפעל, הנאמד בכחמישה מיליון שקלים בחודש. "אם בתוך שבוע ראש הממשלה לא יתערב לשינוי המצב אליו נקלענו, ניאלץ עד סוף החודש לקרר את התנור", הדגיש חיימוביץ', "משמעות הדבר היא סגירת החברה. הרי הכבשן הוא עמוד השדרה של המפעל, וכשהוא יקורר המפעל ייסגר. בסוף החודש גם תאזל ערימת המזומנים של המפעל".

עד לפני שבועיים שמר ועד העובדים על שקט וגילה סולידריות מלאה עם הנאמן המנהל את המפעל. העובדים מאוגדים ומיוצגים על ידי ההסתדרות, שבמקביל להנהלת המפעל פנתה אף היא למשרדי הממשלה בבקשת סיוע. כעת חוששים העובדים כי ההפגנות ושריפת הצמיגים יבריחו משקיעים פוטנציאליים, וכן כי אף משקיע לא יתעניין במפעל אם לא יובטח לו שהמקום יופעל בגז טבעי.

הוועד, שכינס אתמול מסיבת עיתונאים משותפת עם הנהלת המפעל, דורש גם הוא מהממשלה להשלים את הנחת צינור הגז, המגיע כרגע עד עפולה, כ- 30 קילומטרים מאזור התעשייה ציפורית. בוועד אמרו כי לפי ההערכות, הנחת הצינור תעלה בין 20 ל-25 מיליון שקלים, ואילו בהסתדרות הוסיפו כי עלות הנחת הצינור היא זניחה לעומת הנזק העלול להיגרם לאזור כתוצאה מהעמקת האבטלה בו. "לא ייתכן שזה מה שעושים לתעשייה בת 80 שנה רק בגלל שהיא בפריפריה", אמר יו"ר הוועד קטרי, "אם היינו בין גדרה לחדרה כבר היינו מקבלים אנרגיית גז טבעי".

הנהלת "פניציה" גייסה אתמול למאבקה את המורשת הציונית של המפעל. המנכ"ל חיימוביץ' סיפר לעיתונאים על מייסד המקום, עו"ד פריץ מיכאליס, שרישיון עריכת הדין שלו נשלל עם עליית הנאצים לשלטון בגרמניה. הוא תיאר איך מיכאליס החליט לעלות לישראל ולהקים ב-1934 את מפעל "פניציה" במפרץ חיפה. "היום אנחנו ממשיכים את הדרך שלו ונחשבים בין המובילים בעולם בייצור לוחות סולאריים", הוסיף חיימוביץ'.

סיומה פיכמן, תושב קרית ביאליק בן 62, עובד במחלקת המראות של המפעל. אתמול עמד עם חברו, יהודה אדרי, על תלולית עפר מעל צומת ציפורית והשקיף על הפגנת העובדים הסוערת. נראה כי השניים המתינו בקוצר רוח לסיומה כדי שיוכלו לשוב לעבוד. "בלי המשכורת שלי לא נוכל אני ואשתי להמשיך להתקיים", אמר פיכמן, שממשיך בגילו לעבוד כ-12 שעות מדי יום, "איך אשלם על ההוצאות שלי? יש לי מכונית ומשכנתה לשלם".

אדרי, תושב קרית מוצקין בן 50, עובד במפעל זה 27 שנה והביע חששות דומים. "איזה כבוד יהיה לי אם יפטרו אותי?", תהה, "איך אסתכל לשני הילדים שלי בעיניים? ביבי אמר שאין ארוחות חינם. אני לא רוצה לחם של חסד, אני רוצה להמשיך לעבוד ולהתפרנס בכבוד, ולא להיזרק לאבטלה".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ