בניגוד להמלצות, במל"ג ממליצים לסגור מחלקה בבן גוריון

מתכתובת פנימית שהגיעה לידי "הארץ" עולה כי ההמלצה לסגור את המחלקה לפוליטיקה וממשל התקבלה בניגוד לעמדת הבודקים מחו"ל

טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלילה נשר

המחלקה לפוליטיקה וממשל באוניברסיטת בן-גוריון ספגה מהלומה קשה כשוועדת משנה של המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג), המליצה בשבוע שעבר, שלא לאפשר רישום למחלקה. כעת מתברר כי ההמלצה מנוגדת לעמדת מומחים בינלאומיים שבדקו את פעילות המחלקה וקבעו כי עמדה בדרישות שהוצבו לה.

משמעות ההחלטה יוצאת הדופן, שטעונה את אישור מליאת המל"ג, היא שהמחלקה צפויה להיסגר. נשיאת האוניברסיטה, הפרופ' רבקה כרמי אמרה כי ההחלטה "גרמה להלם, היינו בטוחים שהסיפור מאחורינו", לדבריה האוניברסיטה מילאה את ההמלצות הנוגעות למחלקה. היא תמהה בנוגע לקביעת הוועדה: "איך אפשר להסביר מהלך כזה?".

בהחלטתה  של "ועדת המשנה להבטחת איכות" נכתב, בין היתר, כי "במצב הנוכחי לא יתאפשר רישום מחזור חדש של סטודנטים לשנת הלימודים תשע"ד למחלקה לפוליטיקה וממשל באוניברסיטת בן-גוריון", וכי "המועצה תשקול את המשך ההרשמה רק לאחר קבלת דו"ח ועדת המעקב".

אוניברסיטת בן גוריון. הנשיאה רבקה כרמי: "היינו בטוחים שהסיפור הזה מאחורינו"צילום: אליהו הרשקוביץ

ל"הארץ" הגיעה תכתובת פנימית שהופצה בין חברי הוועדה, החושפת את אופיה התמוה של ההחלטה. מהתכתובת עולה כי חברי הוועדה מודעים לכך שמדובר בהמלצה שאינה תואמת את רוח המלצת הסוקרים הבינלאומיים שבדקו בשנה האחרונה, לבקשת המל"ג, את פעילות המחלקה ותיקון הליקויים שהתגלו בדו"ח של הוועדה הבינלאומית, ושעליה אמורים היו להתבסס.

ועדת המשנה חיברה תחילה נוסח שקבע כי יש לסגור את המחלקה, אולם "לאחר הפצת הצעת ההחלטה לעיל במייל", נכתב בתכתובת, "סברו מספר חברים בוועדה שיש למעשה לאמץ באופן מלא את חוות הדעת של הפרופ' ריס והפרופ' אימרגוט (הסוקרים הבינלאומיים - ט"נ), ולנסח בהתאם לכך את הצעת ההחלטה".

ברוח זו חובר נוסח שני מחמיר פחות להצעת ההחלטה, אולם גם עליו היו לחברי הוועדה השגות. הנוסח השלישי לעומת זאת, תאם את החלטת הסוקרים הבינלאומיים. ובכל זאת, חברי הוועדה הצביעו לבסוף על נוסח ההחלטה הראשונה, שמשמעותה סגירת המחלקה.

פרופסור רבקה כרמיצילום: אילן אסייג

בהמלצת הסוקרים הבינלאומיים מ-8 ביולי, שהגיעה ל"הארץ" נכתב: "תת-הוועדה של המל"ג להערכת איכות ביקשה מאתנו לבחון את קורות החיים של אנשי הסגל שהועסקו באחרונה במחלקה לפוליטיקה וממשל באוניברסיטת בן גוריון. אנו מברכים את המחלקה על הצלחתה בגיוס שלושה אנשי סגל חדשים בתחום של פוליטיקה השוואתית, שיטות כמותיות, ותיאוריה פוליטית, וכן על תוכניותיה לגייס איש סגל רביעי בשנה הבאה. הדבר הומלץ בדו"ח של הוועדה שלנו". עוד כתבו הסוקרים הבינלאומיים כי "על מנת למלא את חוסריה במגמות המרכזיות של מדע המדינה, על המחלקה להבטיח כי החוקרים הצעירים הללו יקבלו את הזמן, המשאבים, והחניכה הדרושים להם על מנת שיוכלו לפרסם מאמרים בכתבי עת שפיטים ובהוצאות לאור אוניברסיטאיות, וכן להוציא לפועל את מחויבות המחלקה לבניית תוכנית לימודים פלורליסטית. בנוסף לכך, אנו מאמינים שעל המחלקה להגביר את הגיוון באנשי הסגל שיגויסו בעתיד, מן ההיבט של שיטות העבודה ומוכוונותם תיאורטית, כפי שהמליצה הוועדה".

על בסיס חוות הדעת אמורה היתה להתקבל החלטת ועדת המל"ג, אולם זו בחרה לקבוע כי אין לקלוט עוד תלמידים במחלקה.

לשם השוואה, בשתי ההמלצות שנגנזו על ידי הוועדה במל"ג, לטובת החלטתה לסגור את המחלקה, נכתב כי "המועצה מחליטה להקים ועדת מעקב שתבדוק את השינויים שחלו במחלקה לפוליטיקה וממשל בעקבות דו"ח ועדת ההערכה הבינלאומית, לרבות מידת ייצוגם בחומר הנלמד... לאחר שהמועצה תקבל את דו"ח ועדת המעקב יתקבלו החלטות באשר להמשך התוכנית באוניברסיטת בן גוריון".

בנוסח השלישי, התואם לחוות הדעת של הסוקרים הבינלאומיים, נכתב בין היתר כי "כדי למלא את החוסרים בזרם המרכזי של מדע המדינה, על המחלקה להבטיח שהחוקרים הצעירים שנקלטו במחלקה יקבלו את הזמן, המקורות וההנחיה כדי לפרסם בכתבי עת בינלאומיים מובילים... על המחלקה להרחיב את הגיוון של המחלקה לפוליטיקה וממשל במונחים של מתודות ומגמות תיאורטיות שיבואו לידי ביטוי בגיוסים עתידיים של סגל, כפי שהמליצה ועדת ההערכה הבינלאומית.אוניברסיטת בן-גוריון מתבקשת להגיש ביוני 2013 דו"ח ביניים על יישום המלצות הוועדה להערכת איכות במדע המדינה".

שני הנוסחים שנגנזו, ונכתבו במטרה להחליף את הנוסח הראשון והמחמיר, לא כוללים שום אזכור או כוונה להביא לסגירתה של המחלקה בבן גוריון.

תחילתה של הפרשה לפני יותר משנה, עת הקימה המל"ג ועדת הערכה מקצועית בינלאומית למחלקות למדע המדינה וממשל באוניברסיטאות בישראל. בדו"ח שהעבירה הוועדה הבינלאומית למל"ג, נכללו שורה של המלצות לצעדים שנדרשת המחלקה לפוליטיקה וממשל באוניברסיטת בן-גוריון ליישם, ובהם הגדלת מספר חברי הסגל האקדמי והרחבת תכני הלימוד במקצועות הליבה של התחום. האוניברסיטה, הפקולטה והמחלקה, פעלו בהתאם להמלצות וצירפו שלושה חברי סגל חדשים למחלקה, גם תוכניות הלימוד עודכנו. על פי המוסד, "השינויים שהוטמעו הלמו את המלצות הוועדה המקצועית של המל"ג וזו אף הביעה את שביעות רצונה בחוות דעת משבחת אותה העבירו חברי הוועדה הבינלאומיים שמונו כצוות מלווה ובוחן ליישום ההמלצות".

לדברי נשיאת אוניברסיטת בן גוריון ויושבת ראש ועד ראשי האוניברסיטאות, הפרופ' רבקה כרמי, "ההחלטה הזו גרמה להלם, היינו בטוחים שהסיפור הזה מאחורינו, מונה צוות בינלאומי על מנת לעקוב ולנהל איתנו את השינויים, ויחד אתו אנחנו עושים את כל מה שהומלץ. פתאום נוחתת החלטה משום מקום, עם תחושה שהתכנון הזה רחש כל הזמן מתחת לפני השטח, איך אפשר להסביר את המהלך הזה?". לדברי כרמי, "החלטנו שהמערכה הזו גדולה מאתנו, גם בסיבובה הראשון היינו חסרי אונים מהדרך שבה התנהלו הדברים. אני רוצה שישימו על השולחן את כל ההיבטים החוקיים של המהלך הזה, לראות פרוטוקולים, נדרוש לראות הכל ולהבין איך ומי קיבל את ההחלטות. מעולם לא התקבלה החלטה לסגור מחלקה אקדמית". 

לדברי בכיר אחר במוסד, "ביקשנו עזרה של עורכי דין, כי להתנהל לבד מול המל"ג הפך לבלתי אפשרי, זו אינדיקציה למצב מאוד קשה: מוסד אקדמי מוביל במדינה ישראל צריך עזרה של עורכי דין כדי להתמודד עם מערכת הרגולציה האקדמית, זה דבר שלא נשמע כמותו. בעבר לא היה מצב בו האקדמיה היתה צריכה להיכנס לבתי משפט מול המל"ג, אך במצב הנוכחי נדמה שלא יהיה מנוס מהתמודדות בשדה המשפטי מולה".

בעקבות ההחלטה הפיצה האוניברסיטה מכתב לחברי הסגל ולסטודנטים בו נכתב בין היתר: "ההחלטה הנוכחית של ועדת המשנה של המל"ג להקים ועדת מעקב נוספת לבחינת המחלקה וההמלצה חסרת התקדים לא לאפשר רישום של מחזור חדש של סטודנטים לשנה"ל תשע"ד נתקבלו ללא כל בסיס עובדתי, הן אינן סבירות ואינן מידתיות... אנו נאבק על הגנת החופש האקדמי במערכת ההשכלה הגבוהה בישראל מפני ‘יום שחור' בו יאוים קיומם של לימודים אקדמיים עקב מניעים זרים ובלתי ראויים במדינה דמוקרטית נאורה". עוד נכתב כי "לא תהיה כל פגיעה בסגל המחלקה או בסטודנטים שלה בטווח הקצר או הארוך. הלימודים במחלקה יפתחו כסדרם בשנת הלימודים תשע"ג וכל הסטודנטים, לרבות אלה שיתחילו את לימודיהם בתשע"ג ואלה שיבואו אחריהם, יוכלו להמשיך לימודיהם כמתוכנן".

מהמועצה להשכלה גבוהה נמסר בתגובה כי "המלצת ועדת המשנה גובשה לאחר דיון מקיף בהשתתפות גורמי המקצוע הרלוונטיים וכי ההמלצה עתידה לעלות לאישור המל"ג באחת מישיבותיה הגדולות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ