בניגוד להודעת המדינה האריתראים מעידים: נגררנו בכוח חזרה למצרים

בניגוד להודעת לשכת רה"מ, שתי הנשים והילד שכלואים בסהרונים סיפרו כי חיילי צה"ל גררו את 18 הגברים, שהיו באפיסת כוחות, אל השטח המצרי

טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלילה נשר

לראשונה מאז נכנסו לישראל, מסרו אתמול שתי הנשים והילד האריתריאים תצהיר על שאירע להם כשהיו כלואים שמונה ימים בין גדרות הגבול של ישראל ומצרים, בגלל סירובה של ישראל להכניסם. מעדויות השלושה, שנמסרו בנפרד, עולה כי כוחות הביטחון הישראליים שחצו את הגדר "השתמשו בכוח פיזי, החזיקו אותם בכוח והשליכו אותם על רשת הצל שבאמצעותה גררו אותם לצד המצרי".

העדויות הללו, שניתנו לעורכי הדין עמר שץ ויפתח כהן מעמותת "אנו פליטים", סותרות את ההודעה לתקשורת שפרסמה לשכת ראש הממשלה ואת תשובת המדינה לבג"ץ, שלפיה קבוצה של 18 מהגרים נוספים שהיו לכודים "שבו על עקבותיהם". מאז שהוכנסו השלושה לישראל בכל זאת, הם כלואים במתקן סהרונים בנגב.

שלושת העדים סיפרו לעורכי הדין כי "חלק מהגברים היו מעולפים וכולם רעבים ובאפיסת כוחות, ובמעט כוחותיהם ניסו להתנגד, תוך כדי שהם מתחננים וצורחים שיהרגו אותם במקום, ובלבד שלא יחזירו אותם למצרים". עוד נמסר בתצהירים, כי בימים שבהם האריתראים התדפקו על הגדר, השתמשו החיילים בגז מדמיע.

הקטין ו', בן 17, העיד: "העבירו אותנו לגבול ישראל-מצרים. היינו שם שמונה ימים, החיילים סירבו להכניס אותנו, הרעב והצמא היו נוראים. הישראלים ירו עלינו גז פעמיים, דחפו מוט ארוך מברזל דרך הגדר וניסו להרחיק אותנו מהגדר. ביום השמיני הישראלים עברו לצד שלנו והכניסו דרך הגדר אותי ואת נ' ו-ב'. את שאר הגברים זרקו על הצליות וגררו אותם מתחת לגדר המצרית. הגברים התחננו שמונה ימים, וביום השמיני לא היה להם כבר כוח להתנגד. היו מעולפים וצרחו ‘תהרגו אותי כאן'."

נ', בת 21, סיפרה: "אני ועוד גבר הינו הראשונים להגיע לגדר. התחילו יריות באוויר משני הצדדים, ואנחנו התחלנו לחפור באדמה. חיילים ישראלים לקחו ברזל ארוך ודרך החורים בגדר ניסו לדחוף אותנו שנחזור למצרים. אחרי שהתחלנו לנסות לפרוץ את הגדר, ירו עלינו גז. נאחזנו בגדר ולא הרפנו. כשראיתי שסוגרים את הגדר התעלפתי. דרך הגדר החיילים הישראלים נתנו לי עירוי. כל יום הישראלים אומרים ‘לכו למדינה שלכם' והמצרים אמרו ‘אנחנו ניקח את הנשים, לא רוצים את הגברים', ועשו סימן עם הנשק שיאנסו אותנו, ואמרו על שתי נשים שהם אונסים אותן עד עכשיו. התחננו לישראלים ואז הם אמרו ‘ניקח את הנשים ושהגברים יחזרו'. הגברים אמרו ‘נמות כאן ולא נחזור'. הישראלים נכנסו לצד שלנו בגדר. כל הקבוצה התפזרה מפחד, החיילים הרימו את הגדר, החזיקו את הגברים בכוח ודחפו אותם מתחת לגדר, בכוח, לצד המצרי. הגברים התנגדו וצרחו ‘תהרגו אותנו במקום', אך ללא הועיל. אותי ואת ב' ו-ו' העבירו דרך הגדר הישראלית."

המהגרים בקדש ברנע, היוםצילום: רויטרס

ב', אשה אחרת בת 21 , הוסיפה: "פגשנו בגדר ומיד בא צבא ישראלי. אמרו לנו להסתלק למצרים בערבית, ירו באוויר ועם מקל ברזל ניסו לסלק אותנו. אמרו ‘תחזרו למצרים', והחיילים המצרים אמרו לנו ‘אל תחזרו'. אחרי יומיים הגברים ניסו לשבור את הגדר. ירו עלינו גז מדמיע ושרפו לנו העיניים מאוד. התחלנו לבכות והתחננו ‘בבקשה תצילו אותנו'".

בעקבות התצהירים, קוראת עמותת אנו פליטים "לפתוח בחקירה ביחס למעשי המדינה הנטענים והצהרותיה הפומביות, ובעיקר לברר מה עלה בגורל הנעדרים". מדובר צה"ל ומלשכת ראש הממשלה לא התקבלה תגובה.

בשבוע שעבר סירב משרד ראש הממשלה להתייחס לפניית "הארץ", שביקשה הבהרות להודעתו כי "המסתננים שבו על עקבותיהם". המשרד סירב להתייחס לשאלה אם הוא עומד בקשר עם גורמים רשמיים במצרים, המבטיחים את שלומם של המהגרים, ואם קיבל הבטחה שלא יגורשו בחזרה לאריתריאה, מבלי שבקשת המקלט שלהם תיבדק. כמו כן, לא נמסרה תגובה לשאלה אם אנשי המשרד יודעים היכן נמצאים 18 האריתראים שהוחזרו למצרים.

על פי הדין הבינלאומי, אם ישראל החליטה שלא להעניק מקלט למהגרים, עליה להגיע להסכם בין-מדינתי עם מצרים, המבטיח כי המהגרים יקבלו אפשרות לקליטה במנגנון המקלט של המדינה ולא יגורשו בחזרה למדינת מוצאםו.

בתחילת השבוע החליטו שופטי בג"ץ למחוק את עתירת עמותת אנו פליטים, שדרשה להכניס את הקבוצה לישראל, בנימוק שהעתירה הפכה למיותרת ולא הותירה מקום להתערבות בית המשפט. ביום חמישי הודיע בג"ץ כי יכריע בעניין העתירה ביום ראשון, אולם עד אז הועברו המהגרים למצרים.

העותרים טענו כי יש לברר מה עלה בגורלם של חברי הקבוצה, ובאילו נסיבות עזבו את המקום שבו שהו כשבוע. "מטרת העתירה היתה להביא לכך שחברי הקבוצה שנמצאו בצד המערבי של גדר הגבול ובצמוד לה יוכנסו לישראל", כתבו נשיא בית המשפט העליון גרוניס והשופטים ניל הנדל וחנן מלצר. "ברור כי לעת הזו חברי הקבוצה אינם מצויים עוד במקום, משום ששלושה מתוכם הוכנסו לישראל ואילו השאר עזבו את המקום".

החלטת בג"ץ למחוק את העתירה נעשתה בניגוד לחוות דעת שהוגשה באופן חריג לבית המשפט על ידי נציבות האו"ם לפליטים. במכתב שנכתב על ידי נציב האו"ם לפליטים בישראל, ויליאם טול, נמתחה ביקורת חריפה על ישראל: "מתן אפשרות כניסה לטריטוריה למבקשי מקלט מדיני כדי שיוכלו להגיש בקשה למקלט מדיני היא מרכיב יסודי באחריות של מדינה על פי אמנת הפליטים מ-1951", כתב טול. "ישראל, כידוע, היתה בין המדינות הראשונות שחתמו על האמנה ואף היתה בין מנסחיה, והיא חברה ותיקה בוועדה המנהלת של נציבות האו"ם לפליטים". עוד הוא כתב כי "עקב העדר הסכם רשמי בין ישראל למצרים בעניין, שיבטיח את זכויות מבקשי המקלט וביטחונם... בהעדר הסכם החזרה רשמי בכפוף לפיקוח בין ישראל למצרים אלה שיוחזרו עלולים לפול לידי גורמים העוסקים בהברחת בני אדם בסיני - שם תועדו מקרי התעללות ועינויים באופן נרחב ושיטתי".

מדובר צה"ל לא התקבלה אמש תגובה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ