שיגעון הסליחות של העדה החילונית

סיורי סליחות לתוך הלילה הפכו לעסק פורח המושך עשרות אלפי חילונים לירושלים. מארגן סיורים: "בחברה הישראלית יש מגמה של שיבה למסורת"

ג'ודי מלץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'ודי מלץ

ייתכן שזהו העסק הפורח ביותר בירושלים בימים אלו, אך למרות אופיו הדתי, מרבית צרכניו הם דווקא חילונים. ברוכים הבאים לעולם סיורי הסליחות - תופעה המושכת עשרות אלפים לבירה בכל לילה בשבועות הקודמים לחגי תשרי: ישראלים מכל שדרות החברה ששים לחוות את המסורת ארוכת השנים של אמירת סליחות בשעות הקטנות של הלילה, או לפחות ללמוד יותר על אודותיה.

הפופולריות הגדלה של סיורים אלה, שהפכו כמעט לשיגעון, היא סממן אחרון של העניין החדש במסורות היהודיות שהתעורר אצל ישראלים חילונים, אומר דורון יושע, המנהל חברה המתמחה בסיורים בירושלים. "כיום רואים בחברה הישראלית את המגמה הזאת של שיבה למסורת, שלא קשורה ממש לאמונה דתית ולשמירה על מצוות הדת". החברה של יושע, "דורון טורס", מארגנת השנה 100 סיורי סליחות בחמשת השבועות שלפני יום הכיפורים. כל סיור מיועד לכ-40-30 בני אדם, ורוב המקומות כבר הוזמנו מראש. "אלה לא בדיוק סיורים מודרכים וגם לא עלייה לרגל. בעצם הם תערובת של שני הדברים".

סיורי סליחות הם שם מעט לא מתאים, שכן רוב המשתתפים אינם מתפללים ומבקשים סליחה. בדרך כלל, הסיורים מתחילים ב-10-9 בלילה, כמה שעות לפני אמירת הסליחות המסורתית, והם כוללים טיול סביב העיר העתיקה וסיפורים על תולדות העיר העתיקים והחדשים. ההקדמות האלה מיועדות לבניית האווירה לפני שהמשתתפים צופים באמירת הסליחות הממשית המתחילה בחצות בכותל המערבי.

  "הקשר לאמירת סליחות היה מקרי בהחלט", טוענת מרב, סוכנת נדל"ן מתל אביב, שהשתתפה בסיור סליחות. "כשסוף סוף הגענו לכותל, היו שם המוני בני אדם. חשבתי שנבלה זמן בצפייה באמירת סליחות. אבל אמרו לנו שיש לנו 20 דקות והופ, לאוטובוס".

  הספרדים מתחילים באמירת סליחות בתחילת חודש אלול, בעוד שהאשכנזים מתחילים רק במוצאי שבת הקודם לראש השנה. המסורת של אמירת סליחות בשעות הקטנות של הלילה צמחה מהאמונה שאלוהים רחום וחנון יותר בשעות הללו.

  הלל מאיר, מורה דרך מתל אביב, המדריך שני סיורי סליחות בשבוע, טוען שהאופנה תפסה במהירות בשנים האחרונות. "בהתחלה זה היה מין עניין מחתרתי. קבוצות קטנות שביקרו בבתי כנסת בירושלים, בעיקר בשכונת נחלאות, והמשתתפים היו ברובם אנשים דתיים. לא היו פרסומים ולא היה בסיורים ההם שום דבר מסחרי. מה שבאמת עניין את האנשים היה לשמוע כמה מהניגונים העתיקים שהסבים שלהם היו שרים. כעת זה נהפך לאופנה סוחפת, שעיקרה ירושלים וכל עניין הסליחות נהיה משני". ככל שגדל מספר המשתתפים בסיורים, עבר המוקד מבתי הכנסת של נחלאות, שכבר אינם מסוגלים להכיל קהל גדול כל כך, לציוני דרך בעיר העתיקה, כך לדברי מאיר.

  בלילה של יום חמישי לפני שבועיים, התגודדו אלפי ישראלים בקבוצות מחוץ לשער יפו וחיכו לצאת עם מדריכיהם לסיור. בשכונות ימין משה וממילא הסמוכות, שרבים מהסיורים מתחילים בהן, שכיח לראות קבוצות שמדריכיהן משמיעים נעימות סליחות בנגני Mp3, שעה שהם מספרים לקהלם סיפורים על רבנים מפורסמים ואת דברי חוכמתם.

  בכותל עצמו בקושי היה מקום לזוז בתוך ההמונים שעמדו תחת האורות הבוהקים והתפללו לרקע תקיעות שופר. "אם את חושבת שזה רע, חכי ללילה שלפני ערב יום כיפור", אמר ארנון, המדריך רב הניסיון שלנו. "תשכחי מהפגנת ה-400 אלף של שלום עכשיו. תשכחי מהפגנות הקוטג' בתל אביב בקיץ שעבר. לא ראית שום דבר עד שלא תראי מה הולך פה בלילה הזה".

  לזלי פרלברג, אם לשלושה מזיכרון יעקב, שמגדירה את עצמה חילונית, בילתה את הלילה בסיור סליחות עם בעלה וחברים. "זאת השנה השנייה שאנחנו באים, והחלטנו לעשות את זה בכל שנה", היא מספרת. "זה עוזר לנו להיזכר במשמעות האמיתית של תקופה זו של השנה. אנחנו נוטים לשקוע כל כך בכל עניין הבישולים שאנחנו שוכחים את הצד הרוחני של החגים האלה", פרלברג ובני קבוצתה השתתפו בסיור מטעם בית שמואל, השייך לאגוד העולמי ליהדות מתקדמת. בניגוד לסיורים אחרים, הסיור של בית שמואל אכן עוצר בבתי כנסת ומסתיים מאוחר הרבה יותר.

  המחיר למשתתף נע בין 50 ל-100 שקלים, תלוי מה כולל הסיור. יש סיורים בהדרכת חזנים מקצועיים והם שרים את ניגוני סליחות בזמן שהמשתתפים בסיור עושים את דרכם ברחובותיה ובסמטאותיה של העיר העתיקה. בסיורים אחרים המדריכים הם שחקנים מקצועיים המגלמים את דמויותיהם של כמה מהגבאים האגדיים של העיר. בכמה מהסיורים מושמעים גם קטעי מוזיקה, ובאחרים מתמקדים בהנאות הקולינריות הירושלמיות. עם מפעילי הסיורים נמנים מוסדות שונים, ביניהם החברה להגנת הטבע, הקרן למורשת הכותל המערבי ומוזיאון מגדל דוד (שגם מציע מופע אורקולי במצודה לפני הסיור).

  תגיות:

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ