מעריב: יס"מ מחוץ למערכת ומאבטחים בבניין לקראת ישיבה מכריעה

"ההנהלה התבצרה בקומה השנייה והיא מוקפת בבריונים", סיפר בכיר בעיתון. בוועד העיתונאים מחו על המהלך וישובו להפגין מחר מול משרדי איי.די.בי

אמילי גרינצווייג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמילי גרינצווייג

מאבטחים הוצבו היום (רביעי) בקומת ההנהלה של מעריב ומספר ניידות משטרה נמצאות באזור בית מעריב שברחוב קרליבך בתל אביב. גורמים בעיתון העריכו כי המהלך נובע מחשש מתגובה קשה של העובדים בעיתון להחלטות הדירקטוריון, הצפויות להתקבל בישיבה מכריעה הערב. העובדים חוששים כי מלבד הפיטורים הם לא יקבלו את כספי הפנסיה ופיצויי הפיטורים להם הם זכאים, נוכח חששות מאי סדרים.

"ההנהלה התבצרה בקומה השנייה, והיא מוקפת בבריונים", אמר בכיר במעריב, "הם מפחדים כי הם התרשלו בניהול והביאו עיתון שנוסד בשנה שבה נוסדה המדינה, עיתון שהיה זקוק לטיפול כירורגי דחוף - לסוף דרכו. הם כשלו כי הם לא עשו את מה שהיה מוטל עליהם לעשות - להציל עיתון ולא להשתמש בו כדי לחסל עיתון אחר".

הבכיר הוסיף כי אחריות דומה מוטלת כעת גם על כתפיו של עורך העיתון ניר חפץ, שלדבריו "לא יוכל להסתתר מאחורי המנכ"ל". "העובדים נלחמים כעת על מה שמגיע להם על פי חוק, ואולי זו הסיבה שהבריונים שומרים על פורעי החוק בקומה השנייה", אמר. 

הערב יתכנסו עובדי מעריב בעקבות פגישת ועד העיתונאים בעיתון אמש (שלישי) עם יו"ר ההסתדרות עופר עיני ונוחי דנקנר, העומד בראש אי.די.בי, שהסתיימה ללא תוצאות וללא עיגון זכויות העובדים. הערב גם ידון דירקטוריון החברה בהצעת הרכישה של שלמה בן צבי, מו"ל "מקור ראשון" וצפויה החלטה קריטית לגורל העיתון - בקשת הקפאת הליכים לחברה או אישור הצעת הרכישה של שלמה בן צבי. אם תתקבל הצעת הרכישה צפויים פיטורים של כ-2,000 עובדי החברה וקליטה מחדש של כמה מאות. העובדים שייקלטו לא יזכו לזכויות שצברו בשנות עבודתם. לאחר ישיבת הדירקטוריון צפויה לצאת הודעה לבורסה. 

באיי.די.בי סירבו להגיב לידיעה. מוועד עיתונאי מעריב נמסר כי "מעולם לא היה כזה כוח שיטור בעיתון בישראל ובאף מקום עבודה. צר לנו כי הנהלת מעריב בוחרת בשעה קשה זו לפעול בצורה כה נוקשה וחסרת רגישות".

הפגנת עובדי "מעריב", בשבוע שעברצילום: אלון רון

העובדים החליטו להחריף את המאבק ומחר (חמישי) יקיימו הפגנה בשעה 12:00, שתצא מבית מעריב לכיוון מרכז עזריאלי, בו שוכנים משרדי איי. די.בי. העובדים מתכוונים גם להמשיך ולקיים משמרות מחאה מדי יום מול בתיהם של נוחי דנקנר ועופר נמרודי לסירוגין.

 "נחתמת עסקה שאנו לא צד בה, וינסו להפריד בינינו ולהציע הצעות כדי לפצל בינינו", אמר יו"ר ועד העיתונאים חגי מטר, "האחדות בינינו מפחידה את המערכת." מטר התייחס למאבטחים ולניידות המשטרה שהיו בבניין מעריב בזמן אסיפת העובדים ואמר כי "הביאו לנו בריונים שעמדו עם חולצות שחורות בכניסה לבניין. מי שחושב שיפחיד אותנו טועה.זה לא ירפה את ידינו ולא יפחית במאומה את הדרישות שלנו". 

אתמול (שלישי) בלילה קיימו נציגי ועד העובדים ויו"ר ההסתדרות פגישה עם נוחי דנקנר, בה לא הושגו הסכמות. העובדים וההסתדרות הבהירו כי לא יסתפקו בפחות מ -100% מזכויות העובדים ובקליטה מקסימלית של העובדים תחת הבעלים החדשים תוך שמירה על זכויותיהם.

אבי ניסנקורן, יו"ר האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות, אמר באסיפת העובדים כי "אנחנו נחזור ונדרוש 100% מזכויות העובדים. נגיד את זה בבית המשפט, נגיד את זה בתקשורת, נגיד את זה לקונה החדש, לבעלי המניות האחרים, נגיד את זה לכולם. העמדנו לשם כך את הצוות הכי מקצועי מבחינת ההסתדרות. הדבר השני הוא לנסות למקסם את קליטת העובדים בעיתון החדש".

על קיומו של משא ומתן בעניין הודיעה מעריב לבורסה לפני כשבועיים. במסגרת העסקה צפוי בן צבי לרכוש את מותגי מעריב ובהם גם אתר nrg, הוצאת הספרים וזכויות רוחניות, בתמורה ל-85 מיליון שקלים. מאז ההודעה בוצעה מטעמו של בן צבי בדיקת נאותות, וכעת על פי הערכות הסכום המוצע לרכישה הוא נמוך משמעותית, וככל הנראה המחיר יופחת בעשרות מיליוני שקלים. 

בשבועות האחרונים הפגינו עובדי העיתון נוכח החשש מסגירתו ומפיטורי העובדים, גם במסגרת המשא ומתן המתקיים בימים אלה. חשש כבד נוסף שהביעו הוא העובדים הוא מפיצויי הפיטורים והפנסיה שלא הופרשו כיאות. משכורות חודש אוגוסט של העובדים שולמו באיחור, ושני שליש מהם הועברו לחשבונות העובדים רק ביום ראשון האחרון. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ