עיריית ת"א מעסיקה 37 מצילים, אך רק חוף אחד יפעל במשך החורף

מאוקטובר ועד אפריל יוענקו שירותי הצלה ועזרה ראשונה בחוף בוגרשוב בלבד, בשל צמצום שעות עבודת המצילים. בשנה שעברה הופעלו תחנות ב-5 חופים

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

בעקבות הסכסוך המתמשך עם המצילים, מתכוונת עיריית תל אביב להפעיל רק תחנת הצלה אחת במשך רוב החורף. העירייה הודיעה כי מ-16 באוקטובר עד 10 באפריל תעניק שירותי הצלה, פיקוח ועזרה ראשונה בחוף בוגרשוב בלבד, בין השעות 7:15-13:45. בחוף הנפרד יינתנו שירותים אלה רק עד 31 בדצמבר, באותן שעות. בשנה שעברה פתחה העירייה בחודשי החורף לפרק זמן זהה חמש תחנות הצלה, בחופים הצוק צפון, הנפרד, גורדון, ירושלים ואביב.

העירייה מעסיקה נכון להיום 53 מצילים, מהם 37 עובדים קבועים ו-16 זמניים. מדי שנה, מפסיקה העירייה את העסקתם של המצילים הזמניים בתום עונת הרחצה ובקיץ הבא מציעה להשיב אותם לעבודה. שאר המצילים עובדים גם בחודשי החורף. מבין המצילים הקבועים 23 מוגדרים דור א' ו-14, שנקלטו אחרי שנת 1999, דור ב'. זה כשלושה חודשים פועלים שירותי ההצלה במתכונת מצומצמת, בעקבות מחלוקת בין העירייה לבין מצילי דור ב' על תנאי העסקתם.

עד לשנה הנוכחית עבדו המצילים בעונת הרחצה שבעה ימים בשבוע, 12 שעות ביום. עם פתיחת עונת הרחצה, בחודש אפריל, דרשו מצילי דור ב' מהעירייה לשפר את תנאי העסקתם. הם הסכימו להמשיך לעבוד בהיקף החורג מההסכם שנחתם עמם בשנת 2007, אך דרשו לתגמל אותם בהתאם. ללא שיפור בתנאים, תבעו לצמצם את שעות עבודתם. העירייה סירבה לדון בתנאים חדשים עד לפתיחת ההסכם בשנת 2014 ולכן הפחיתה את שעות העבודה של המצילים.

בשל הפחתת השעות, ביטלה העירייה את תחנת ההצלה בחוף הצוק דרום באופן קבוע, סגרה בימי שישי את חוף הילטון ובשבת את החוף הנפרד. כמו כן, צמצמה העירייה את שעות הפעילות בחופים אביב, בוגרשוב, גורדון, הילטון, מציצים ותל ברוך. אלה נפתחו רק ב-9:45 מדי בוקר, במקום ב-7:15. לפני כשבועיים הודיעה העירייה גם על סגירה של תחנות הצוק דרום, הילטון ובוגרשוב, עד להודעה חדשה.

חוף הצוק בתל אביב צילום: גיא רייביץ

"יש הרבה תיירות גם בחורף", אומר אחד המצילים. לדבריו, החלטת העירייה לפתוח שני חופים בלבד מסוכנת: "הים מסוכן מאוד ואנשים לא מודעים לסכנות".

רחל גלעד-וולנר, חברת מועצת העיר תל אביב מטעם סיעת האופוזיציה עיר לכולנו, מאשימה את העירייה במחדל. "עיריית תל אביב מפקירה את תושבי העיר ואת התיירים הבאים בעונת החורף. שחייה בים הפכה בשנים האחרונות פופולארית לכל אורך השנה ולא עונתית בלבד. העירייה הופכת את התושבים לעבריינים על ידי כך שאינה מספקת להם שירותי הצלה ואינה פועלת לפתור את הסכסוך עם המצילים הקיימים ולגייס מצילים חדשים", היא אומרת. 

אף שפרסמה בסוף השבוע האחרון מודעה במקומונים ובה הודיעה כי תפעיל בחורף הקרוב רק את תחנות הצלה בחוף בוגרשוב ובחוף הנפרד, מסרה העירייה בתגובה לשאלת "הארץ" כי "טרם החליטה על מתכונת הפעלת תחנות הרחצה בחורף. בכל מקרה העירייה תיתן את השירות המרבי לפוקדים את החופים ותעשה כל שבידה לשם כך, בכפוף להוראות החוק והסכמים קיבוציים מחייבים ובהתחשב בצרכים השונים של תושבי העיר והבאים בשעריה".

העירייה הוסיפה כי בינה לבין המצילים "לא קיים סכסוך והצדדים פועלים על פי חוק בהתאם לבקשת מצילי דור ב' ולהסכם הקיבוצי המאושר על ידי משרד האוצר, המחייב אותם עד לשנת 2014". העירייה ציינה כי "ניסתה במהלך כל העונה לגייס מצילים כשירים נוספים, בין היתר באמצעות פרסום חוזר ונשנה של מודעות דרושים בעיתונות הכתובה, בלוחות מקוונים, בלשכת התעסוקה, ובאתר האינטרנט העירוני, אך ללא הצלחה".

עוד מסרה העירייה כי היא "מפעילה את תחנות ההצלה בחופים במספר המצילים הדרש על פי החוק ובהתאם להוראות משרד הפנים. העירייה נאלצה לסגור לאחרונה מספר חופי רחצה, וזאת בשל היעדר מצילים להפעלת תחנות ההצלה בהתאם לדין. שיקולי העירייה בבחירת אילו תחנות הצלה שלא להפעיל הינם שיקולים מקצועיים בלבד, תוך הסתכלות רחבה על מכלול רצועת החוף בעיר תל אביב – יפו ותוך בחינת המצב השטח מדי יום והתחשבות בתנאים שונים, כגון מזג האוויר ומספר המתרחצים".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ