רגע לפני פתיחת הלימודים |

משרד השיכון מסרב להשיב הנחה של 30% בשכר הדירה למאות סטודנטים בק"ש

המעונות של מכללת תל חי היו עד כה פתרון המגורים האחרון לסטודנטים חסרי התמיכה של מכללת תל חי. חלקם מחפשים כעת פתרונות אחרים

אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי אשכנזי

חודש לפני תחילת שנת הלימודים האקדמית ולאלונה אינטייב, סטודנטית במכללת תל חי, לא ברור היכן תתגורר בשנה הקרובה. כפי שפורסם ב"הארץ", לפני שלושה חודשים הודיעה חברת עמידר של משרד הבינוי והשיכון שהיא מבטלת את ההנחה של 30 האחוז על שכר הדירה במעונות הסטודנטים של המכללה בקרית שמונה. ניסיונות המכללה למנוע את הגזירה נכשלו.

אינטייב, בת 22 מחדרה, לומדת הנדסת אדריכלות ועומדת להתחיל את שנת הלימודים השנייה במכללה. התעקשות עמידר לבטל את ההנחה במעונות קלעו אותה למצוקה. היא חוששת שלא תוכל לעמוד בתשלום הנוסף. "אני וסטודנטים רבים לא ממומנים על ידי ההורים ומתקשים לעמוד בהוצאות", היא אומרת.

גם נטלי דיבצ'וק, בת 25, סטודנטית למדעי המזון ששירתה כחיילת בודדת וחיה בישראל ללא משפחה, אמרה כי "תתקשה לעמוד בהוצאות נוספות. כמו לרוב הדיירים במעונות, גם לי אין מימון מההורים או מגורמים אחרים. בניגוד למה שחושבים, המחיה פה לא זולה, אין תחרות בין רשתות המזון, כמו במרכז הארץ, וקשה למצוא פה עבודה".

לדברי אינטייב, "מי שיכול שוכר דירה בקיבוצים. מי שיכולתו פחותה יותר שוכר דירה בקרית שמונה ומי שאין לו ברירה אחרת שוכר במעונות".

מאז 1983 שוכרת מכללת תל-חי מעמידר 79 דירות, מעונות לסטודנטים שלה. משתכנים בהן 234 סטודנטים. הדירות מרוכזות בשני בלוקים וחצי ליד המחנה הצבאי "גיבור" בפאתי העיר. רובן מחולקות לשני חדרים, ובכל דירה מתגוררים שלושה סטודנטים. עלות שכר דירה היא 1,800 שקלים בחודש. מסטודנט שמתגורר לבד בחדר נגבים 700 שקלים ומשני הסטודנטים שגרים בחדר האחר 550 שקלים כל אחד. לדברי הנהלת המכללה, כ-80 אחוז מהסטודנטים במעונות הם ממעמד סוציו-אקונומי בינוני עד נמוך: עולים חדשים, בני מיעוטים וחיילים משוחררים ששירתו כבודדים ונשארו בארץ.
למכללה יש בנייני מעונות נוספים בעיר, בנוסף למעונות עמידר, שגרים בהם 170 סטודנטים נוספים.

זה כ-20 שנה, ממלחמת לבנון הראשונה ועד 2002, העניק משרד השיכון, באמצעות עמידר, הנחה של 50 אחוז בשכר הדירה כדי לעודד סטודנטים ללמוד בפריפריה. בשנת 2002 פחתה הנחה בשכר הדירה ל-30 אחוז. לפי החוזה, המכללה נושאת בהוצאות האחזקה של המעונות, בתשלומי המים והארנונה. לטענת המכללה עלות התחזוקה ושדרוג הדירות היא 150 אלף שקל בשנה.

החלטת ממשלה מ-2004 קבעה שיש לבטל את ההנחה שניתנה בשכר הדירה במעונות בכל המוסדות. אך במכללת תל-חי מזכירים החלטת ממשלה נוספת, משנת 2008, שלפיה סטודנטים במעונות עמידר ישלמו שכר דירה מופחת עד 75 אחוז משכר הדירה המקובל של עמידר. בתמורה, יעבדו ארבע שעות שבועיות בקהילה. הצעת המכללה לעבוד לפי הסדר זה נדחתה על ידי משרד השיכון.

אינטייב ודיבצ'וק הופתעו כשהבינו בשבוע שעבר ששכר הדירה ששילמו עד כה נקבע לאחר הנחה. לטענתן, זה שכר דירה ריאלי והוגן בהשוואה לתמורה. "זה בניין ישן והדירות פשוטות מאוד. מוזר לשמוע ששכר הדירה כעת הוא לאחר הנחה. לא הגיוני לגבות יותר כסף על דירות כאלו", אמרה דיבצ'וק.

לדברי מנכ"ל המכללה, יוסי מלכה, "משרד השיכון ועמידר החליטו לפגוע במפעל ציוני חשוב מאין כמותו לפיתוח הגליל העליון, באמצעות פגיעה בסטודנטים שבאים ממרכז הארץ להתגורר ולהתיישב בגליל ותורמים תרומה אדירה לגליל ולקרית שמונה, כלכלית וחברתית-תרבותית. העלאת שכר הדירה היא צעד בלתי נסלח". מלכה קרא לראש הממשלה בנימין נתניהו "להתערב מידית ולבטל לאלתר את ההחלטה".

משרד הבינוי והשיכון מסר בתגובה כי "קיימת החלטת ממשלה משנת 2004, להעלות שכר דירה למוסדות ולבטל את הנחת האחזקה העצמית שניתנה במשך שנים. בשל טעות טכנית, לאורך השנים מאז קבלת ההחלטה לא בוטלה ההנחה למכללת תל-חי, שהמשיכה ליהנות משכר דירה מופחת (בניגוד לכל שאר המוסדות). נדרשנו לתקן את הטעות. העלייה צפויה להיות הדרגתית, במשך שלוש שנים, בגובה 100 שקל בשנה. גם לאחר עדכון העלייה כולה, שכר הדירה יעמוד על פחות ממחצית מחיר השכירות בשוק החופשי באזור. לעניין ההנחה לסטודנטים שפעילים בעבודה קהילתית: ההנחה ניתנת לסטודנטים שחוזה השכירות הוא על שמם ושנותנים שעות פעילות בקהילה, אבל לדירות על שם המכללה בכל הארץ – אין הנחה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ