טלילה נשר

חמישה ילדים בני משפחה אחת במושב ברקת, ובהם ילדה שלומדת בחינוך המיוחד, אינם לומדים מאז שנפתחה שנת הלימודים בגלל סירובה של המועצה האזורית חבל מודיעין, שבה נמצא היישוב, לקלוט אותם בשטחה. המועצה מסרבת להכיר בחוזה השכירות של דירת המשפחה כהוכחה למגוריה באזור, ובכך, היא מונעת מחמשת הילדים, בגילאים 10 עד 17, ללמוד בחודש האחרון, תוך הפרה של חוק לימוד חובה חינם.

בניגוד לחוזר מנכ"ל משרד החינוך המאפשר להכיר בחוזה שכירות כהוכחה למגורי משפחה בשטח רשות מקומית, דרשה המועצה כי יוצג בפניה גם רישום של הכתובת במשרד הפנים. בחוזר נכתב כי "יש לדרוש תעודת זהות של ההורה הרושם עם כתובת מעודכנת במשרד הפנים או עם חוזה שכירות". דרישתה של המועצה לעמוד בשני התנאים אינה אפשרית מאחר שהמשפחה לא עברה את "וועדת הקבלה" ביישוב ברקת שבו שכרה דירה, ולכן אין באפשרותה לשנות את כתובת הקבע במשרד הפנים.

רק לאחר פניית "הארץ", כמעט חודש לאחר פתיחת שנת הלימודים, החלה הרשות להסדיר את לימודי הילדים, ואף הבטיחה למשפחה שמחר יקלטו הילדים בבית הספר.

ארבעה מבני המשפחה בברקת ואמם (בכיסא הגלגלים)צילום: גיל כהן מגן

לדברי אם המשפחה, "השכרנו דירה ביישוב ולא ידענו שבכלל יש ועדת קבלה. בשביל להתקבל ביקשו מאיתנו אישורים של רבנים ותעודת יושר, סיפקנו הכול ובכל זאת לא התקבלנו. ביקשנו תשובה מנומקת, אבל עד היום לא קיבלנו שום הסבר, ובנוסף, מסרבים להנפיק לנו מסמך בכתב. מילא שאנחנו תלויים באוויר אבל למה הילדים צריכים לשלם את המחיר? ילדים צריכים ללמוד, אפילו הילדה שלי שצריכה ללכת לחינוך המיוחד נמצאת בבית, כי המועצה לא מספקת לה הסעות".

גם אם הרשות המקומית מטילה ספק בקיום או בחוקיות המגורים, בתי המשפט פסקו לא פעם כי אין קשר בין שאלת חוקיות הנכס שבו מתגוררת המשפחה לחובתה של הרשות לדאוג על פי חוק לחינוכם של הילדים הגרים בתחומה. בנוסף, לטענת המשפחה המועצה שלכאורה פקפקה באמינות המגורים, מצאה לנכון לשלוח לה חשבון ארנונה על שמה.
העניין הובא לידיעת משרד החינוך על ידי "הארץ" לפני יותר משבוע, אולם הילדים כאמור טרם החלו לפקוד את מוסדות החינוך. ביום שישי האחרון הבהיר מנהל אגף החינוך במועצה לאם כי הנושא יוסדר עד ליום ראשון והודיע כי הרישום בוצע.

"מועצת חבל מודיעין התעקשה לגרור ילדים לסכסוך אזרחי במהותו, מוצדק או לא", כתבה למועצה עו"ד טל חסין, מנהלת פניות הציבור של האגודה לזכויות האזרח. לדבריה, "לטיעוני המועצה, לרבות רמיזות לאי חוקיות החוזה וייפוי הכוח, אין דבר וחצי דבר עם זכותם החוקתית של ילדים לחינוך. מצער שבמקום לרוץ ולטפל בבעיה, המועצה ממשיכה להיתלות בטענות חסרות שחר. חוזר מנכ"ל משרד החינוך קובע בפירוש כי די בהצגת חוזה השכירות לצורך רישום הילדים. המשפחה הציגה חוזה כזה, ואם במועצה עדיין מתעקשים, הם מוזמנים להתדפק על דלתות הבית במושב ברקת, ולגלות חמישה ילדים שיושבים בו כמעט חודש במקום ללכת לבית הספר".

מהמועצה האזורית חבל מודיעין, האחראית לשיבוץ התלמידים, נמסר בתגובה כי "לפי חוזר מנכ"ל משרד החינוך, מקבל כל תושב את שירותי החינוך מהרשות שבה הוא רשום כתושב. בני המשפחה הם תושבי היישוב אלעד (היישוב הקודם שבו התגוררו בני המשפחה) ואינם תושבי המועצה. אם ברצונם לקבל שירותים מהמועצה עליהם לשנות את כתובתם. דרישתו של משרד הפנים לקבל את אישור היישוב לקליטתם אינה קשורה למועצה, ואנו משוכנעים שמשרד הפנים פועל כחוק. עוד יודגש כי חוזה השכירות הוצג למועצה רק לאחרונה, ולא עם הגשת הבקשה הראשונית לרישום. בבדיקת החוזה התברר כי המשכיר, על-פי החוזה, איננו בעל הנכס כלל. עוד התברר כי הנכס הנ"ל כלל לא משלם ארנונה ותשלומים אחרים למועצה.

ממשרד החינוך נמסר בתגובה לפני שבוע כי "כי נושא שיבוץ התלמידים מצוי באחריות הרשות המקומית על פי חוק, עם זאת, המשרד יבדוק את המקרים באופן פרטני". ביום שישי, ולאחר איום בפנייה לערכאות משפטיות ופניות "הארץ" בעניין, הובהר כי הילדים שובצו ויחלו ללמוד בקרוב.

עמירם מעטוף, יו"ר ועד היישוב ברקת, מסר כי אין אפשרות לפרט את הסיבה מאחורי החלטת ועדת הקבלה שלא לקבל את המשפחה ליישוב מאחר שמדובר בחומר חסוי. עם זאת, הוא הבהיר כי הוועד ישמח לעזור בהידברות עם המועצה האזורית כדי שהילדים יחלו ללמוד, אם כי הדבר אינו באחריותו, אלא באחריות המועצה.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ