הפגנה בתל אביב נגד המעבר המוקדם לשעון החורף

עשרות מפגינים התאספו בכיכר רבין בעיר להביע מחאה נגד הקדמת שעון החורף שייכנס לתוקפו הלילה - למעלה מחודש לפני אירופה וארה"ב

אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור

עשרות פעילים של ישראל חופשית ומרצ הפגינו הערב (שבת) בכיכר רבין בתל אביב נגד המעבר המוקדם לשעון חורף. הלילה בשתיים יוזזו מחוגי השעון שעה אחת אחורה והשעה תהיה שוב אחת. באירופה יעברו לשעון חורף רק באחד בנובמבר. הפעילים טוענים כי המעבר המוקדם מיותר, פוגע באיכות החיים של תושבי המדינה ומסב נזק כלכלי למשק. הם מאשימים את ש"ס ואת יו"ר התנועה, שר הפנים אלי ישי, בפעילות למען מגזר אחד בלבד, בלי להתחשב בטובת הכלל.

במרכז ההפגנה יצרו הפעילים מיצג של שעון מחוגים מנרות. כמה פעילים אף הביאו שמשיות ושיחקו מטקות בבגדי ים כדי למחות על האובדן המוקדם והמיותר, לדבריהם, של שעות הפנאי. אחדים מהמשתתפים הצהירו כי ימשיכו להתנהל לפי שעון הקיץ בשבועות הקרובים.

בהפגנה נאם ח"כ ניצן הורוביץ (מרצ) שיזם לפני שלוש שנים הצעת חוק לפיה המעבר לשעון חורף יהיה באחד בנובמבר. שר הפנים, אלי ישי, אימץ השנה המלצות של ועדה להארכת שעון הקיץ, אך ועדת הפנים דנה בהן רק פעם אחת ומאז לא חלה כל התקדמות. "אנחנו רוצים לגרש את החשיכה של אלי ישי. באנו חושך לגרש ואת האור נחזיר. נחזיר את שעון הקיץ שחוסך עשרות מיליוני שקלים ונותן לכולנו כל יום עוד שעה של אור ושל פנאי".

מפגינים בכיכר רבין בתל אביב נגד קיצורו של שעון הקיץ צילום: אלון רון

מנכ"ל ישראל חופשית, מיקי גיצין, אמר כי "שעון החורף באמצע הקיץ הוא ניסיון מכעיס של הפוליטיקאים החרדים להוכיח לנו את שליטתם על חיינו. נושא השעון מקומם כל כך כי יש פה עוולה ברורה עם פתרון פשוט, אבל לא מתקנים רק מחמת אינטרסים פוליטיים צרים".

ח"כ רונית תירוש (קדימה), יוזמת הצעת חוק הארכת שעון הקיץ עד 10.10, אמרה הערב כי "שר הפנים ממשיך להתל בנו בהבטחות שוא לפיהן החוק יעבור במושב הקרוב, אך בפועל הוא יודע כי החוק היחיד שיעבור הוא החוק לפיזור הכנסת", אמרה תירוש, והוסיפה כי "בינתיים, הוא מכריח את כל עם ישראל להפסיד שעות אור ולבזבז חשמל. ישראל, מוכיחה שוב, שהיא מדינה חשוכה".

יו"ר התנועה הרפורמית, הרב גלעד קריב, הוסיף כי "אין כל קשר בין שעוף החורף לבין ענייני מסורת והלכה. מדובר בניסיון להנציח את השליטה של המונופול האורתודוכסי על חיינו. לשיטת ש"ס ושותפיה כל האמצעים כשרים. מעבר לכל התוצאות הגרועות של המהלך, פעם נוספת הפוליטיקאים החרדים משניאים את היהדות על הציבור הרחב ורק זה כשלעצמו מצדיק את שינוי המצב".

שר הפנים אלי ישי התייחס למחאה נגד שעון הקיץ הקצר ואמר כי הוא "הוביל שינוי יסודי במדיניות שעון הקיץ כדי להביא להארכתו ואימץ את המלצות ועדת קהת בנושא, בניגוד לשרי הפנים הקודמים וביניהם השר פורז, שהשאירו את שעון הקיץ הקצר, זאת בתמיכת מרץ ושאר הסיעות".

ישי תקף את סיעת מרצ ואמר כי "החוק מעוכב בועדות הכנסת ע״י פוליטיקאים מסיעת מרצ ששעון החול שלהם הולך ואוזל וזהו הקמפיין היחיד שאיתו נותר להם לבוא לבוחר, ולפיכך מטרפדים את הבאת החוק להארכת שעון הקיץ לקריאה שנייה ושלישית".

עד כה חתמו 390,489 אנשים על עצומה שקראה להאריך את שעון הקיץ מעבר ל-1 באוקטובר. "משמעות ההחלטה היא שמיליוני אזרחים עובדים בישראל ישובו הביתה בחשיכה ויקומו בבוקר לאחר שהשמש חיממה את ארצנו החמה בלאו הכי", נכתב בעצומה, "שעון החורף מקצר את זמן האיכות של הורים עם ילדיהם, מגביר את הסיכון לתאונות דרכים בגלל נהיגה נוספת בשעות החשיכה, מעוות את השעון המקומי לעומת השעונים באירופה וביתר העולם ועולה למשק הישראלי מאות מיליוני שקלים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ