מת גדעון גדות, לשעבר סגן יו"ר הכנסת ויו"ר מועצת המנהלים של מפעל הפיס

תנאי השכר המפליגים להם זכה גדות ממפעל הפיס זכו לביקורת נוקבת מצד מבקר המדינה, שבדק את הנושא

יהונתן ליס
יהונתן ליס
יהונתן ליס
יהונתן ליס

גדעון גדות, סגן יו״ר הכנסת לשעבר ומי שכיהן כיו״ר מועצת המנהלים של מפעל הפיס, מת בסוף השבוע. גדות, בן 71 במותו, כיהן כח"כ מטעם הליכוד בשנים 1992-1984. הלווייתו תתקיים היום (ראשון) בשעה 16:00 בבית העלמין בנחלת יצחק. גדות הותיר אחריו שלושה ילדים וחמישה נכדים.

גדות הצטרף לתנועת בית"ר בשנת 1951 וכיהן כראש אגף ההסברה של תנועת החרות בעת המהפך. ב-1981 מונה ליו"ר מועצת המנהלים של מפעל-הפיס וכיהן בתפקיד במשך כ-15 שנה, במקביל לכהונתו בכנסת.

תנאי השכר המפליגים להם זכה גדות ממפעל הפיס זכו לביקורת נוקבת לאחר שהתברר כי בעת פרישתו שילם לו מפעל הפיס פיצויים בסך 1.34 מיליון שקלים. בנוסף לכך הוא זכה לפנסיה חודשית של כ-66 אלף שקלים.

גדעון גדות צילום: יעקב סער /לע"מ

פרשת הפנסיה שקיבל גדות, עברה שלוש ערכאות משפטיות והגיעה לבוררות פשרה בין הפיס ופרקליטות המדינה ובין גדות, ושני בכירים לשעבר במפעל הפיס. בהסכם הפשרה שנחתם ב-2007 נקבע כי גדות ישיב לפיס תשלומי פנסיה בסך 2.06 מיליון שקלים:מחצית מהסכום ייגבה כהחזר משלטונות המס והביטוח הלאומי ואת המחצית השנייה ישלם מכספו האישי לאורך עשר שנים.

כשנשאל גדות על תנאי השכר והפרישה שוועדת השכר במפעל הפיס קבעה לו, השיב: "הם נתנו ואני קיבלתי באהבה. גם מה שנתנו לאחר מכן, קיבלתי באהבה. זה מה שנתנו. ואני לא חייב להיות היום הבוחן כליות ולב, או המליץ יושר, או הרב הראשי לתת גושפנקא כזו או אחרת להחלטות הוועדה. הם (חברי ועדת השכר) רצו להיטיב איתנו".

חודשיים לאחר מכן, וללא ידיעתו של היועץ המשפטי לממשלה שאישר את פשרת הפנסיה, נחתם הסכם פשרה אחר בין הפיס ובין גדות בתביעה שהגיש ב-2005, בטענה על כך שהפיס מפר פטנט של חברת אקוטק שבבעלותו. במסגרת ההסדר התחייב הפיס לשלם לחברת אקוטק 4.2 מיליון דולר. הסכום שולם, אף כי מומחה חיצוני קבע שסיכויי התביעה להתקבל בבית המשפט נמוכים. מבקר המדינה מתח בשנה שעברה ביקורת נוקבת על התנהלות מפעל הפיס בשתי פרשות אלה.

"ממצאיו החמורים של דו"ח זה מלמדים שהנהלת המפעל ומוסדותיו כשלו בטיפולם בתביעת אקוטק ובתביעה נגד הבכירים וביצירת הקשר המתחייב ביניהן. מבחינת שיתוף ראוי במידע ובקבלת ההחלטות ומצביעים על סטייה מנורמות ציבוריות ראויות", כתב המבקר דאז, מיכה לינדנשטראוס.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ