מאות חתמו על עצומה נגד סגירת המחלקה לממשל בבן גוריון

"החופש האקדמי בישראל נמצא תחת מתקפה קשה", נכתב בעצומה עליה חתמו חברי סגל מרחבי הארץ. "הסגירה מהווה מקרה ראשון אך ודאי לא אחרון"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

למעלה מ-300 חברות וחברי סגל במוסדות אקדמיים מרחבי הארץ חתמו בשבוע שעבר על עצומה נגד החלטת הוועדה להבטחת איכות של המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג) שלא לאפשר רישום סטודנטים במחלקה לפוליטיקה וממשל באוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע החל משנת הלימודים תשע"ד. משמעות ההחלטה, שעדיין טעונה את אישור מליאת המל"ג, היא סגירת המחלקה.

"אנו חשים שהחופש האקדמי של מערכת ההשכלה הגבוהה בישראל נמצא במתקפה קשה", נכתב בעצומה שאותה יזם הפרופ' גלעד הרן ממכון ויצמן. "סגירת מחלקה זו מהווה מקרה ראשון, אך ודאי לא אחרון, אלא אם כן תיעצר המגמה העכשווית".

עוד כתבו המרצים, בהם הפרופסורים אריאל הירשפלד, דניאל בר-טל ויהודה שנהב, כי "ההמלצות החדשות מרמזות שהמטרה - לסגור את המחלקה - סומנה מראש ... אין תקדים לסגירת מחלקה אקדמית על ידי מל"ג". על העצומה חתומה בין היתר הפרופ' גליה גולן, שהיתה חברה בוועדה קודמת של המל"ג שהצביעה על ליקויים במחלקה, וסירבה לחתום על הדו"ח לאחר שטענה כי שיקולים פוליטיים השפיעו על כתיבתו.

תחילתה של הפרשה לפני יותר משנה, אז הקימה המל"ג ועדת הערכה מקצועית בינלאומית למחלקות למדע המדינה וממשל באוניברסיטאות בישראל. בדו"ח שהעבירה הוועדה הבינלאומית למל"ג, נכללו שורה של המלצות לצעדים שנדרשת המחלקה לפוליטיקה וממשל באוניברסיטת בן-גוריון ליישם, ובהם הגדלת מספר חברי הסגל האקדמי והרחבת תכני הלימוד במקצועות הליבה של התחום. האוניברסיטה, הפקולטה והמחלקה, פעלו בהתאם להמלצות וצירפו שלושה חברי סגל חדשים למחלקה, גם תוכניות הלימוד עודכנו. על פי המוסד, "השינויים שהוטמעו הלמו את המלצות הוועדה המקצועית של המל"ג וזו אף הביעה את שביעות רצונה בחוות דעת משבחת אותה העבירו חברי הוועדה הבינלאומיים שמונו כצוות מלווה ובוחן ליישום ההמלצות".

עם זאת, ועדת משנה במל"ג החליטה לאשר נוסח החלטה מחמיר, שמשמעותו סגירת המחלקה. בעקבות ביקורת פנימית במועצה נכתבו שתי טיוטות אחרות להחלטה, אשר דווקא בירכו על ההתקדמות שנרשמה בפעילות המחלקה ולא עסקו כלל באפשרות הסגירה, אולם אלו נגנזו. כפי שנחשף ב"הארץ", החלטת הוועדה במל"ג התקבלה בניגוד להמלצת סוקרים בינלאומיים שלקחו בשנה האחרונה חלק בבדיקת פעילות המחלקה, לבקשת המל"ג.

בשבוע שעבר שיגרה פרופ' רבקה כרמי נשיאת אוניברסיטת בן-גוריון ויו"ר ועד ראשי האוניברסיטאות (ור"ה ) מכתב ל לנשיאים ולרקטורים של אוניברסיטאות המחקר ובו ביקשה מהם להצטרף למאבק נגד ההחלטה: "בעת הזו שבה רבים האיומים על האקדמיה בישראל מבית ומחוץ אני מבקשת את תמיכתכם נגד המהלך המסוכן ההולך ונרקם לנגד עינינו", כתבה. "זהו אינו מאבק פרטי של אוניברסיטת בן-גוריון, אלא מאבקה של האקדמיה במדינת ישראל כולה...אישור ההחלטה הנוכחית על ידי המל"ג משמעו דגל שחור שיתנוסס על עצמאות האקדמיה בישראל".

לצד הסערה באקדמיה הישראלית בעקבות הפרשה נשלחו באחרונה גם תגובות בינלאומיות המגנות את התנהלות המל"ג. "אם הוועדה מתכוונת למנוע חקירה מדעית שחוקרים בעלי שם בעולם מוכנים להגן עליה, הרי שמדינת ישראל עשויה לאבד את ההערכה העולמית כלפיה", כתב פרופ' למדעי המדינה, ריצ'רד אנדרסון, מאוניברסיטת קליפורניה בלוס אנג'לס. פרופ' אריק שפארד, נשיא "האגודה האמריקאית לגיאוגרפיה", שבה חברים אלפי אנשי אקדמיה, הבהיר כי "לעצם הופעתו של מהלך שכזה יהיו השלכות מזיקות, לא רק לקשריה של האקדמיה הישראלית עם העולם, אלא גם למאמץ הכולל להשגת ידע והבנה באשר הם".

מהמועצה להשכלה גבוהה נמסר כי היא "דוחה את הקריאות המצביעות על חוסר הבנה של החלטת ועדת המומחים הבינלאומית ושל ועדת המשנה שנתקבלה פה אחד". לפי המועצה, "מוטב היה לו המוסד (אוניברסיטת בן גוריון) היה פועל, במקום לנהל קמפיין, להבטיח שעבודת המחלקה תהיה על פי אמות מידה אקדמיות בלבד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ