משפחות נספי השב"ס בכרמל ערכו טקס אלטרנטיבי: "האחראים למחדל קודמו"

בטקס מתחו ביקורת על התעלמות הממשלה ממסקנות דו"ח מבקר המדינה. "מחלקים צ'ופרים לחלפון ועטיה מהמשטרה שכשלו בתפקידם", האשימו

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

משפחות שכולות רבות מאסון הכרמל החרימו את הטקס לזכר חללי שירות בתי הסוהר שהתקיים היום (ראשון) ברמלה וקיימו טקס אלטרנטיבי באנדרטה לזכר האסון, באזור שבו נקלע אוטובוס צוערי שב"ס למלכודת האש. המשפחות זעמו בטקס על כך שגם שנה ותשעה חודשים לאחר האסון, איש מהשרים ומקציני המשטרה והשב"ס שנמצאו אחראים לאסון בדו"ח מבקר המדינה לא לקחו אחריות על מעשיהם ולא התפטרו מתפקידם או הודו בטעותם.

הטקס התקיים ביוזמת דוד דיין, אביו של שמעון יוחאי, שהחליט שלא להשתתף בטקס במחאה על קידום חלק מקציני ומפקדי השב"ס שהיו מעורבים במחדל. ביניהם נמצא מפקד מחוז צפון בשב"ס, גונדר מיקי חלפון, שקודם לתפקיד סגן נציב שירות בתי הסוהר, ונבחר לאחרונה לעמוד בראש משלחת השב"ס לפולין.

"קשה לנו שהקצינים עדיין משרתים ועובדים בשירות הציבורי ואף קודמו", אמר זאב אבן חן, אביה של טופז אבן חן, צוערת בקורס קציני שב"ס שנספתה בדליקה, שתקף את ראש הממשלה בנימין נתניהו ואמר כי הוא הגורם המוביל את ההתנערות מאחריות לאסון. "נתניהו לא קיים דיון אחד בעניין דו"ח מבקר המדינה על אסון הכרמל", אמר אבן חן, "הוא מפזר מספרים לא נכונים על ההשקעות בכיבוי אש. כואב לנו שלא סופרים אותנו ומחלקים צ'ופרים לאנשים שנמצא כי כשלו בתפקידם, כמו מיקי חלפון ורוני עטיה".

אבן חן הוסיף כי האמצעי היחיד שעומד לרשות המשפחות הוא עתירה לבג"ץ, אותה כבר הגישו. במחלקה לחקירות שוטרים נבחנת אפשרות לפתוח בחקירה בגין עדות שקר של מפקד מרחב חוף בזמן האסון, ניצב רוני עטיה, המשמש כיום מפקד המחוז הצפוני. "אנחנו לא רוצים נקמה ולא מחפשים גולגולת", אמר, "אבל אחרי שראש הממשלה מינה את מבקר המדינה לחקור את האסון פשוט לא סופרים את הדו"ח. בעוד כמה שנים לא יזכרו את האסון הזה בכלל".

המשפחות בטקס האלטרנטיבי בכרמל, אחר הצהרייםצילום: רמי שלוש

גם צביה ריבן, אמו של הנער אלעד ריבן שהתנדב לשירותי הכבאות ונספה בשריפה, תקפה את הממשלה על שתיקתה נוכח ממצאי דו"ח המבקר. "אני פונה מכאן, מהמקום הארור, אל חברי הוועדה לביקורת המדינה", אמרה ריבן, "טחו עיניכם מראות ואוזניכם משמוע? האם אין בכך כל דחף לדעת מה האמת? האם עשיתם יד אחת לשמור שתיקה? כמאמר המבקר לשעבר לינדנשטראוס, הכלבים נובחים והשיירה עוברת".

גם כרמית מלינה, אלמנתו של סגן ניצב יצחק מלינה, מתחה ביקורת קשה על ההתעלמות מממצאי הדו"ח. "יש שאלות כה רבות שצריך לתת עליהן תשובות", אמרה מלינה, "עושה רושם שלמרות הדו"ח הקשה של המבקר, למקבלי ההחלטות נוח היה להתעלם ממנו ובכך ביזו את המשפחות השכולות. היו כאלה שהפכו את הדו"ח לכתב הגנה עבורם. לא ננוח עד שנביא את הצדק לאור. מותר לבוא ולהודות בטעות".

מהשב"ס נמסר בתגובה כי "שירות בתי הסוהר קיים טקס הנצחה והתייחדות עם כל 129 חלליו, וצר לנו שחלק מהמשפחות בחרו שלא להגיע לטקס הנערך מידי שנה. נציב שירות בתי הסוהר והארגון ימשיכו במפעל הנצחת החללים, ובפעילויות התמיכה והסיוע לכל המשפחות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ