ערבייה מת"א הציגה תעודה, אך הורדה מהאוטובוס באיומים

סטודנטית שלומדת באריאל דיברה בערבית, והמאבטחים במחסום כיוונו אליה נשק: "אנחנו חשודים רק כי אנחנו ערבים, משפילים אותנו במעברים"

ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי

עיניא דאהר לומדת במרכז האוניברסיטאי באריאל לתואר ראשון בקרימינולוגיה. בעוד כמה שבועות תתחיל את השנה השלישית ללימודיה והיא כבר מורגלת לדרך מביתה בתל אביב למכללה בתחבורה הציבורית. דאהר עוברת מדי יום במחסום שער שומרון בדרכה למכללה ובחזרה, אך לפני שבוע וחצי מצאה את עצמה אל מול קנה של נשק.

"הייתי בדרכי חזרה מהמכללה, שם אני לומדת סמסטר קיץ", מעידה דאהר. "הגענו למחסום ושם עלו שני מאבטחים על האוטובוס". הבדיקה השגרתית הידרדרה כשהמאבטחים שמעו אותה משוחחת בטלפון בערבית. המאבטחים דרשו ממנה להציג תעודת זהות, כפי שכבר נתבקשה לעשות פעמים רבות בעבר. לדבריה, "זה קורה כמעט עם כל סטודנט או אזרח ערבי שעובר במחסום. אבל הפעם זה לא הספיק".

גם לאחר שהציגה תעודת זהות, המאבטחים לא הרפו ממנה. "הם התחילו לתשאל אותי", מספרת דאהר, "הסברתי שאני מתגוררת בתל אביב ושאני לומדת במכללת אריאל, אבל הם לא האמינו לי". בשלב זה ביקשה דאהר להציג תעודת סטודנט, אך אחד המאבטחים כיוון לעברה נשק ואמר לה: "יאללה, רדי".

"הרגשתי מושפלת. אני לא מבינה את היחס הזה". עיניא דאהר, בסוף השבועוצילום: גיל אליהו

הסטודנטית אולצה לרדת מהאוטובוס ובמחסום נערך חיפוש בחפציה ובמחשבה האישי. "הרגשתי מאוד מושפלת", היא אומרת, ומוסיפה שאין זה מקרה בודד. דאהר נזכרת במקרה נוסף שבו סטודנטית אחרת שעטתה כיסוי ראש אולצה לרדת מהאוטובוס, "אז ריחמתי עליה. הפעם אני הייתי באותו מצב. אני לא מבינה את היחס הזה".

התקרית השאירה טעם מר בפיה של דאהר, ששקלה אף להפסיק את לימודיה במוסד. "זה מאוד פגע בי, אבל אני כבר בשלב מאוד מתקדם ולכן אני נאלצת להמשיך כדי לסיים תואר ראשון".

חמישה אחוזים מהסטודנטים במרכז האוניברסיטאי באריאל, כ-600 תלמידים בסך הכל, הם ערבים ישראלים. רובם מתגוררים באזור המשולש, אבל יש בהם גם מי שמגיעים מהצפון וכמה ממזרח ירושלים. מהמכללה נמסר אמש כי לא ידוע להם על תלונה כזו, אך צוין כי בעבר היו בעיות עם אוטובוסים שהסיעו סטודנטים מיישובים ערביים. בעקבות זאת, נמסר מהמכללה, נוצר קשר עם המנהל האזרחי כדי להקל עליהם במעברים. עוד נמסר כי ביחידה לשירות הסטודנטים מעסיקים סטודנטית מהחברה הערבית שתפקידה לסייע בבעיות הנוגעות ללימודים במכללה.

בשל מיקומו בגדה המערבית, המרכז האוניברסיטאי באריאל שנוי במחלוקת. "אבל יש עוד עשרות רבות של סטודנטים ערבים במכללה באריאל, זה לא מובן מאליו", מדגישה דאהר, "לרוב אלו תושבי המשולש שרק רוצים ללמוד ובכל זאת יש מי שדואג להשפיל אותם במעבר. מי שלא חווה את זה לא יודע מה המשמעות. תוך רגע אתה הופך לחשוד רק בשל העובדה שאתה ערבי".

ממשרד הביטחון נמסר בתגובה כי הבידוק ברשות המעברים מתבצע בהתאם להנחיית הגופים המנחים - משטרת ישראל ושב"כ.

"במקרה המדובר לא היתה כל חריגה מנוהלי הבידוק", נכתב בתגובה.

עוד נמסר כי "הליך אזרוח המעברים שמשרד הביטחון מוביל בשנים האחרונות, באמצעות הקמת מעברים מודרניים והעמדת כוח אדם מקצועי ייעודי למעברים, הביא לשירות איכותי לקהל העוברים במעברים, ולראיה הירידה הדרמטית בהיקף התלונות. יחד עם זאת, המעברים נועדו להגן על ביטחון אזרחי מדינת ישראל, ורשות המעברים במשרד הביטחון תמשיך לעשות כל שיידרש בהתאם להנחיות הביטחון על מנת להגן על אזרחי ישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ