חכם אך טמא: וביערת האייפון מקרבך

ערב יום הכיפורים, בכירי הרבנים החרדים הגבירו את "המערכה הקדושה" שהם מנהלים נגד שורש הרע - הטלפון החכם

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

ביום הכיפורים הזה יש רע מסוים שאותו מבקשים הרבנים החרדים לבער מקרבם. אין זה חטא כפשוטו, אין זה רעיון רע, אלא זהו חפץ הנפוץ מאוד גם במגזר החרדי, למרות שהם, הרבנים, מזהירים זו תקופה ארוכה כי הוא שורש כל רע. בעוד בעולם הסגידה לאייפון מתרחבת, בכירי הרבנים החרדים הגבירו ערב יום הכיפורים את "המערכה הקדושה" נגד הסמארטפונים ונגד השימוש באינטרנט במכשירים טכנולוגיים באשר הם.

השבוע פרסם הביטאון "יתד נאמן" תשובה הלכתית שנתן הרב חיים קנייבסקי, אחד מבכירי הרבנים החרדים, לאיש עסקים חרדי. התשובה פורסמה בכותרת "לשרוף את האייפון" בעמודו הראשון של הביטאון וגרמה להדים נרחבים. "במענה לשאלת בעל עסק שיש בידו מכשיר איפון הנצרך מאוד לעסקיו", נכתב, "אסור להחזיק בו ועליו לשורפו ואסור למכור אותו לגוי כדי מכירת כלי זין לגוי".

דבריו של הרב קנייבסקי הם ניסיון להסלים את המאבק נגד תפוצת המכשירים המתקדמים, שדרכה נשברו באחת שנים של איסורים על הטלוויזיה, הודעות הטקסט, האינטרנט, הווידיאו, וגם התכנים הפורנוגרפיים. זה כמה חודשים מתגייסים הרבנים החרדים ביתר שאת למלחמה בטכנולוגיה המתקדמת. זה התחיל בכנס האינטרנט בניו יורק והמשיך בכנס דומה בלונדון. בטקס סיום הדף היומי באצטדיון טדי הקדישו כמה מרבני ש"ס את נאומיהם לגינוי האייפון, וברחובות הופצו פשקווילים נגד מחזיקי המכשירים. לפני כשבועיים נערך בביתו של הרב קנייבסקי כנס רבנים שבו הובאו סיפורים על הידרדרות של צעירים חרדים בעקבות החשיפה למכשור המתקדם והאינטרנט בכלל.

המערכה הזאת מתגברת ערב יום הכיפורים ומסתייעת בפשקווילים, מכתבי רבנים ומאמרי מערכת. אתמול הרחיב "יתד" את המערכה וציטט שורה ארוכה של "גדולי ישראל" שהתבטאו נגד הסמארטפונים והאינטרנט, בין השאר בדרשות של שבת האחרונה, "שבת שובה". כך למשל, הפוסק החסידי הרב שמואל הלוי ווזנר קבע כי "מי שנכשל באינטרנט הוא מאבד את העיניים, את הלב ואת הרגש לכל דבר שבקדושה", והוסיף כי המשתמשים "אין להם חלק לעולם הבא".

פשקוויל נגד האייפון בי-ם, אתמול. לחצו להגדלהצילום: אוליבייה פיטוסי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ