פלאפון העבירה את ועד העובדים לממתינה

לאחר מסע הפחדה ותביעות על בזיון ביהמ"ש, ההנהלה הכירה בזכות אלפי העובדים להתארגן. "הם מרוויחים 190 מיליון שקל, ולנו חותכים בארוחות"

רועי צ'יקי ארד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רועי צ'יקי ארד

לקראת חצות, אני נפגש עם אנשי ועד העובדים החדש של פלאפון בבניין ההסתדרות השומם. מוביל ההתארגנות הוא ברק לוי הכריזמטי, כבר 15 שנה במחלקת הנדסה. בבקרים הוא אחראי על צוותי בדיקת קליטת אנטנות, וכבר שנתיים שרעיון הוועד לא מניח לו. "בתחילת 2011 לפלאפון היו רווחי שיא, מיליארד שקל רווח נקי. לא הבנו למה במקביל מפטרים מאות עובדים", מספר לוי על ההתחלה. "התחלנו לחשוב איך מקימים ועד, אבל הרעיון דעך, ואז הגיע עוד גל פיטורים".

הקש ששבר את גב הסלולר היה שינוי שולי. "כשירדה הרווחיות, נגעו לנו באוכל", מספר אחד העובדים, אבי ישראלי. "כל עובד היה צריך לשלם עוד חמישה שקלים ליום על הארוחה. כשאתה מקבל משכורת מינימום, כשמורידים מאה שקל בנטו זו מכה. היתה תרעומת גדולה".

"במידה והחברה היתה בסכנת הישרדות, אין בעיה שיורידו את הארוחות, או שלא אקבל בונוס כי היעדים יותר קשים", אומר איתמר אביטן מהחטיבה העסקית. "אבל החברה ממשיכה להרוויח טוב וברבעון האחרון הרוויחה 190 מיליון ש"ח. אז זה נראה לא צודק. זה לא שאנחנו מתמסכנים, אבל מקצצים לנו באוכל כדי שהחברה לא תרוויח 190 מיליון אלא נגיד 195 מיליון. ממש להתחיל לחטט בגוף עם פינצטה. אני עובד במכירות ומרוויח 30% פחות בגלל שהבונוסים ירדו. החברה לא קורסות, שיהיה לבריאות שהרוויחו מיליארד, אבל גם אם תרד ב-50%, עדיין פלאפון תהיה אחת החברות הרווחיות במשק הישראלי. עם כאלה רווחים, אין סיבה לשלוח את אחד הפועלים הוותיקים והמסורים, בן 40 פלוס עם ילדים, שנוסע כל יום מקרית אתא. פשוט להגיד לו קח פיצויים ותודה רבה. הוא חיבק אותנו בדמעות, אמר חבל שלא היה ועד כשהייתי פה".

שלושה מאנשי ההתארגנות מנסים לגייס עובדים נוספים לוועד צילום: דודו בכר

לוי מנסה למתן את ההתבטאויות: "אנחנו אוהבים לעבוד בחברה, זו חברה רצינית. אנחנו לא איזה פועל בגליל, שצועק ‘לחם עבודה' שאין לו מה לאכול. אנחנו מקבלים כסף בזמן. פשוט רצינו לקבל משכורת סבירה כאשר חברה מרוויחה כל כך הרבה".

ההתחלה נראתה קשה מאוד. לוי הגיע להסתדרות עם שני חברים כדי להבין במה זה כרוך: "אחד החברים אמר לי אחר כך ‘זה גדול עלי'. השני אמר ‘אין סיכוי'". אבל לוי לא הרים ידיים. לדברי מתן גור-ארי, עובד נוסף בחברה, "כשהתחלנו להחתים לוועד, היתה תמיכה מדהימה במהלך. מי שבחרו שלא להצטרף, חששו מתגובה של החברה. כשהגענו למוקד קונקורד להחתים בתחילת החודש, נוצר קשר ראשון עם ההנהלה. הגיעה סמנכ"לית ואמרה שאסור להיכנס לבניין והסבירה לעובדים למה לא כדאי לחתום".

לאחר שנחשף הוועד, החל מהלך זריז של ההנהלה לשבור את ההתארגנות כשהיא בחיתוליה. לדברי אביטן, "ההנהלה ריכזה את העובדים וביקשה מהם לחתום על טפסי ויתור, אלה שחתמו לנו ואלה שלא. סגרו דלתות, אמרו לכולם לעצור את העבודה ושיעשו רשימות מי חתם על טופס הוויתור ומי לא. זה היה יום מאוד מפחיד ומדאיג. המנהלים ביקשו ‘תוציאו את הטופס שקיבלתם ותקרעו'. אמרו שהחברה תקרוס בגלל ההסתדרות המושחתת ושזה מסכן את מקום העבודה".

לוי מוסיף: "קיבלתי טלפונים מילדים בני 20  שאומרים לי ‘אני לא יודע מה לעשות, הסמנכ"ל מגיע לפה עוד רגע. אני מתכופף מתחת לשולחן ומדבר איתך'. אמרתי לו ‘קום תעמוד, תרים את הראש שלך, הסמנכ"ל צריך אותך יותר משאתה צריך אותו'. רק אז הבנתי שמה שאנחנו עושים פה זה משהו חברתי, זה משהו למען כולם. אז רק נפל לי האסימון".

חברי הוועד נזהרים מאוד בכבוד ההנהלה ומנסים לא לשרוף גשרים. "אנחנו מעריכים את גיל שרון המנכ"ל", אומר י', עובד נוסף בחברה שביקש להישאר בעילום שם, "אבל מעולם לא ראינו אותו פנים אל פנים. רק בכנסי החברה. בחמישי, הוא ירד לקומה של הנדסה. הוא אמר, תראו את פניציה שיש לה ועד, פושטת רגל. השווה בין פלאפון, אחת החברות הכי חזקות במשק, לחברות שמפסידות מיליונים. אבל אנשי ההנדסה הם לא ילדים. אנחנו יודעים לקרוא דו"חות כספיים. אנשים אמרו, ‘הבנאדם איש מכירות מדהים, אבל מזלזל באינטלגנציה שלנו'. הוא אמר, ‘תקימו ועד פנימי, לא צריך את ההסתדרות'".

ביטולי החתימות הביאו את העובדים לתבוע בבית המשפט את הפסקת החתמת טפסי הביטול על ידי החברה. העובדים ניצחו, אבל פלאפון לא התייאשה. לטענת י', "אחרי שביטלו את כתבי הביטול שהחברה הכינה, המנהלים אמרו לעובדים, ‘בוא תרשמו בכתב ידכם', ונתנה נוסח, אבל אז פחות היו מוכנים לחתום. נתנו להם דף ואמרו להם מה לכתוב. היו עובדים שקרעו את הדף למנהל בפנים וזרקו לפח". ביוטיוב הופץ וידאו שמציג החתמת עובד חרדי בשם דובל'ה על טופס ויתור, כשמזרזים אותו לחתום, מכנים אותו ‘מפגר' וכשהוא שואל על מה הוא חותם אומרים לו ‘לא לשאול שאלות'. במקביל, בשיטת המקל והגזר, המנכ"ל בישר לראשונה על חלוקת תלושי קנייה לראש השנה, לאחר שנים שהעובדים קיבלו שוקולדים. אביטן: "זה תהליך של הפנמה, אחרי שנים בלי כח, אנחנו מתחילים ללמוד שפתאום יש לנו כח מול המעסיק. לא כדי לכופף, אלא כדי לדאוג לתנאים שלנו".

לבסוף, לאחר מאמצים רבים, נשלח לפלאפון מכתב על כך שהושגו 1370 עובדים הדרושים לוועד. "אנשים עדיין חותמים, הייתי במוקד באיירפורט סיטי. הגיעו מאה איש לשמוע אותי, כמעט כולם חתמו", מספר לוי. כרגע, אף שהשמות נשלחו אליהם, החברה הודיעה שמדובר בתרגיל, שהשמות מפוקפקים ושהיא לא מכירה בהתארגנות כוועד החברה. "כרגע זו מלחמת עולם. הם לא מכירים בנו כוועד. אנחנו מנסים להבין מה הצעד הבא". באתר הפייסבוק של ההתארגנות כתבו העובדים שהמנכ"ל פועל על פי המתכון בספר לשבירת ועדי עובדים.

לאחר תביעות על בזיון בית המשפט נגד פלאפון, השבוע השיג הוועד הישג תקדימי שיקל על כל מאבקי העובדים העתידיים בישראל. בדיון אצל השופטת נילי ארד, נשיאת בית הדין הארצי לעבודה, פלאפון הסכימה שלא תתערב בעד או נגד ההתארגנות והכירה בזכותם של עובדיה להתארגן. "היינו בהיי", אומר אביטן. "אבל פלאפון לא מפסיקים, אלא מקימים ועד פיקטיבי כדי למוסס אותנו, וככה פועלים מלמטה. זו אחת השיטות הידועות לפגוע בהתאגדויות. הם משחקים בתעלולים משפטיים".

מפלאפון נמסר כי "הטענות הן טקטיקה לייצר כותרות שווא חסרות בסיס. מי שמאיימת על עובדי החברה היא ההסתדרות, מאחר והרוב המוחלט של עובדי החברה אינו מעוניין להצטרף אליה ואנו נגן עליהם בכל אמצעי שידרש. מבדיקת הטפסים ולה כי כלל לא הושג השליש הנדרש על מנת להפוך לארגון יציג". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ