הנהלת פניציה דחתה את סגירת המפעל ב-3 שבועות

כ-100 מעובדי המפעל הפגינו הבוקר וחסמו כניסת משאית שהובילה ציוד קירור שנועד לכיבוי התנורים. יו"ר הוועד: הכיבוי - גזר דין מוות לעובדים

אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי אשכנזי

הנהלת מפעל הזכוכית "פניציה" הודיעה הבוקר (חמישי) על החלטתה לדחות את קירור תנורי ההתכה עד ה-15 באוקטובר, בתקווה כי עד אז הממשלה תמצא פתרון למשבר אליו נקלע המפעל. משמעות ההודעה היא שסגירת המפעל, שבאזור התעשייה ציפורית סמוך לכפר כנא, נדחתה לפחות בשלושה שבועות.

ההנהלה דורשת שהממשלה תממן את הפער בין עלויות אספקת האנרגיה של המפעל בין מחיר המזוט בו משתמשים להפעלת התנורים, לבין מחיר הגז הטבעי שלא מגיע למפעל – על אף התחייבות הממשלה.

כ-100 מעובדי המפעל הפגינו הבוקר ושרפו צמיגים בכניסה למפעל ואף מנעו כניסת משאית שהובילה את הציוד הנדרש לקירור התנורים. נהג המשאית שב על עקבותיו. יו"ר ועד העובדים בפניציה, חיים קטרי, אמר כי "לכיבוי תנורי המפעל ישנן השלכות מרחיקות לכת, ומבחינת העובדים זהו גזר דין מוות".

ביום ראשון יפוג האולטימטום שהציבה הנהלת פניציה אמריקה-ישראל בפני הממשלה, כדי שזו תודיע אם היא מוכנה לממן את העלות של חיבור המפעל שבגליל התחתון לצינור הארצי של גז טבעי. קצה הצינור נמצא כיום באזור התעשייה אלון תבור, מרחק של 25 ק"מ ממיקומה של פניציה. עלות החיבור מוערכת בכ-20 מיליון שקל. מימוש האולטימטום על פי ההנהלה משמעותו כיבוי תנור ההתכה המרכזי במפעל המייצר את הזכוכית השטוחה.

העובדים מפגינים מול המפעל, הבוקרצילום: אבישג שאר-ישוב

כיבוי התנור, תהליך המצריך כמה ימים, יפסיק את הייצור במפעל, המעסיק 400 עובדים יהודים וערבים. 600 עובדים נוספים מועסקים במפעלים המספקים לפניציה חומרי גלם ושירותי נמל ומכס. מתוכם 70 עובדים מועסקים בנגריה הפועלת במתחם פניציה כמיקור חוץ. 

לאון פרץ, יו"ר מרחב עמקים בהסתדרות, אמר כי "נוכח הבאת הציוד לכיבוי התנור, הפועלים חשים פחד מוחשי להמשך ההעסקה שלהם. אם יכבו את התנור, אי אפשר יהיה להבטיח את הפעלתו מחדש".

מנכ"ל פניציה, ערן חיימוביץ', אמר הבוקר כי "קופת המזומנים של המפעל מאפשרת לו לפעול עד ל-15 באוקטובר. זהו גבול תזרים המזומנים שברשותו. למרות זאת אנו מנסים בעזרת גיוס כספים נוספים לנסות להאריך תקופה זו עד כמה שניתן". חיימוביץ' הוסיף כי "רק הסרת חסמים ביורוקרטים וסיוע של המדינה, יאפשרו את המשך תפעולו של המפעל".

לדבריו, יש להסדיר אספקת גז דחוס במכליות כפתרון ביניים שיקטין את עלויות האנרגיה עד למועד חיבור המפעל לרשת הולכת הגז, ובמקביל להסדיר את אספקת הגז בהולכה על ידי חברת נתג"ז הממשלתית עד לאפריל 2014. "עד אז", אמר, "יש להבטיח תמיכה ממשלתית במפעל, בגין עלויות האנרגיה העודפות של המפעל עד למועד חיבור המפעל לגז".

לדברי אחמד עבאס, מכפר כנא, שעובד במפעל כבר 20 שנה, "מה שקורה היום מראה שלממשלת ישראל לא אכפת מהעובדים. במלחמת לבנון, כשמסביב נפלו טילים, עבדנו כאן 24 שעות ביממה ונתנו את הנשמה ועכשיו מוכנים לזרוק אותנו לאבטלה. אנחנו לא מפחדים מטילים כמו שאנחנו מפחדים להיות מובטלים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ