סוף למלחמות? |

פיוס בנתיבות בין הרנטגן והבאבא ברוך

סכסוכי קרקעות והאשמות הדדיות על גניבת מאמינים גרמו למשקעים רבים בין שתי החצרות. בפגישה לפני יום הכיפורים ליבנו השניים את המחלוקות

יניר יגנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניר יגנה

יום הסליחות קיבל השנה משמעות כפולה ומכופלת בנתיבות, עירם של הבאבות השונים, כאשר אחרי אין-ספור מלחמות, השמצות ויריבויות, ערכו הרב יעקב איפרגן "הרנטגן" והרב  ברוך אבוחצירה ("הבאבא ברוך"), בנו של הבאבא סאלי, "סולחה". לפני כארבעה ימים בא הרב איפרגן לביתו של הבאבא ברוך, ובנוכחות קומץ קטן של מקורבים, ליבנו השניים את הסוגיות שנותרו ביניהם. "היחסים התחממו", אומרים מקורבים לשניים, "הם דיברו על המשקעים שהיו בעבר, ואנחנו מקווים שזו דרך חדשה ביחסים בין שתי החצרות".

במשך השנים ידעו היחסים בין שתי החצרות עליות ומורדות – בדגש על המורדות, זאת בין היתר בשל סכסוך שטחים סמוך למתחם קברו של הבאבא סאלי, וקרבות על לבם של המאמינים. בעבר אף נחשד בכיר בעיריית נתיבות, המקורב לחצרו של הבאבא ברוך, בסחיטת "הרנטגן" באמצעות נערת ליווי. עם זאת, התיק נסגר מחוסר ראיות. 

"היתה מלחמה גדולה", סיפר מקור המעורה בפרשה. "בחצר של הבאבא ברוך טענו ש'הרנטגן' לקח את כל הסממנים המאפיינים לחצרו של הבאבא ברוך ופשוט העתיק אותם. מנגד טענו מקורבי 'הרנטגן' כי חצרות הרבנים בנתיבות פשוט לא נותנים להם מנוח". 

תושב נתיבות, המעורה בחצרות הרבנים, סיפר כי הפיוס נדרש לשני הצדדים. "'הרנטגן' זקוק לבאבא ברוך כדי לזכות באישורה של משפחת אבוחצירה, ואילו הבאבא ברוך רוצה לסיים את המלחמות בין החצרות כשהוא נחשב למורה ומתווה הדרך ללא עוררין", אמר. לדבריו, שני הצדדים ירוויחו משלום הבית. "בבחירות הקודמות למועצת העיר נתיבות, הקים 'הרנטגן' רשימה, ולמרות איחוד רבנים אשכנזים וספרדים נגדו, זכה ל-4 מנדטים. אבל הבאבא ברוך קרוב לאוזניו של הרב עובדיה יוסף, והוא יכול, אם ירצה, לפרוש את חסותו על 'הרנטגן'", הוסיף.

כל זאת, כך מקווים בנתיבות, בא לקצו השבוע. "השניים נפגשו לפני יום הכיפורים במשך שעה ארוכה", אמר מקורב לבאבא ברוך. "הרנטגן הגיע מלווה בקומץ אנשים, והתקבל בחמימות האופיינית". לדבריו, השניים כלל לא עסקו בפוליטיקה, והתרכזו ברצונם "להפסיק את המחנאות והמלחמות". מקורבים לשני הרבנים שהיו בסוד הסולחה אמרו ל"הארץ" כי "מטרת הפגישה היתה לפתוח דף חדש וטוב ביחסים בין שני הרבנים ושתי החצרות. דרכם היתה ותישאר תמיד דרך של אהבת ישראל ושלום בלי גבול".

עם זאת לדברי המקור, משמעות הצעד האחרון נרחבת בהרבה מהסכסוך בין החצרות. "הסולחה הזו תרגיע את הרוחות בכל המגזר, לא רק בנתיבות, אלא בכל הארץ", אמר.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ