מודיעין מגבילה כניסה לפארק ענבה בחגים לתושבים בלבד

בעבר ביקשו התושבים לגבות דמי כניסה כדי לצמצם נוכחות של חרדים בפארק. באחרונה אסרה מודיעין עילית השכנה על חילונים להיכנס לאתר ארכיאולוגי

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

עיריית מודיעין-מכבים-רעות סוגרת את הפארק המרכזי בחגים בפני מי שאינו תושב. בימים האחרונים נתלו שלטים בכניסה לפארק ענבה, הפארק המרכזי בעיר, שקראו לתושבים לבוא ולהצטייד בתעודת זהות בעת הגיעם לפארק, מאחר ו"בחגים ובחופשות הפארק פתוח לתושבי מודיעין-מכבים-רעות" בלבד. בנוסף, שתי עמדות שמירה הוצבו בכניסה לפארק ובכניסה לחניה הצמודה אליו, בכדי לבדוק את הבאים והנכנסים.

הפארק רחב הידיים הוא הגדול ביותר באזור ונחשב למוקד בילוי מרכזי. במרכזו אגם מלאכותי עם סירות פדלים ומתקנים שונים לשימוש הציבור. הוא נחשב מוקד משיכה למשפחות ולתושבי חבל מודיעין, ועורר מחלוקת רבה בקרב חלק מתושבי העיר מודיעין ומתיחות בין הציבור החרדי לחילוני באזור. באוגוסט 2011 קראו תושבים בעיר לגבות תשלום בכניסה לפארק המרכזי כדי להרחיק את החרדים הנופשים בו - המגיעים בעיקר בחופשות ובמועדים. כפי שפורסם אז ב"הארץ", ביקשו התושבים להחיל תשלומים בכניסה לפארק, אך התברר כי הדבר מנוגד לפסיקת בג"ץ בשנת 2007, שעסקה אז בפארק הציבורי ברעננה.

בהמשך הציעו התושבים לגבות תשלומים בחנייה הצמודה, אך בתשובה לכך אמרו בעירייה כי "גם חנייה בתשלום אינה רלוונטית למקרה, מכיוון שסמוך לפארק הקימה העירייה בשיתוף עם רכבת ישראל שלושה חניונים לתושבי העיר ואין בכוונת העירייה להגביל חנייה זו ולגבות עליה תשלום, גם אם מדובר בסכום מופחת". בעקבות לחץ של תושבים, ערכה העירייה באחד מאירועי חג הסוכות בשנה שעברה תוכניות מיוחדת עם אטרקציות המיועדות לתושבים בלבד. גם אז הגיבה העירייה כי מדובר באירוע בודד המסובסד על ידי העירייה, וכי ביתר ימי החג הפארק יהיה הפארק פתוח לכלל הציבור.

שלט המגביל כניסה לתושבים בלבד בפארק ענבהצילום: גילי כהן-מגן

הנושא עלה בשנית בחודש שעבר, כאשר ראש העירייה השכנה מודיעין עילית, יעקב גוטרמן, הצהיר כי האתר הארכיאולוגי בעיר ייועד למבקרים חרדים בלבד. ראש העיר מודיעין-מכבים-רעות, חיים ביבס, הגיב לכך והצהיר כי יסגור את הפארק לתושבי העיר החרדית. במכתב ששלח ביבס לגוטרמן הוא כתב כי "עד היום נמנעתי מלעשות אבחנה בין חרדים וחילונים המבקרים בפארק, למרות דרישות רבות של ציבור תושבי מודיעין-מכבים-רעות המרגישים כי הפארק נגזל מהם. באחד המקרים מבקרים חרדים אף ביקשו להוריד אישה מהבמה שהשתתפה באירוע עירוני בפארק. אינני מאמין באפליה בין אוכלוסיות במדינה, אך במידה והעירייה בראשותך לא תשנה החלטה זו ותמנע כניסה של ציבור חילוני לאתר המורשת בעירך, עיריית מודיעין-מכבים-רעות לא תאפשר החל מספטמבר הקרוב את כניסתם לפארק ענבה של תושבי עירך".

ביום חמישי האחרון הודיעה העירייה כי במהלך חג הסוכות וחול המועד תתאפשר הכניסה לפארק עבור תושבי העיר ואורחיהם בלבד, בכפוף להצגת תעודה מזהה. בעירייה טענו כי הסיבה למהלך טמונה במספר המבקרים הרב בו בחופשים ובמועדים, וכי בעקבות כך "נוצר קושי תפעולי ניכר בהתמודדות עם עומס המבקרים, תחזוקת המתקנים בו וצפיפות העשויה ליצור הפרעה למבקרים בו".

בעקבות הסוגיה המשפטית, שילמה החברה הכלכלית של עיריית מודיעין-מכבים-רעות עבור חוות דעת משפטית של פרופ' אריאל בנדור, המרצה היום בפקולטה למשפטים באוניברסיטת בר אילן. בחוות הדעת, שחלקים ממנה פורסמו על ידי העירייה עצמה, מציין פרופסור בנדור כי "כיום לא זוכים תושבי העיר מודיעין-מכבים-רעות בכל יתרון נגישות לפארק ענבה. זאת, למרות שהוצאות פיתוחו ותפעולו ממומנות על ידי המסים העירוניים שהם משלמים. הדבר אינו מעורר קושי בימים כתיקונם, שבהם הפארק והמתקנים שבו מספיקים ברווחה לכל המבקרים, הן לתושבי העיר והן לאורחים. אך בימי החופשות נאלצים תושבי העיר, במקרה הטוב, להידחק יחד עם האורחים הרבים, לעיתים קרובות מבלי שניתן להם ליהנות מהמתקנים, ובמקרה הגרוע להימנע כליל מלבקר בפארק הצפוף, הרועש והמלוכלך".

עמדת בדיקה לנכנסים לפארק ענבהצילום: גילי כהן-מגן

חוות הדעת מתייחסת לבילוי בפארק רחב הידיים כאל "שירות עירוני לתושבי העיר וקרוביהם בלבד", ומאחר וזה אינו אסור בחוק – כמו פעילויות הגמלאים בעיר, הצהרונים, השירות הווטרינרי, שירותי הקבורה ועוד – ניתן להגבילו בימים מסוימים עבור תושבי העיר בלבד, "ובלבד שסמכות זאת תופעל במידתיות ובסבירות, מבלי לשלול כליל מאלה שאינם תושבי מודיעין-מכבים-רעות את האפשרות לבלות בפארקים שברחבי העיר", לשון חוות הדעת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ