סוכות בי-ם |

גדר ההפרדה של שמחת בית השואבה

אחרי כמה שנים של מאבק פוליטי ומשפטי, המשטרה תיאלץ השנה לאכוף את החלטת בג"ץ ולאסור הפרדה בין גברים ונשים במאה שערים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

אחרי כמה שנים של מאבק משפטי ופוליטי, שהוצת סביב סוכות, תיאלץ השנה משטרת הבירה לאכוף החלטה של בג"ץ האוסרת הפרדה בין נשים לגברים ברחוב מאה שערים, וזאת תוך מאמץ שלא להתעמת עם ראשי "העדה החרדית". בחול המועד סוכות, עשרות אלפי בני אדם מבקרים מדי ערב בשכונת מאה שערים, כדי להשתתף ולצפות בשמחת בית השואבה בחצרות החסידים בשכונה כמו לדוגמה חסידות תולדות אהרון, תולדות אברהם יצחק וברסלב.

לנוכח הצפיפות הגדולה בשכונה בשנים האחרונות, נקבע כי מדרכה אחת לאורך הרחוב תוקצה לנשים והאחרת לגברים. זאת לפי דרישת ועד גאולה והוועד למען טוהר המחנה (המכונה "משמרת הצניעות"), ובתמיכה אקטיבית של חוגי הסיקריקים בשכונה. גם ברחובות צדדיים למאה שערים בוצעה הפרדה, בעזרת מאבטחים פרטיים ושילוט שהוצב ברחובות השכונה.

לפני שנתיים עתרה לבג"ץ חברת מועצת העיר דאז רחל עזריה נגד המשטרה, בטענה כי אינה מונעת את ההפרדה האסורה ברחוב ראשי בירושלים. בעקבות כך, היא פוטרה על ידי ראש העיר ניר ברקת. בג"ץ קיבל את העתירה, אך הפסיקה לא יושמה אשתקד. ל"הארץ" נודע כי השנה תנסה המשטרה למצוא מוצא של פשרה. לאורך הרחוב יוקמו שתי גדרות בטיחות, כביכול כדי למנוע תאונות דרכים, אך שימושן העיקרי יהיה הפרדה בשעות העומס בשכונה. בנוסף על כך, תוקם גדר באורך שמונה מטרים סמוך לכניסה למבנה ישיבת תולדות אהרון, הממוקמת בשכונה. בהוראת המשטרה והעירייה, עם זאת, ייאסר לכסות את הגדרות ביריעות בד כבעבר ולא יותר לאנשי "העדה החרדית" להציב במקום מאבטחים ושלטים המורים על הפרדה בין נשים וגברים.

אתר החדשות החרדי "בחדרי חרדים" דיווח בשבוע שעבר כי בכוונת אנשי תולדות אהרון לכסות ברשת מחוררת את הגדר הסמוכה אליהם בכל ערב מערבי חול המועד סוכות, משבע בערב עד אחת בלילה. במשטרה אומרים כי לא יאפשרו כל חריגה מהמתווה שהתחייבו בפני בג"ץ בשנה שעברה, וכי "יהיו במקום ויוודאו עמידה בפרטי הסיכום לעיל".

רחל עזריה מסרה בתגובה כי "היה פה מאבק ארוך וצודק שאני מאוד מקווה שבא לסיומו כדי שנוכל לפנות לטפל בנושאים אחרים לטובת ירושלים". היא הוסיפה כי "אני מקווה שהמשטרה תוכל לעשות את עבודתה כמו שצריך. בכל מקרה, אנחנו פה כדי להמשיך לעבוד על הנושא הזה".

מזג אוויר טרופי

מזג אוויר טרופי פוקד בימים אלו את ישראל והוא עשוי להביא, בין השאר, לגשמים בימי חג הסוכות. אתמול ירדו טיפות גשם במקומות שונים בארץ, מהנגב ועד לרמת הגולן, ומגמה זו צפויה להימשך גם היום ולהגיע לשיאה מחר.

על פי חזאי חברת מטאוטק, ישראל מושפעת בימים האחרונים ממערכת מזג אוויר עם מאפיינים טרופיים - שילוב של טמפרטורות גבוהות עם עננים מפותחים בגובה בינוני הגורמים לירידת גשמים. זוהי מערכת אופיינית לתקופה זו של השנה.

היום מזג האוויר יהיה מעונן חלקית עד מעונן בעננות גבוהה ובינונית וייתכן גשם מקומי ברוב אזורי הארץ. בדרום הארץ ובמזרחה קיים חשש בינוני לשיטפונות, עם זאת, יוסיף להיות חם מהרגיל לעונה. מחר הטמפרטורות יעלו במקצת ויוסיף להיות חם מהרגיל עד שרבי ברוב חלקי הארץ. צפויים גשמים מקומיים ברוב אזורי הארץ וחשש לשיטפונות בדרום.

המערכת הטרופית תתחיל להיחלש לקראת יום שלישי, יוסיף להיות מעונן חלקית עד מעונן בעננות גבוהה ובינונית וחם מהרגיל עד שרבי ברוב אזורי הארץ. ביום רביעי יהיה מעונן חלקית, תחול ירידה ניכרת בטמפרטורות והן יהיו רגילות לעונה.

החל ממחר בערב, מוצאי החג, ייערכו ברחבי הארץ מאות אירועים של שמחת בית השואבה, ובראשם האירוע המתקיים בשכונת מאה שערים בירושלים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ