הבריחה מלפיתת הסיינטולוגיה

כנסיית הסיינטולוגיה פתחה בחודש שעבר את מרכזה החדש ביפו בקול תרועה. דני ותמי למברגר, סיינטולוגים ותיקים מחיפה, מגלים כי הארגון הידוע בחשאיותו המוגזמת אינו מוותר על חבריו בקלות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

לפני חודש חנכה כנסיית הסיינטולוגיה את מרכזה החדש והמפואר בישראל, בעלות מיליוני דולרים. כאלף אורחים נהרו למרכז ביפו, ששימש בעבר את קולנוע אלהמברה, כדי לחגוג את האירוע. בקהל היו גברים עם כיפות לראשיהם ונשים בכיסוי ראש מוסלמי מסורתי. היו שם גם יוצאי אתיופיה ומשפחות שעלו מרוסיה. כל אחד מהאורחים הדביק על דש בגדו מדבקה קטנה ועגולה עם סמל הסיינטולוגיה, שאפשרה לזהותו ולהכניסו לבניין המשופץ בשדרות ירושלים.

מי שנעדר מהחגיגה היה דני למברגר, ראש הכנסייה הסיינטולוגית של חיפה ב-20 השנים האחרונות. למברגר ואשתו תמי, שזכתה ב-2000 וב-2002 להכרה כאחת המטפלות ("אודיטורית", בשפת הסיינטולוגיה) הבכירות בכנסייה, מוחרמים בימים אלה על ידי רבים בסביבתם. שותפים לעסקים ניתקו את היחסים עמם, סטודנטים לשעבר שלהם עוברים לצד השני של הרחוב, כשהם רואים אותם, וידידים קרובים לא עונים לשיחותיהם. ללמברגר ברורה הסיבה לניתוק. הוא ואשתו הקדישו לכנסייה את רוב חייהם, התקדמו בשורותיה, קיבלו ציונים לשבח והגנו עליה ללא לאות מפני אלה שטענו שהיא לא יותר מכת, אולם בקיץ האחרון היא נידתה אותם.

למברגר (60), מספר כי מעולם לא נמשך ליהדות, לאיסלאם ולנצרות, המבוססות על אמונה באלוהים. "לא יכולתי להכריח את עצמי להאמין במשהו שאני לא מסוגל לראות או להרגיש בעצמי", אמר, "אני לא יכול להסכים למתווך כמו רב או כומר. לא מצאתי משהו אחר שדיבר אלי". כשהיה בן 27 שמע למברגר לראשונה על הסיינטולוגיה, שאליה הוא אינו מתייחס כאל דת אלא כאל פילוסופיה, מחבר ישראלי שהתגורר בלוס אנג'לס. החבר נתן לו עותק של "דיאנטיקה: המדע המודרני של בריאות הנפש" שכתב ב-1950 ל' רון האברד, שנודע עד אז כסופר מדע בדיוני. כ-22 מיליון עותקים נמכרו מהספר, שהכשיר את הקרקע להקמתה של כנסיית הסיינטולוגיה על ידי האברד.

ב-1979, השנה בה קראו למברגר ובת זוגו תמי את הספר, הם נישאו בטקס יהודי בחיפה. אחרי חתונתם יצאו לטיול בעולם והגיעו לסן פרנסיסקו, שבה הפכו לסיינטולוגים מן המניין. "הסיינטולוגיה משפרת את החיים", אמר בחיוך. בעת השהות בסן פרנסיסקו עבר למברגר אודיטינג, ובמקביל למד להיות אודיטור. עד מהרה למברגר "רשם ניצחונות", כלשונו, וחווה "תחושת יציאה מהגוף". "כדי להיות סיינטולוג יש צורך בתיאוריה, בפילוסופיה יישומית ובתרגילים", הוסיף, הוציא עטים צבעוניים ונייר ושרטט דיאגרמות, בניסיון להסביר את הרעיונות המורכבים. "כשעשיתי את התרגילים האלה הרגשתי נפלא. הם עזרו לי מאוד", אמר, "יכולתי לשאול כל שאלה ולקבל את התשובות מכתביו של האברד. התחלתי להבין שאני ישות רוחנית ולא גוף".

6 מתוך 6 |
צילום: יעל אנגלהרט
1 מתוך 6 |
צילום: יעל אנגלהרט
2 מתוך 6 |
צילום: יעל אנגלהרט

בשנים שלאחר מכן נעו בני הזוג למברגר בין תל אביב, שבה היו פעילים בארגון הסיינטולוגיה המקומי, לבין ניו יורק וניו ג'רזי, שבהן ניהל דני חברת הובלות ותמי סיימה את בית הספר למשפטים והתכוננה לבחינות לשכת עורכי הדין. לאורך התקופה הם לא חדלו לעסוק בסיינטולוגיה.

ב-1989 עברו בני הזוג למברגר, שכבר היו הורים לשני ילדים קטנים, לקלירווטר שבפלורידה. הם גרו שם במשך שנתיים, בהן עברו אימוני סיינטולוגיה מרוכזים. בקלירווטר שוכן "פלאג" (קיצור של Flagship - "ספינת דגל"), בית הספר הגדול ביותר של הסיינטולוגיה, שאליו באים אלפים מכל רחבי העולם מדי שנה כדי ללמוד בקורסים ולעבור אודיטינג. לאחר שהוציאו יותר מ-100 אלף דולר על קורסים ואימונים שבו בני הזוג לישראל. כאן, בעידוד אביה של תמי, שהפך בעצמו לסיינטולוג (בעוד שאחיה חזר בתשובה ונעשה חרדי), הם החליטו להקדיש את עצמם להפצת הסיינטולוגיה ופתחו מיסיון משלהם.

"מרכז דרור - סיינטולוגיה" ממוקם בקרבת הצ'ק פוסט שבחיפה, במקום בו שכן בעבר בית חרושת לכבלים שהיה שייך למשפחתה של תמי. המרכז נפתח ב-1992, וכיום יש בו שמונה עובדים במשרה מלאה וכ-50 חברים. בעקבות זאת, הפך המקום, לטענת למברגר ואחרים, למיסיון הסיינטולוגיה הגדול ביותר מבין שלושת המיסיונים הפועלים כיום בישראל.

על אף שקבעו את ביתם בישראל, בני הזוג למברגר המשיכו לנסוע ל"פלאג" בכל קיץ כדי להתקדם בסיינטולוגיה, עד שלבסוף הגיעו לשלב מתקדם בו נשארו מספר שנים. להערכת למברגר, הוא ואשתו הם שניים מתוך כ-25 ישראלים בלבד שהגיעו לדרגה כה גבוהה. "האנשים שטיפלו בי (האודיטורים וקציני האתיקה שפגש בקלירווטר - ד"ה) שאלו אותי מה מצבי בחיים, והשבתי שהחיים שלי מושלמים, אבל אז עלו דמעות בעיניי משום שדאגתי לסיינטולוגיה", הסביר.

עדויות: ההנהלה גרה ב"בסיס זהב" בקליפורניה

למברגר מספר כי המצב החל להשתבש ב-1986, בה מת מייסד הסיינטולוגיה האברד, וכאשר אחד מחסידיו האדוקים, צעיר כריזמטי בשם דיוויד מיסקביג' הפך לראש הכנסייה. למברגר לא חדל לשאול שאלות ולהציע הצעות במשך 30 שנה - בכיתות, בזמן האודיטינג ובמכתבים ארוכים שכתב למנהיגים ב"בסיס הזהב", המרכז הראשי הסגור של הסיינטולוגיה ליד העיר הרמט, במדבר קליפורניה, דרומית-מזרחית ללוס אנג'לס.

ב"בסיס הזהב" מתגורר לפי השמועות גם מיסקביג', כיום בן 52, המכונה בסיינטולוגיה יו"ר מועצת המנהלים. עמו גרים כמה מאות מהחברים המסורים ביותר, שרבים מהם שייכים למה שמכונה Sea Org (הארגון הימי). זוהי קבוצה אליטיסטית של חברים שמקדישים את כל זמנם לפרויקטים סיינטולוגיים בתמורה לארוחות, דיור וקצבה סמלית.

למברגר אומר שמעולם לא קיבל תשובות הגיוניות למכתביו. לדבריו, ככל שחששותיו גברו, כך גדל גם מספר המכתבים שכתב. על אף שסבר כי ההשקעה הראשונית באודיטינג כדי להגיע ל"קליר" היתה שווה את המחיר, למברגר טוען כי ככל שמתקדמים ברמה, המחיר נראה פחות הגיוני.

יו"ר הכנסייה הנוכחי דייוויד מיסקביג'צילום: סיינטולוג'י מדיה

לפי ההערכה באתר CelebrityNetWorth.com, שווי רכושו האישי של מיסקביג' הוא 50 מיליון דולר. עם זאת, על הכספים שבשליטת הכנסייה, שקיבלה ב-1993 פטור מתשלום מסים בארצות הברית, יש נתונים רבים ושונים. למברגר טוען אמנם כי היעדר השקיפות הכספית החל בתקופת מיסקביג', אולם קשה לדעת מה היה המצב בתקופתו של האברד. מייסד הסיינטולוגיה כתב לבכירי הכנסייה שלו כי עליהם "לוודא שהרבה גופים עוברים דרך העסק. תרוויחו כסף. תרוויחו עוד כסף. תפעילו אחרים כדי שירוויחו כסף. לא משנה אם אתם מקבלים אותם (לכנסייה). פשוט תעשו את זה".

החיפאים הוכרזו "אנשים מדכאים"

בינואר האחרון קיבל למברגר אימייל שנשלח בתפוצה רחבה על ידי דבי קוק, בכירה לשעבר בסיינטולוגיה, ששימשה מפקדת של מרכז האימונים "פלאג" בקלירווטר, לפני פרישתה מהכנסייה ב-2007. במייל כתבה קוק כי לדעתה מיסקביג' מנהל את הסיינטולוגיה בצורה לא נאותה ומרחיק אותה מרעיונותיו של האברד. בתגובה, הכנסייה תבעה אותה למשפט שנערך בטקסס. למברגר העביר את האימייל של קוק לראשי הכנסייה וביקש מהם להגיב עליו. "המשרד לנושאים מיוחדים" השיב לו שהוא הוכנס ל"אתיקה", מעין תוכנית חקירות בסיינטולוגיה. לאחר מכן נקרא לארגון בתל אביב, ושם נחקר באריכות אם גלש באינטרנט (פעילות אסורה) ואם "התכתב עם אויבים". הדר בורשטיין מהארגון התל אביבי לא אישרה ולא הכחישה את הדברים.

בני הזוג למברגר המשיכו להאמין כי דרכו של האברד היא הדרך הנכונה. במאי האחרון הם טסו לטקסס, אחרי שקיימו שיחות עם העובדים ועם אחדים מהתלמידים במיסיון בחיפה על מורת הרוח הגוברת שלהם נוכח המצב. בטקסס הם פגשו את מרטי רת'בון, החבר הבולט ביותר של התנועה העצמאית והבלתי רשמית, לכאורה, של הסיינטולוגיה. רת'בון היה חבר בכיר בכנסייה במשך 72 שנים. יחסיו עם מיסקביג', לו היה כפוף ישירות, הידרדרו עם הזמן. הוא סיפר כי נמלט מבסיס הזהב על אופנוע, ובקושי הצליח לעבור דרך הגדר החשמלית. מאז בריחתו מתח ביקורת על הנהגת הכנסייה, שהכחישה רבות מטענותיו.

אחרי שבוע בטקסס, טסו בני הזוג למברגר ל"פלאג" שבפלורידה. הם תכננו לשהות אצל ידידים ותיקים מהכנסייה, להיוועד עם אודיטורים בכירים ולדווח להם שאנשי המיסיון בחיפה מתכוונים להכריז פה-אחד כי איבדו את אמונם במיסקביג' ובכיוון שאליו הוא לוקח את הסיינטולוגיה. למברגר אמר שזו היתה מעין נסיעת פרידה, מאחר שידע היטב מה יהיו תוצאותיה.

דני למברגרצילום: חגי פריד

כשהמתינו בני הזוג לקבל את מזוודותיהם בנמל התעופה בטמפה, התקרב אליהם אדם זר שנתן לכל אחד מהם מכתב. כשפתחו את המכתבים גילו כי הכנסייה הקדימה אותם: נאמר להם ששניהם הוכרזו SP, כלומר "אנשים מדכאים", מונח שקבע האברד לתיאור "כל אדם או קבוצה השואפים באופן פעיל לדכא את הסיינטולוגיה או לפגוע בה באמצעות פעולות מדכאות". לפי כתביו של האברד, אפשר לסווג כ-2.5% מהאוכלוסייה בתור SP. מאז אותו אירוע, כל סיינטולוג שדיבר עם בני הזוג למברגר היה עלול להסתכן שיסווג כ-PTS (Potential Trouble Source - מקור פוטנציאלי לצרות) וגרוע מכך, אולי אפילו כ-SP. לדברי האברד, כ-17.5% מהאוכלוסייה הם PTS.

"יש אגף שלם שנקרא ‘המשרד לנושאים מיוחדים' ומנהל מסע שקרי קשוח נגד ‘אנשים חתרניים'", אומר למברגר. בהתאם לנתוני הליגה להגנה על אנשים מדכאים", ארגון תמיכה שהוקם על ידי שני סיינטולוגים לשעבר, האגף מפעיל לחצים אדירים על חברי כנסייה כדי שינתקו את כל קשריהם עם "אנשים מדכאים", גם אם אלה בני או בנות זוגם, הוריהם או ילדיהם. "אני סבור שאם מיסקביג' ירשה לאנשים להמשיך להיות ידידים של אלה שעוזבים הוא יהיה אבוד", הוסיף למברגר.

הידידים שאצלם התכוונו בני הזוג למברגר לשהות לא ענו לטלפונים שלהם, ופגישותיהם בוטלו. בני הזוג שהו במלון, בילו חמישה ימים על החוף וטסו בחזרה הביתה. לדברי למברגר, הוא ימשיך לפעול בהתאם ל"תורתו היישומית של רון האברד". מעתה ואילך יקנה את כל החומרים הדרושים, כולל אי-מטרים, דרך האינטרנט וממקורות סיינטולוגיים עצמאיים. "איבדנו אולי עשרה אנשים, אבל אנחנו ממש מאוחדים בזה", הדגיש למברגר.

מרטי רת'בון קידם בברכה את פעולתו של מיסיון דרור. ביולי האחרון אף אמר בראיון לשבועון הניו יורקי "וילאג' וויס" כי היא "חסרת תקדים" ומהווה "זעזוע טקטוני" בעולם הסיינטולוגיה. "למיטב זיכרוני, אף מיסיון, ובוודאי אף קבוצה בגודל כזה ובתפוקה כזו, לא אמרו להנהגה להתחפף", הוסיף רת'בון בראיון. השבועון, שכותב בהרחבה זה שנים על הסיינטולוגיה ועל הטענות להתעללויות המבוצעות בה לכאורה, הציב ב-2012 את בני הזוג למברגר בראש רשימת "25 האנשים העיקריים שפוגעים בסיינטולוגיה".

אין נתונים אמינים על מספר האנשים השייכים כיום לכנסייה הסיינטולוגית. הכנסייה עצמה טוענת כי ברחבי העולם מגיע מספר החברים ליותר משמונה מיליון, מהם שלושה מיליון וחצי בארצות הברית. מבקריה טוענים כי מספרים אלה כוללים כל מי שעבר את קורס ההכנה לסיינטולוגיה או ביקש מידע עליה ונתן את כתובת האימייל שלו. המבקרים הצביעו על סקרים עצמאיים שמהם עלה כי המספרים הרבה יותר קרובים ל-100 עד 200 אלף בעולם, מתוכם 55-25 אלף חיים בארצות הברית.

למרות זאת, הדת זוכה לתשומת לב רבה ולבחינה מדוקדקת, שנובעת בחלקה הגדול מהעובדה שהיא זוכה להישגים נאים בהוליווד. עם חסידיה נמנים השחקניות קירסטי אלי, ג'ון טרבולטה וטום קרוז, שמפיץ זמן רב ובלהט גדול את עקרונות הכנסייה ובתמורה לכך נחשב לאחד מבכיריה. ראש הכנסייה דייוויד מיסקביג' הוא אחד ממקורביו של קרוז, ואף היה השושבין שלו כשהתחתן ב-2006 עם השחקנית קייטי הולמס, נישואים שהסתיימו לאחרונה בגירושים.

למברגר סבור כי בישראל יש כיום בין 300 ל-400 סיינטולוגים, שרובם קשורים למרכז ביפו. מרכז כזה מכונה בסיינטולוגיה org (ארגון), והוא מנוהל ישירות על ידי המרכז הראשי של הכנסייה בארה"ב. לצד המרכז הראשי הפועל כעת בבניין אלהמברה המשופץ יש כמה אודיטורים עצמאיים ושלושה "מיסיונים" קטנים, אחד מהם בשדרות רוטשילד בתל אביב, השני ליד רחובות והשלישי הוא המיסיון של למברגר בחיפה.

טום קרוזצילום: רויטרס

למברגר הסביר כי בניגוד ל"ארגון", המיסיונים הקטנים והאודיטורים העצמאיים אינם מנוהלים ישירות על ידי המרכז בארצות הברית, אלא פועלים כמעין זכיינים. הם מקבלים מההנהלה בקליפורניה רשות לפעול, ונדרשים לשלם לה עשרה אחוזים מהכנסותיהם. את כל הספרים, סרטי הווידאו והאי-מטרים של הסיינטולוגיה, שאותם צריך לכייל מחדש כל שנתיים, הם חייבים לקנות מהמרכז הראשי. "לא עדיף היה להשתמש בכל הכסף שהוקצה לבניית המרכז ביפו לסיוע בתשלום העלויות של אלה שרוצים ללמוד את תורתו של האברד?" תהה, והוסיף כי ברחבי העולם יש אלפי אנשים שנוטשים את הכנסייה לגמרי או מצטרפים לקבוצות עצמאיות. "הכנסייה לא מודה בכך ומכנה את העוזבים ‘פושעים' שסטו מהדרך", אמר.

נציגת הארגון בת"א: "הטענות מעוותות"

המרכז בתל אביב סירב להשיב לשאלת "הארץ" בנוגע למספר הסיינטולוגים, מספר המיסיונים והאודיטורים העצמאיים בישראל, או לפרט את ההסדרים שלהם עם המרכז בארצות הברית. לא התקבלו תשובות גם בנוגע למחירי השירותים שהארגון מציע ועל ההיררכיה של הכנסייה. הדר בורשטיין, שענתה במייל בשם ה"ארגון" הראשי, הדגישה כי בחנוכת המרכז החדש השתתפו "יותר מ-2,000 סיינטולוגים ואורחיהם", וכי במרכז עובדים "200 אנשי צוות נאמנים, המגישים שירותים לאלפי סיינטולוגים ברחבי המדינה".

בורשטיין ביטלה את דברי למברגר, שלדבריה "עומד בראש קבוצה קטנה הטוענת להיות מרכז סיינטולוגיה, אך לא כוללת אפילו את המלה סיינטולוגיה בשם שלה". על אף שסירבה להתייחס לתלונות הרבות של למברגר על מצבו הנוכחי של הארגון, היא כתבה באופן כללי שהן "מעוותות ומשוללות כל יסוד".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ