מחברי הדו"ח על המחלקה בבן גוריון: ההחלטה לסגור אותה מנוגדת לדעתנו

הצוות הבינלאומי שבדק את איכות המחלקה לפוליטיקה וממשל טוען שמל"ג התעלמה מביקורת דומה על המחלקה בבר-אילן, ומביע תמיהה על מניעיה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

חברי הגוף הבינלאומי המקצועי שבדק את איכות המחלקה לפוליטיקה וממשל באוניברסיטת בן גוריון יוצאים נגד ההחלטה להביא לסגירתה על ידי המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג). חברי הצוות טוענים שההחלטה התקבלה בניגוד לעמדתם, בחיזוק לטענות כי הצעדים נגד המחלקה נעשו משיקולים פוליטיים ולא אקדמיים.

ההחלטה לסגור את המחלקה לפוליטיקה וממשל היתה אמורה להיעשות על בסיס חוות דעת של צוות המעקב הבינלאומי. אולם במכתב פנימי לחברי ועדת המשנה להבטחת איכות במל"ג, כותבים חבריה כי כלל לא היו שותפים להחלטה לסגור אותה, ומביעים תמיהה על מניעיה.

בנוסף על כך, חושף הצוות הבינלאומי במכתב פנימי שהגיע ל"הארץ", כי בעוד שהמל"ג החליטה על צעד קיצוני וחסר תקדים בנוגע למחלקה בבן-גוריון, היא התעלמה מההמלצות החריפות הנוגעות למחלקה למדעי המדינה באוניברסיטת בר-אילן.

המחלקה לפוליטיקה וממשל באוניברסיטת בן-גוריון, לפני כשנה. המל"ג אימצה נוסח החלטה מחמיר : צילום: אליהו הרשקוביץ

"הגיעה לידיעתנו המלצתה של ועדת המשנה להבטחת איכות... המתייחסת ליישום הדו"ח של ועדת ההערכה הבינלאומית על המחלקה לפוליטיקה וממשל באוניברסיטת בן גוריון. אנו רוצים לציין שלא נועצו בנו באשר לנקודות 4 ו-5 בהמלצת ועדת המשנה, דהיינו, לא לאפשר הרשמה של סטודנטים חדשים למחלקה לשנה האקדמית 2014-13", כתבו הפרופ' תומאס ריס והפרופ' אלן אימרגוט, מצוות המעקב הבינלאומי שמונה על ידי המל"ג.

חברי צוות המעקב הבינלאומי היו חברים גם בוועדה המקורית להערכת איכות הלימודים בחוגים למדע המדינה ויחסים בינלאומיים, שביקרה את המחלקה לפוליטיקה וממשל, והפרופ' ריס אף עמד בראשה.

"זה (החלטת המל"ג, ט"נ) מעלה שאלה באשר למעמדנו מול ועדת המשנה להבטחת איכות והוועדה החדשה למעקב אחר המחלקה לפוליטיקה וממשל באוניברסיטת בן גוריון", כתבו לכל חבר בוועדה. "כידוע לך, נתבקשנו על ידי המל"ג לתת המלצות ליישום הדו"חות של ועדת ההערכה הבינלאומית ביחס לאוניברסיטת בן גוריון, אך גם לאוניברסיטת בר-אילן. עשינו זאת חזור ושוב".

 מיכל נוימן, סמנכ"ל להערכת איכות והבטחתה במל"ג, הודיעה לחברי ועדת המשנה כי המכתב יידון בישיבת הוועדה בסוף אוקטובר.  

כפי שפורסם לראשונה ב"הארץ", הוועדה במל"ג החליטה בתחילת החודש לאשר נוסח החלטה מחמיר (שעדיין טעון את אישרור מליאת המל"ג) שמשמעותו סגירת המחלקה. טרם אישור הנוסח, ובעקבות ביקורת פנימית בתוך המל"ג, נכתבו שתי טיוטות נוספות להחלטה, שדווקא בירכו על ההתקדמות שנרשמה ביישום ההמלצות, ולא עסקו כלל באפשרות הסגירה. טיוטות אלה שנגנזו, דווקא תאמו את חוות הדעת המעודכנת של המומחים הבינלאומיים, שכאמור מונו על ידי המל"ג עצמה כדי לעקוב אחר השינויים.

 צוות המעקב הבינלאומי שביקר את המחלטת המל"ג תוהה במכתבו: "האם ההמלצה של ועדת המשנה מרמזת שאנו סיימנו את תפקידנו או שעלינו להמשיך? אם באחרון מדובר, אזי אנו רוצים שיוועצו בנו הן באשר למהלכים של הוועדה החדשה והן לגבי החלטות אפשריות של ועדת המשנה להבטחת איכות".

 "לבסוף", כתב הצוות, "אנו רוצים להזכיר לוועדת המשנה להבטחת איכות שהביקורת שלנו על התוכנית של בר-אילן היתה רצינית והיו לנו דאגות רבות ביחס לתוכנית זו. אנו עדיין מחכים לתגובת בר-אילן להערותינו על התוכנית האסטרטגית שלהם ממאי 2012".

 יש לציין כי עת אישרה המל"ג את המלצות הוועדה הבינלאומית לגבי המחלקות השונות לפני 10 חודשים, היא ציינה לגבי אוניברסיטת בר אילן כי היא "מתייחסת בדאגה רבה להערות ועדת ההערכה בעניין היחסים ההדדיים בין הנהלת האוניברסיטה והמחלקה ולמצב התשתיות העומדות לרשות המחלקה ומבקשת לקבל עד לראשון במארס תוכנית פעולה וצעדים שהמוסד מתכנן לנקוט על מנת לשפר מצב זה". תוכנית הפעולה, על פי הפרופ' ריס, לא הוגשה עד היום לצוות הבינלאומי.

בעקבות הפרשה, החלה אוניברסיטת בן-גוריון בהליך משפטי נגד המל"ג. באופן חריג שיגר באחרונה עורך דין מטעמה מכתב למל"ג ובו נטען כי "התנהלותה של ועדת המשנה...מעצימה את התחושה הקשה והמאכזבת כי עמדת ועדת המשנה ביחס למחלקה לפוליטיקה וממשל באוניברסיטת בן גוריון הינה עמדה לעומתית, המונעת משיקולים נסתרים (שאינם שיקולים אקדמיים רלבנטיים) ואינם שיקולים שהמל"ג...רשאית על פי דין לשקול ובמיוחד נוכח סעיף 15 לחוק המל"ג הקובע את עקרון החירות האקדמית". האוניברסיטה דורשת לקבל לידיה את כל המסמכים והנתונים הרלבנטיים לעניין "ולהתייחס להאשמות השווא המיוחסות לה".

גורם במל"ג הביע תמיהה על כך שאוניברסיטת בן גוריון "פנתה לאפיקים משפטיים על חשבון משלם המסים, במקום לפעול ולתקן אקדמית את שנדרש ממנה על ידי צוות מומחים בינלאומי".

בניגוד לנכתב על ידי הצוות הבינלאומי נמסר מהמל"ג בתגובה כי "בעניין אוניברסיטת בר-אילן, המוסד הגיש תוכנית ביצוע בהתאם להמלצות הוועדה והוא נדרש להשלמות". באשר למכתב ציינו כי "עבודת ועדת המשנה נעשית בתיאום עם צוות המומחים הבינלאומי".

מאוניברסיטת בר-אילן נמסר בתגובה כי "הוועדה הבינלאומית שבדקה את המחלקות בכל האוניברסיטאות מצאה נקודות יתרון ולצדן גם ליקויים. באשר לליקויים, נעשות פעולות לתיקונם והן מדווחות למל"ג".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ