פסטיבל הסרטים בחיפה: אין כניסה לאוחזים בפלאיירים

תושבים שהחזיקו בעלונים המוחים על התוכנית לחשמול מסילת הרכבת בעיר, סיפרו כי שוטרים ופקחים לא התירו כניסתם למתחם ואף אוימו במעצר

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

מבקרי פסטיבל הסרטים בחיפה שביקשו להיכנס אתמול (שני) למתחם, הופתעו לגלות שבצד הבדיקות הביטחוניות, היו לשוטרים ולפקחים העירוניים במקום מטלה נוספת – למנוע כניסת תושבים האחוזים בידם פלאיירים. הדגש הושם על כאלה המוחים על תוכנית חשמול רכבת ישראל, בטענה כי המיזם יביא לכיעור נופה של העיר.

איל פרידלנדר, תושב ופעיל חברתי בחיפה, סיפר כי בכניסה למתחם הפסטיבל, מיד אחרי עמדת בידוק, הבחין באשה המנהלת שיחה ערה עם שני שוטרים ופקח. "התברר שהם ניסו למנוע ממנה להיכנס עם ברושור של המאבק לשיקוע מסילת הרכבת", סיפר וציין שהיא סירבה לזרוק או לתת אותו לפקח. "הוא הסביר שמכיוון שהאירוע הוא אירוע תרבותי, חל איסור על חלוקת חומר שאיננו קשור לנושא תרבות". ואולם לדברי פרידלנדר העדיף הפקח להתעלם משאלות על אודות החומר הפרסומי שחולק במתחם הפסטיבל.

אחת הנשים שהתעמתו עם השוטרים והפקחים היא דבי סגל, תושבת חיפה בת 52. לדבריה, לפני עמדת הבידוק היתה עמדת מחאה בה חולקו פלאיירים בנושא חשמול הרכבת, והיא לקחה כמה. "בגלל שלקחתי פלאיירים הם מנעו ממני להיכנס, או להחזיק את הפלאייר בשטח היריד", שחזרה היום. "אמרו לי שאם אחלק את הפלאיירים - אעצר". היא הוסיפה שבסופו של דבר נכנסה למתחם, שם גילתה כי פלאיירים מסחריים מחולקים מכל עבר, המציעים לבאי הפסטיבל לבקר במסעדות ברחבי העיר.

"אני לא מחבלת, לא פרובוקטיבית, אני אזרחית מן השורה", אומרת סגל. "הציעו לי להפקיד את הפלאיירים ולקבל אותם ביציאה. שמעתי אשה שהעירה על כך שלקחו ממנה את הפלאיירים ולא החזירו. הפלאייר הזה הוא לא פרובוקטיבי, הוא בסך הכל מציין אכפתיות של תושבים שרוצים שהעיר יותר ירוקה".

המחאה באה בעקבות פרויקט חשמול הרכבת שמשמעותו התקנת עמודי חשמל לאורך חופה של חיפה, שם ממוקמת מסילת הברזל. המוחים, שהם חלק ממאבק ציבורי רחב בעיר, אינם מבקשים לבטל כליל את הפרויקט כי אם לשקע את המסילה. פרופ' יוסי בן ארצי, פעיל במאבק החברתי וחבר ב"תנועה להחזרת העיר אל חיפה", היה בין מחלקי הפלאיירים. היום הוא סיפר ל"הארץ" כי "קצין המשטרה אמר שהוא לא מרשה לחלק כרוזים במרחב המדובר אבל מי שיבוא עם דף אחד, לא אכפת לו. אמרתי לו שזה בניגוד לחוק, אבל הוא התעקש שמדובר באירוע תרבותי".

מתחם פסטיבל הסרטים בחיפהצילום: רמי שלוש

היום (שלישי) שיגרו בן ארצי וחברי התנועה מכתב לסגן מפקד תחנת חיפה, סגן ניצב דני חדד. "לצערנו תיאור העובדות מוכיח שוב כי אין השוטרים מבינים את הוראות החוק ואת רוח החוק העוסקים ברישוי ובפיקוח על מימוש חופש הביטוי במרחב הציבורי", כתבו. "פעולה של חלוקת כרוזים שאיננה פעולה מסחרית, מותרת כל עוד אין בתוכן הכרוזים משום עבירה על החוק".עוד הם ציינו כי בתי המשפט "קבעו שוב ושוב שדווקא המרחב הציבורי הוא המקום הראוי לבטא עמדות ודעות ולו החריגות והבלתי מקובלות ביותר כל עוד הינן בגדר החוק. פעולה מסוג זו שנקט קצין המשטרה מהווה על כן פגיעה בלתי מוצדקת בחופש הביטוי".

ממשטרת חיפה נמסר: "משטרת ישראל רואה בזכות חופש הבעת הדעה והבעת מחאה ערך דמוקרטי עליון ולכן לא מנעה את חלוקת הפלאיירים המביעים מחאה ציבורית נגד חישמול פסי הרכבת ואפשרה את חלוקת הפלאיירים בכניסה למתחם פסטיבל הסרטים מתוך שיקול מבצעי של שמירת הסדר הציבורי ולא נמנעה כניסה של תושבים שהחזיקו פלאיירים".

מעיריית חיפה ואתו"ס, התאגיד העירוני המנהל את פסטיבל הסרטים נמסר כי "בתיאום עם משטרת ישראל והעירייה, כל חלוקת פלאיירים וחומר פרסומי בתום מתחם הפסטיבל אסורה ללא אישור ותיאום מראש. אם היו מנסים לתאם מראש, בקשתם הייתה נשקלת. הכניסה הותרה אך ללא החומר הפרסומי. נציין שהאיסור הוא גורף ללא קשר לתוכן הפלאיירים שצוינו על ידיכם ומאבטחי הפסטיבל לא ידעו על תוכנם ודבר זה אינו משנה כלל, כיוון שהתקנה חלה על כל חומר פרסומי באשר הוא". בנוסף, הוסיפו כי מי שחילק את הפלאיירים המסחריים היה אתר 2eat שחתום על שיתוף פעולה ושילם על החלוקה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ