דרישה לחקירה פלילית של סילוק האריתראים שנכלאו 8 ימים בגבול

בפנייתם ליועמ"ש ולפצ"ר, כותבים עורכי הדין של עמותת "אנו פליטים" כי קיים חשד שחיילי צה"ל, בהוראת הממשלה, תקפו את האריתראים וגירשו אותם למצרים

טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלילה נשר

שלושה שבועות חלפו מאז נחשפו ב"הארץ" תצהיריהם של שלושת האריתראים שנכלאו שמונה ימים בין גדרות הגבול של ישראל ומצרים, ודובר צה"ל עדיין מסרב להגיב לתצהירים. העדויות סותרות את ההודעה לתקשורת שפרסמה לשכת ראש הממשלה שלפיה קבוצה של 18 מהגרים נוספים שהיו לכודים "שבו על עקבותיהם" לאחר ש"הושג פתרון", ואת תשובתה לבג"ץ שלפיה חברי הקבוצה "עזבו את מקום ההתכנסות... ושבו לאחור".

שלושת העדים שהוכנסו על ידי צה"ל לישראל, שתי נשים ונער, סיפרו כי "חלק מהגברים היו מעולפים וכולם רעבים ובאפיסת כוחות, ובמעט כוחותיהם ניסו להתנגד, תוך כדי שהם מתחננים וצורחים שיהרגו אותם במקום, ובלבד שלא יחזירו אותם למצרים". עוד נמסר, כי כשהאריתראים התדפקו על הגדר, השתמשו החיילים בגז מדמיע.

אתמול שיגרו עורכי הדין של עמותת "אנו פליטים", יפתח כהן ועומר שץ, בקשות לפתיחה בחקירת הפרשה ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, ולפרקליט הצבאי הראשי, תת אלוף דני עפרוני, כדי שיורו "על פתיחת חקירה פלילית, כל אחד לפי סמכותו, על מעורבותם של גורמים בצבא, בפרקליטות המדינה וברשויות מנהליות אחרות, בעבירות לכאורה שנעשו...כלפי 18 מבקשי מקלט שהתדפקו על גדר הגבול עם מצרים".

בבקשה נטען כי "חרף הוראות המשפט הבינלאומי, המחייבות מתן גישה למערכת המקלט ובדיקה פרטנית של בקשות המקלט - כך ביחס למבקשי מקלט המתדפקים על גבול כלשהו, כך ביחס למבקשי המקלט שכאן, אשר למעשה כבר היו מצויים בשטח ישראל (שהגדר לצדה שהו בנויה בתוך שטח ישראל) - מנעו כוחות הצבא את בואם של מבקשי המקלט מעבר לגדר הגבול, אז לפחות הייתה נפסקת הסכנה המיידית לחייהם ובהמשך גם היה מתאפשר להם להגיש את בקשתם למקלט לרשויות בישראל".

18 מבקשי המקלט המדיני בין גדרות הגבול. לפי הודעת המדינה לבג"ץ "הם שבו על עקבותיהם" צילום: אליהו הרשקוביץ

עוד נכתב כי "עדויות שלושת הניצולים מחזקות את החשד שהיעלמות 18 מבקשי המקלט מקורה בשיתוף פעולה בין הרשויות הישראליות לרשויות במצרים, וכי הפעולות המשותפות לישראל ולמצרים מהוות עבירות על העקרונות היסודיים ביותר בדיני הפליטים שבמשפט הבינלאומי". החשד שפתרון שכזה עלול להוות עבירה על הדין הבינלאומי, עלה כבר במכתבו של נציב האו"ם לפליטים בישראל, ויליאם טול, שהוגש לבית המשפט.

במכתב נמתחה ביקורת חריפה על ישראל: "מתן אפשרות כניסה לטריטוריה למבקשי מקלט מדיני כדי שיוכלו להגיש בקשה למקלט מדיני היא מרכיב יסודי באחריות של מדינה על פי אמנת הפליטים מ-1951", כתב טול. "ישראל, כידוע, היתה בין המדינות הראשונות שחתמו על האמנה ואף היתה בין מנסחיה, והיא חברה ותיקה בוועדה המנהלת של נציבות האו"ם לפליטים". עוד הוא כתב כי "עקב העדר הסכם רשמי בין ישראל למצרים בעניין, שיבטיח את זכויות מבקשי המקלט וביטחונם... אלה שיוחזרו עלולים ליפול לידי גורמים העוסקים בהברחת בני אדם בסיני - שם תועדו מקרי התעללות ועינויים".

בבקשתם הוסיפו עורכי הדין כי "חמור מכך - מגלות עדויות הניצולים חשד לעבירות אחרות שנעשו בקבוצת מבקשי המקלט חסרי הישע, כגון תקיפה בנסיבות מחמירות". לדברי עו"ד עומר שץ, "פעלנו בניסיון לאתר את 18 בני האדם שישראל גירשה באלימות ואולם עד עתה לא נודע מה עלה בגורלם. בלי קשר לפתיחתה האפשרית של החקירה, נמסור את המידע שברשותנו גם למחלקת המדינה האמריקאית ולגופים בינלאומיים אחרים, בתקווה שיעלה בידם לרסן להבא צעדים אכזריים שכאלה".

מדובר צה"ל נמסר כי "בהתאם להנחיית הדרג המדיני והחלטות ממשלת ישראל, פועלים כוחות צה"ל למניעת כניסה בלתי חוקית דרך גבולה המערבי של מדינת ישראל. עד לרגע זה לא התקבלה פנייה כנטען. אם תתקבל תלונה היא תבחן על ידי הגורמים הרלוונטיים". את תגובת משרד המשפטים לא ניתן היה להשיג.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ