הביטוח הלאומי גבה כסף בעקבות עדכון לידה, אבל מסרב להכיר בו

ניצול השואה צבי ינקלביץ' נאלץ לשלם 11,500 שקל משום שבמוסד רשמו לו תאריך לידה שגוי. לאחר התיקון הודיעו כי אינם יכולים להחזיר את הכסף

אורלי וילנאי
אורלי וילנאי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורלי וילנאי
אורלי וילנאי

בעוד כשבועיים יחגוג צבי ינקלביץ' את יום הולדתו ה-84. אנחנו פותחים בנתון הבסיסי הזה משום שבשביל ינקלביץ' הוא כלל אינו מובן מאליו. למעשה, אלמלא עבודת השורשים שעשתה נכדתו, ינקלביץ' לא היה יודע לעולם מתי נולד. לכאורה, ינקלביץ' היה אמור לחגוג את הגילוי, אלא שאז התברר שקצה של הדרך הארוכה שעשה כדי להתחקות אחר עברו אינו אלא תחילתה של דרך חדשה ומפרכת - התמודדות עם אטימותו של המוסד לביטוח לאומי.

צבי ינקלביץ' עלה לארץ מיד בתום המלחמה, נער ניצול שואה ששרד את בוכנוואלד ואושוויץ אבל נותר לבדו. בני משפחתו נרצחו. בתעודת הזהות שקיבל נכתב שנולד ב-15.10.29. ברבות השנים נדרש להחליף את תעודת הזהות, אלא שאז נכתב בה תאריך הלידה הזה: 00.00.29. הוסבר לו שהשינוי נובע מהעובדה שאין מידע ברור לגבי תאריך לידתו. הוא עצמו איבד, לדבריו, את כל המסמכים בשיירת יחיעם במלחמת העצמאות.

"למעשה, חגגו לי שלושה ימי הולדת - בעבודה, באגד, ביולי, במשרד הרישוי בינואר ובביטוח לאומי באפריל", הוא אומר. אלא שאז החליטה הנכדה לברר אחת ולתמיד, במסגרת עבודת שורשים, מתי נולד סבא. ברשימות האסירים שהשתחררו עם סבה מהמחנה, ושהגיעו לידיה באוקטובר 2007 מהצלב האדום, נכתב שינקלביץ נולד ב-15.10.28 - שנה לפני התאריך המקורי שבו השתמש משרד הפנים.

ינקלביץ החליט לעדכן את התאריך. זה לא היה פשוט. הוא נדרש לבצע את השינוי באמצעות שכירת נוטריון, שאישרו לשביעות רצון משרד הפנים, ובתוך חצי שנה עודכן תאריך הלידה הנכון. אלא שאז קמה והתייצבה מולו חומת הביטוח הלאומי.

ינקלביץ החל לקבל קיצבת זיקנה מהביטוח הלאומי כנהוג לגבי מי שתאריך הלידה שלו לא ברור. במקרים כאלה משלם הביטוח הלאומי החל מחודש אפריל בשנת הפנסיה של הגמלאי. אחרי ששינה את תאריך הלידה עידכנו בביטוח הלאומי את הרשומות שלהם ל-15 באוקטובר, אלא שהם השאירו את שנת הלידה הקודמת, 1929, במקום לשנותה ל-1928. בהתאם לכך הגיעו למסקנה ששילמו לינקלביץ קיצבאות חצי שנה לפני הזמן ודרשו ממנו את הכסף בחזרה. לא חשוב כמה התאמץ להסביר להם ששנת הלידה הרשומה אצלם אינה נכונה, בביטוח הלאומי החלו לגבות ממנו את הסכום שהם החליטו שהוא חייב להם - לא פחות מ-11,500 שקלים. בינתיים התרוצץ ינקלביץ' הקשיש כדי להוכיח שיש טעות ברישום. בסניף הביטוח הלאומי בחיפה הסבירו לו שאת התאריך של היום והחודש אפשר אכן לעדכן באישור הנוטריון שהוא מחזיק בו, אך כדי לשנות את השנה יש לערב את בית המשפט. נזכיר שאת הכסף כבר לקחו ממנו.

"בראשית 2011 פניתי לבית המשפט", מספר ינקלביץ'. "הדיון נקבע ליוני 2011 ואז אישרו את התאריך החדש, וכעת התאריך הרשום הוא 15.10.28. השופטת שאלה אותי אם יש לדעתי מישהו שייפגע מעדכון התאריך, עניתי שכנראה הביטוח הלאומי". ינקלביץ' שב אל הביטוח הלאומי בבקשה לקבל את הכסף שנלקח ממנו. למעשה, משעודכן התאריך סופית, הביטוח הלאומי חייב לו כסף על חצי השנה שבה לא שילמו לו על פי התאריך המעודכן. כמה חודשים לאחר פנייתו קיבל את התשובה הבאה: "בהתאם לנהלים חדשים שהתקבלו לאחרונה בנושא תיקוני גיל, נקבע כי לא תיווצר זכות לתשלום או חובות תשלום לתיקוני גיל שנערכו מ-1.1.2007 ואילך. לפיכך, כיוון ששינוי הגיל בוצע ב-דצמבר 2010 לא מאושר התשלום".

חד וחלק. פשוט מאוד. האומנם? מדוע לקח הביטוח הלאומי את כספו של ינקלביץ בניגוד לנהלים החדשים, אבל מסרב להחזירו בשם הנהלים החדשים? "הרי הטעות ברישומים מלכתחילה נבעה ממשרד הפנים ולא ממני. כל כך הרבה תלאות על נושא כה פשוט", זועם ינקלביץ בדרכו המנומסת, "אני מבקש את בדיקתך בנושא, ובתקווה שתגיע למסקנה הנכונה שמגיע לי החזר של כספי פנסיה", כתב באוגוסט למנכ"ל הביטוח הלאומי החדש פרופ' שלמה מור יוסף, וכן לאגף פניות הציבור. לדבריו טרם נענה.

את התגובה בדבר שינוי הנהלים קיבלנו גם אנחנו, וזו לא הפעם הראשונה שאנו נתקלים בסוגיה הזאת. מנכ"ל חדש יש לביטוח הלאומי, אמרנו, אולי הוא עדיין לומד את המוסד הכל כך מורכב הזה. בינתיים ינקלביץ, כאמור כבר בן 84, מבוני המדינה, עבד כל חייו כנהג באגד ושילם ביטוח לאומי כחוק - ממתין.

הגירוש נדחה זמנית

ב-29 באוגוסט פורסם כאן סיפורה של בלה בנצמן, ניצולת שואה שחיה בחוף תל ברוך עם בעלה קטוע הרגל, בתה, חתנה ושלושת הנכדים. גולשים מצאו אותם במצב של תשישות קשה.

בני המשפחה הגיעו כתיירים מליטא וניסו להסדיר את מעמדם, אך נתקלו בחומות ביורוקרטיות. מנכ"ל עמיגור יובל פרנקל נתן להם דיור זמני במעון עמיגור ויחד עם אנשי הקרן לרווחת ניצולי השואה ועיריית תל אביב ניסו למצוא פתרון קבע. אלא שאז הודיעו להם, שמשרד הפנים לא מכיר בהם ושעליהם לעזוב מיד את ישראל. בנצמן מקבלת קיצבת ניצולי שואה מוועידת התביעות, מה שמעיד כי יהדותה נבדקה, אך במשרד הפנים מסרבים להכיר בה כיהודייה בעלת זכויות.

בתחילת השבוע בנצמן ומשפחתה היו אמורים להיות מגורשים. כרטיסי טיסה כבר נקנו אולם ברגע האחרון, בעקבות פנייה של ח"כ זאב ביילסקי ללשכת הקשר במשרד ראש הממשלה ופנייה של קולט אביטל אל אגף מרשם ומעמד במשרד הפנים, קיבלה המשפחה ארכה עד 20 באוקטובר. בינתיים ממשיכים בעמיגור לתת להם מחסה ולדאוג להוצאותיהם. בני המשפחה מחזיקים במסמכים רבים המאשרים את טענותיהם, ומספרים שנרדפו בגלל יהדותם. בימים הקרובים יבדקו בלשכת ראש הממשלה את חיי הקהילה היהודיים שניהלו בליטא.

"אולי יש כאן צדק ביורוקרטי", אומר פרנקל, "אך ייתכן שאנחנו מגרשים אחות, שרידה מהשואה. נראה לי שהיה צריך להפוך את העולם ולא להסתפק בבדיקה פורמלית. עדיין לא מאוחר לעצור את החרפה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ