נוכחות יתר של עובד במקום העבודה פוגעת בעסק

מחקר חדש קובע שתופעת הנוכחות מעבר לשעות העבודה שהופכת לנורמה בשל הרצון "להועיל לקריירה" עולה למעסיק כסף ופוגעת בפרודוקטיביות הצוות

אנני קאן, לה מונד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנני קאן, לה מונד

בעולם העבודה אין בדיקת נוכחות כמו בבית הספר. היעדרויות ושעות חסרות מקבלות תשומת לב שלילית כשהן לא נרשמות. מהצד השני של המשוואה, נוכחות יתר שחורגת משעות העבודה הרגילות הופכת לנורמה מקובלת ואף נדרשת מהעובדים.

עבודה במשך שעות רבות, גם כאשר עובדים עייפים, תשושים או חולים, היא סימן לביטול עצמי, להתמסרות גבוהה למקצוע. לא משנה אם הפרודוקטיביות של העובדים האמורים לא בשיאה במשך היום, אם הם צמודים לעמדת שירות הלקוחות או למכונת הקפה.
לפחות אלה פני הדברים בצרפת. בצפון אמריקה למשל, המצב שונה לגמרי. מהנדס צעיר שהתחיל לעבוד באמריקה לאחר שנים שבהן עבד בצרפת ספג הרמות גבה כשלא הניח מחק, עיפרון או מקלדת בשעת ההפסקה. "תגיד, אתה לא מרגיש טוב? יש לך קשיים?", נשאל בשעה שהיה בטוח כי הוא נוהג לפי מה שמקובל.

תופעת נוכחות היתר, שבה עובדים נוכחים בעבודה אך מסיבות בריאותיות התפוקה שלהם דלה, רחוקה מלהיות מבורכת ואף מתגלה כמזיקה. נוכחות יתר יכולה להתבטא בעובדים שמופיעים במשרד חולים במקום לנוח בבית ולהחלים, או בשכירים מעורבים מדי שנשארים במשרד מעבר לדרוש כיוון שהם סבורים שזה מה שיועיל לקריירה שלהם.

לפי מחקר חדש, בהובלת רון גוצל מאוניברסיטת קורנל שבארצות הברית, עובד שנוכח מעבר לשעות הרגילות אינו מועיל בדבר למקום העבודה. נהפוך הוא, עובד תשוש עולה למעסיק יותר כסף כי הוא פוגע בפרודוקטיביות של הצוות. עבודה לאורך שעות רבות, לעתים על חשבון החופשה ולפעמים גם למרות מחלה, לא מעלה את הפרודוקטיביות של העובדים אלא פוגעת בה בצורה הקשה ביותר.

שחיקת העובד מתבטאת בסופו של דבר בפגיעה בריכוז, בתקשורת דלה, ובעבודה שצריך לחזור עליה פעם נוספת. נוכחות של עובדים בעבודה בזמן מחלה מסתכמת בארה"ב בהפסד כספי למעסיק, שגבוה יותר מהפסד תפוקה שנובע מאי נוכחות העובד  בזמן מחלה. לדברי גוצל, "העלויות הכרוכות בנוכחות יתר הן 60-18 אחוז מהעלות שמעסיק צריך לשלם בעבור בעיות בריאות של עובדיו".

אז האם יש סיבה לשמוח ששיעור ההיעדרות היה השנה הנמוך זה חמש שנים, כפי שמשתקף מנתוני Alma consulting Group לחודש ספטמבר, כחברה המתמחה בלימוד עלויות? לדברי וינסנט טופאן, נשיא חברת הייעוץ, "שיעור ההיעדרות הוא מדד לאקלים החברתי וגורם משפיע בבחינת הבריאות הארגונית".

אולם לפי מחקרים עדכניים, השמחה אולי מוקדמת, בייחוד בתקופת משבר, כשקיים פיתוי להעלות את סף היכולת. הפחד לאבד את מקום העבודה, מביא את העובד לסכן את בריאותו ואת מקום העבודה כאחד.

תרגום: יותם מורציאנו

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ