מנויי תל אופן ששכרו אופניים לפני המועד ביום הכיפורים חויבו ב-110 שקל

משתמשי השירות אשר לקחו את האופניים לפני השעה עשר בבוקר חויבו שלא על פי התשלום היחסי בעבור זמן השימוש, מבלי שקיבלו על כך הודעה

אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור

מנויים שנתיים של שירות השכרת האופניים העירוני בתל אביב, "תל אופן", הופתעו לגלות בימים האחרונים חיוב חד פעמי בסך 110 שקלים, בגין שימוש ביום הכיפורים. בניגוד לשנה שעברה, שבה הושבתו לחלוטין שירותי ההשכרה ביום הכיפורים, הציעה הפעם העירייה מעין הסדר פשרה. למנויים השנתיים ניתנה האפשרות לשכור זוג אופניים לפני כניסת החג ולהשיב אותו למחרת ללא תשלום. בהודעה שנשלחה אליהם כתבה העירייה כי ניתן לשכור אופניים בערב החג, בין עשר בבוקר לשתיים בצהריים, ולהחזיר אותם לתחנה עד חצות למחרת.

950 איש נענו להצעה ובמהרה נעלמו האופניים הירוקים מתחנות ההשכרה. היו מנויים שנתיים שהעדיפו לשכור את האופניים לפני עשר, או פשוט לא לגמרי הבינו את ההודעה. אחד מהם, צבי כהן ציון, שכר את האופניים כבר בתשע בבוקר. "החלטתי בבוקר של ערב יום כיפור לקחת זוג אופניים בשעה תשע בבוקר על מנת להקדים את התורים מתוך מחשבה שאין לי בעיה לשלם בעבור שעת שימוש נוספת בהתאם למחירון שמפורסם באתר האינטרנט שלהם", הוא מסביר. על פי המחירון, חצי השעה הראשונה פטורה מתשלום ועל חצי שעה נוספת היה עליו לשלם חמישה שקלים.

"הייתי המום לגלות חשבונית במייל חיוב של 110 שקלים בעבור השכרת אופנים משעה תשע בבוקר בערב יום כיפור", הוא מוסיף. כאשר ביקש לקבל הסברים מנציגות השירות של "תל אופן", השיבו לו כי אינו היחיד ששכר אופניים מוקדם יותר, ולכן החליטו להתחשב בו ובאחרים, ובמקום קנס בסך כ-2,000 שקלים, הסתפקו בגביית 110 שקלים. הנציגות הוסיפו כי בשעות הבוקר היה המוקד הטלפוני זמין להשיב לשאלות, אך לדברי כהן ציון, כמו גם מנויים אחרים, השירות הטלפוני היה עמוס וכמעט בלתי ניתן להשגה בערב יום הכיפורים.

בעקבות שאלות ותלונות של מנויים, פרסמו אנשי "תל אופן" הבהרה בעמוד הפייסבוק של מיזם השכרת האופניים בערב יום הכיפורים ב-11 בבוקר. "הבהרה חשובה למנויים ששוכרים אופניים ליום כיפור: ההטבה של אי חיוב בדמי שימוש תקפה רק למי ששוכר את האופניים א-ח-ר-י השעה 10:00 ועד 14:00. מי שכבר שכר אופניים הבוקר, יחזיר את האופניים וימתין 10 דקות, אחרת יחויב על כל היומיים. שימו לב", כתבו. כהן ציון טוען כי כלל לא היה מודע לעדכונים בעמוד הפייסבוק, וכך הותיר את האופניים אצלו במהלך כל יום הכיפורים.

"אי אפשר להתכחש שיש תחושה כבדה שנעשה כאן שימוש ציני בכרטיס האשראי של לקוחות תל אופן למען הכנסות לא הוגנות", הוא אומר. "נשאלת השאלה – אם טרחו לשלוח מייל כל כך מפורט בנושא נהלי ההשכרה ביום כיפור מדוע לא הוכנסה הערה בנוגע למי שישכיר לפני השעה 10:00 יצטרך לשלם כרגיל? ויתרה מזו, כפי שידעו להפיץ מייל בנושא ההנחיות ליום כיפור, מדוע לא הוציאו את העדכון שהועלה בפייסבוק לכלל הלקוחות גם במייל ולא רק למי שחבר שלהם בפייסבוק?". מנויים אחרים טענו גם כן כי לא ידעו שיחויבו בסכום גבוה על השכרה מוקדמת.

עיריית תל אביב מסרה בתגובה כי היא "פרסמה באמצעי התקשורת ולכל הציבור, מהן שעות השכרת האופניים במתכונת של יום הכיפורים. השכרה המונית לפני השעה 10:00 משמעותה השבתת השירות עוד לפני שעות ההשכרה שפורסמו, ועל כן מנויים שהחליטו לשכור אופניים לפני השעה 10:00 ולא להחזירם לפני תום השירות, חויבו על פי חוק. ראוי לציין, כי הסכום שחויב הופחת משמעותית ביחס למספר שעות ההשכרה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ