גילי כהן
גילי כהן

האיסור שהטילה עיריית מודיעין על כניסת אנשים שאינם תושבי העיר לשטחי פארק ענבה, שהוא מוקד משיכה פופולרי באזור, מחולל עימותים בין העירייה לאזרחים שבאים מחוץ לעיר. מתחילת חול המועד סוכות יש עמדת שמירה פרטית בכביש הראשי בעיר שבודקת את הנכנסים לחניה הסמוכה לפארק. שלטים שהוצבו שם בימים האחרונים מודיעים שהחניה היא "לתושבי מודיעין מכבים רעות בימי חול המועד ובחופשת הקיץ". כלומר, בזמן שתושבים חרדים נמצאים בהמוניהם בפארק ולא בשבתות או חגים.

החלטת העירייה ניכרת עוד לפני ההגעה לפארק ענבה: פקק מכוניות משתרך בכניסה לחניה. עובדים צעירים, תושבי העיר, בודקים את תעודות הזהות של הנכנסים ומסבירים כי המקום צר מלהכיל את כל הבאים, אף שמגרש החניה שומם. גם בכניסה לפארק ניצבים שומרים ומאבטחים בחולצות לבנות תואמות של "פארק ענבה".

מי שאינו תושב העיר מתבשר שאינו יכול להיכנס לשטח הציבורי הזה ולרוב נסוג וממשיך בדרכו. אבל אלימלך טירנואר, שבא מירושלים עם שלושת נכדיו, בתו ואשתו, לא האמין שלא ייתנו לו להיכנס. "זו אנטישמיות, זה נגד החוק, אני רוצה להיכנס", הוא מנסה לשכנע את השומר, שממלמל "אלה ההוראות". צוות פיקוח עירוני מוזעק, מצלם את לוחית הרישוי של המכונית של משפחת טירנואר, ומאיים לרשום לו דו"ח על הפרעה לתנועה.

אחרי דין ודברים ממושך בא לשם תושב מודיעין אלי פישר, לבחון את מדיניות העירייה: האם היא בודקת את כל הבאים או רק את אלו שלבושם חסידי. "הוא אורח שלי, תכניסו אותו", מנסה פישר לעזור לטירנואר, ללא הצלחה. השומרים בוחנים את תעודת הזהות של התושב פישר ומפנים שאלות לטירנואר ומשפחתו. עובדת קוראת לאיש ביטחון מעיריית מודיעין מכבים רעות. "הוא לא אורח שלך מלכתחילה. הוא עושה פה פרובוקציה", אומר איש העירייה לפישר.

עימות בכניסה לפארק ענבה במודיעין, אתמול צילום: גיל כהן מגן

אבל לבסוף הוא מתרצה, לאחר שקיבל אישור "מגבוה", ומכניס את פישר ואת אורחיו-מכריו החדשים. "הפארק ריק ורציתי לראות מה קורה. לפי ההוראות שפרסמו – זה מיועד לתושבי מודיעין ולאורחיהם. אני לא יודע למה הם בוחנים אותי", מסביר פישר בשיחה במכוניתו ומנמק את הסיבה למהלך העירוני: "זו פשוט תחרות בין חיים ביבס ליעקב גוטרמן" – ראשי הערים של מודיעין ומודיעין-עילית.

בעירייה טענו שהתקרית עם טירנואר ופישר היא המתיחות הראשונה שהיתה מאז ניתנה ההוראה החדשה והוסיפו שזו רק פרובוקציה מתוכננת של כלי תקשורת. צוות הפקחים העירוני, לעומת זאת, אמר שזו הפעם השנייה שהוא נקרא בגלל ויכוח בעניין כניסה לפארק. זמן קצר לאחר מכן פרץ עוד עימות, שהתפתח כמעט לתגרה. שוטרים נקראו לפארק ושוחחו עם האזרחים שהתרעמו.

בינתיים נכנסו טירנואר ונכדיו לפארק ושיחקו במדשאות ובמתקנים הרבים לילדים. "אין במדינת ישראל מקום שלא ניתן להיכנס אליו", אומר טירנואר. "בכוונה עמדתי בכניסה, כדי שנעשה מזה סיפור ונפרוץ דרך לעתיד. אני לא אלך לבג"ץ על זה. אין לקבל הפרדה כזו במדינת ישראל. אנחנו כולנו אחים למרות חילוקי הדעות. בסוף מה יקרה – התל אביבים לא ייכנסו לרמת גן? כל עיר תסגור את עצמה? זה לא נורמלי". אחר כך הסביר פישר לטירנואר שבמסכת סוכות נאמר שאין דבר כזה "סוכה גדולה מדי" וכי "כל ישראל ראויים לשבת בסוכה אחת".

מעיריית מודיעין מכבים רעות נמסר בתגובה כי "בכל ימי הגבלת הכניסה לפארק לא נרשמה אפילו תקרית אחת, מלבד המקרה שבא מבקר שאינו תושב העיר עם כתבת העיתון כדי ליצור פרובוקציה לשם כותרת תקשורתית. החלטת העירייה הוכיחה את עצמה. בימי החג יכלו תושבי מודיעין מכבים רעות ואורחיהם ליהנות מהפארק שהוקם בשבילם".

לדברי עו"ד אשרף אליאס מהאגודה לזכויות האזרח, "הפארק אינו רכושם הפרטי של תושבי מודיעין אלא שטח פתוח והוא צריך להישאר כזה. גם המחוקק התייחס לנושא הזה כשאסר לגבות תשלום בכניסה לפארקים ציבוריים כדי למנוע תופעות כאלה בדיוק. לכל אזרח, כולל תושבי מודיעין, צריכה להיות זכות להיכנס לכל פארק ציבורי, בלי אפליה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ