מלחמת הסטטוסים של ראשי המועצות

בקרוב יתקיימו בחירות בדרום, ובמקום רחובות מלאים בשלטים, הזירה החמה היא הפייסבוק. כך יכול כל תושב להגיב ישירות, ולעתים התגובה כואבת

יניר יגנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניר יגנה

בעוד כחודשיים יתקיימו הבחירות למועצות האזוריות בדרום, אולם בשטח כמעט לא ניתן לראות לכך סימן. להבדיל מבעבר, כשהרחובות היו מלאים בפלאיירים, סיסמאות ותמונות של המתמודדים, בבחירות הנוכחיות זירת ההתרחשות והמלחמה על קולות הבוחרים עברו לרשת החברתית פייסבוק. שם הפוליטיקאים מנסים לשכנע, מגיבים לגולשים ונלחמים בינם לבין עצמם.

חמישה מתמודדים מתכוונים לנסות ולכבוש את ראשות המועצה במרחבים, והמאבק ביניהם מתחולל ברובו מול מסך המחשב. "יישובי המועצה פרושים על שטח גדול ומרוחקים זה מזה", מספר חיים קוזניץ בעל משרד ליחסי ציבור שעובד עם ראש מועצת מרחבים אבנר מורי לקראת התמודדות נוספת על התפקיד. "הפייסבוק מחליף לנו למעשה את השילוט ואת הפלאיירים, שיוצרים לא מעט לכלוך וגורמים למורת רוח של תושבים בשל כך. יתרה מזו, הפייסבוק משמש בידינו כלי מרכזי להעברת מסרים לקהל הצעיר, שרבים ממנו יצביעו לראשונה בחייהם". קוזניץ מוסיף כי "הפייסבוק מנפיק לנו נתונים רבים שבאמצעותם אנו מחדדים את המסרים לקהל היעד, על פי חתך הגילים, מקום מגורים ורמת העניין שיש בנושאים שונים, ובאמצעות השימוש בנתונים אלה אנו מצליחים ליצור שיח ואהדה למועמד שלנו".

בבחירות הקודמות למועצות האזוריות לרוב נותרו התושבים ניטרליים ואף אדישים. העברת הזירה לפייסבוק יוצרת מעורבות של יותר ויותר אזרחים המביעים דעתם ואת ביקורתם על הנושאים שמועלים ברשת. "כשצעירים בגיל 17 יכולים ללכת לקלפי ולהצביע עבור מועמד כזה או אחר, הפייסבוק הפך למשהו שאתה חייב לעבוד דרכו", אומר הפעיל הפוליטי ניר עמרני מהמועצה האזורית מרחבים. "רוב הצעירים אינם מכירים את הפוליטיקה המקומית והאזורית ודרך הפייסבוק הם מתמצאים בעניינים", הוסיף.

המתמודד אברהם רחמני, שמתמודד לראשות מועצת מרחביםצילום: תצלום מסך

ברשת החברתית הפופולרית, הפוליטיקאים לא מעזים להתחמק מהשאלות של התושבים. יועצי הבחירות הפכו את המועמדים לגולשים דינמיים והציעו חברות לאלפים מתושבי האזור. "הרשת החברתית פייסבוק כבר הפכה מזמן לכלי עבודה לכל דבר בידי המתמודדים לראשות המועצה. הם פותחים דף אוהדים ושוטחים בו את המצע שלהם", אומרת אילונה אברמסון, מנהלת מחלקת מדיה חברתית בפאר&לוין שעובדת עם גיל תימור המתמודד על ראשות המועצה האזורית חוף אשקלון. "אבל פייסבוק לא עושה להם הנחות. רצית להיות חברתי? תענה לנו על השאלות כמו חבר. ענית בצורה שלא סיפקה אותנו? תקבל צילום מסך והפצה לכל החברים של אותו כוח אלקטורלי".

לדבריה, בפייסבוק המועמד נמדד בזכות מספר הלייקים ולא מספר המסרים, במספר התגובות לפוסטים ולא במספר הפעילים. "יש שיגידו שזה הרבה יותר פשוט לעבוד בצורה וירטואלית, אבל זה כנראה כי הם בחיים לא התנסו בלהיות עם היד על הדופק 24/7. פה אין לך זמן לחשוב. הכל צריך לקרות עכשיו ומהר, בטח יותר מהר ממה שקורה בעמוד של המתחרים שלך. ואל תשכח לכתוב מזל טוב על הקיר לכל מי שחוגג יום הולדת, זה עוד עשוי להביא אותם לקלפי".

למעשה, לראשונה נאלצים המתמודדים להתמודד עם העברת מסרים ישירה ופוליטיקה ללא עסקנים ופגישות בחדרי חדרים. הכל על השולחן. ואיך הפוליטיקאים מסתגלים לכך? חלקם מצליחים להעביר את המסרים חדים וברורים וחלקם קצת הולכים לאיבוד בתוך העמוד הווירטואלי.

"כשהחלטנו לשלב את הפעילות בפייסבוק כחלק אינטגרלי בקמפיין שלנו, למדנו קודם כל את הדרכים שבהן פוליטיקאים אחרים משתמשים ברשת החברתית וראינו משהו מעניין: גם עבור ברק אובמה וגם עבור מתמודד בבחירות לראשות מקומית הפייסבוק ממלא את אותו תפקיד: קשר ישיר, מהיר ופתוח אל ציבור הבוחרים", מספר שי חג'ג, אחד המועמדים לראשות המועצה האזורית מרחבים. "לכן, אנחנו בונים את הפעילות שלנו ברשת כך שתהיה יסוד לשיתוף פעולה ארוך טווח, קבוע, בין המטה הפוליטי שלנו ובין התושבים".

חג'ג' מוסיף כי הפייסבוק "מאפשר לעדכן במהירות את המסרים לבוחרים, ללמוד אילו מסרים נקלטים ואילו מחייבים עדכון. אנחנו יכולים להעביר דיווח בזמן אמת, להתייחס נקודתית לסוגיות שעולות ולהגיב לסוגיות התובעות מענה מיידי. יחד עם זאת, הפייסבוק מציב בפנינו אתגר גדול, לגלות פתיחות ונכונות גם לביקורת". לטענתו, יותר מכל דבר אחר, "הפייסבוק מאפשר הידברות עם התושב בגובה העיניים: ברור שהוא לא מחליף את הפגישה פנים אל פנים, את חוג הבית או האסיפה, אבל כשאני כותב פוסט על משהו או קורא פוסטים של חברים, אני יודע שאנחנו מחוברים עכשיו בינינו בדרך שכנראה לא היתה כמוה".

ראש המועצה האזורית מרחבים אבנר מורי מסביר שהפייסבוק הפך להיות חלק בלתי נפרד מלילותיו אך טוען שלמרות היתרונות הרבים יש הרבה תרמיות והתחזויות. "השימוש בפייסבוק במסגרת הבחירות הוא חדש לי לחלוטין. אני בהחלט שבע רצון מהשימוש שעושה מטה הבחירות שלי בפייסבוק ואני עצמי מופתע כל פעם מחדש מהתהודה והעוצמה של מודל הבחירות החדש הזה. אני מוצא גם יתרונות וגם חסרונות בשימוש ברשת. היתרון הגדול הוא הנגישות והזמינות לביקורת בונה וחשובה והקשר הבלתי אמצעי שלי עם התושבים. החיסרון הבולט הוא שהפייסבוק פתוח גם למתחזים ולכאלה שמנצלים את הבמה התקשורתית לפגיעה באחרים", אומר מורי.

גיל תימור שמתמודד על ראשות המועצה האזורית חוף אשקלון טוען כי זירת הפייסבוק שונה לחלוטין מזירת הרחוב: "בפייסבוק התנהג כפייסבוקאי", הוא אומר. "תגיב, תעשה לייק, תשתף, תעלה תמונות, הפץ משנתך לכל מי שמתעניין לשמוע. זוהי זירה חדשה שתופסת מקום נכבד במערכות הבחירות המתקיימות כעת. ניתן לומר שמלחמות השלטים של מערכות הבחירות הקודמות הפכו למלחמות סטטוסים בפייסבוק".

ראש המועצה האזורית חוף אשקלון יאיר פרג׳ון טוען כי עדיין רמת ההשפעה של הרשתות החברתיות נמוכה, אבל בכל זאת נעשה שימוש ברשת. "אנו נוהגים להעביר מידע מהימן ואחראי ולשתף את הציבור לא רק בתקופת בחירות אלא כדרך קבע. עם זאת, השפעת הרשתות הללו עדיין נמוכה ועל כן נעשה שימוש גם בצינורות מידע נוספים".

את הקרבות בשטח החליפו מהלומות וירטואליות על דפי המתמודדים ואנשים נוטים להתחזות לפוליטיקאים ולהעביר מסרים מוטעים. "יש אנשים שלא גרים במועצות שבהן יש בחירות, מתחזים לתושבים, מעלים לרשת שמועות וגורמים למניפולציות מיותרות", אומר פעיל פוליטי באחת המועצות האזוריות. וכך קורה, שעל אף הפתיחות והיכולת של הפוליטיקאים להגיע ללא מתווכים על הבוחרים, הם חייבים לזכור שהביקורת עשויה להיות קטלנית וחסרת רחמים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ