מתנתק גם מהאליטה התל אביבית

תנועה מוגבלת וחדירה לפרטיות: במגדל G מתלוננים על השכן החדש ברק

הדיירים במגדל היוקרה אליו עבר לאחרונה שר הביטחון טוענים כי הסדרי הביטחון והתנהלותו שיבשו את החיים בבניין. מלשכתו נמסר כי הטענות מופרכות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

לפני חודשים ספורים עבר שר הביטחון, , לדירה שכורה במגדל גינדי היוקרתי במרכז תל אביב. עם המעבר, כי החליט למכור את דירתו במגדלי אקירוב כדי לשפר את תדמיתו בעיני הציבור. "רעייתי נילי ואני החלטנו כי מכירת הדירה מתבקשת וזאת נוכח ההכרה כי מקום מגורים זה גורם לתחושת ניכור וניתוק מחלקים רחבים בציבור", הסביר.

דירתו החדשה של ברק אמנם קטנה יותר מזו הקודמת, אך ממרומי המגדל קשה לדבר על צניעות. הנוף האורבני של תל אביב הנשקף ממרפסות הבניין מרשים, אבל נראה כי גם בדירתו החדשה נשמרת תחושת הניתוק מהאנשים המהלכים ברחובות שמתחתיו.

למבקרים מבחוץ התנועה בתוך הבניין מוגבלת. השומרת היושבת בלובי שולטת במעלית ושולחת את המבקר לקומה הרביעית, שם נמצא לובי האירוח המפואר: פסנתר כנף לבן, כורסאות מזמינות וחדר ישיבות הדור. המתארח במקום מוזמן לעיין בקטלוגים של אמנים שונים (דיוויד לה-שאפל למשל) ומעצבי אופנה מובילים. מי שזמנו בעתו יכול לשבת ולקרוא באחד הספרים הרבים על המדף: "תיק קצב" של יובל יועז או "החיים – אבידות הכרחיות, ויתורים גורליים", לדוגמה. מי שהתעייף מהקריאה יכול להתקדם לעבר מתחם הכושר והבריכה הסמוך ללובי ולחלץ עצמותיו.

לובי האירוח המפואר בקומה הרביעית של מגדל G

  משיחות שערך "הארץ" עם כמה מדיירי הבניין עולה שמאז שעבר שר הביטחון להתגורר במקום, תנועתם הפכה למוגבלת יותר. חלקם, כך נראה, לא מרוצים מהשכן הידוע. "לפני כמה שבועות הוא אירח את טוני בלייר", מספר אחד השכנים. "הוא לא לקח אותו לדירה שלו אלא פשוט הגיע לחדר הישיבות בלובי, בלי להזמין אותו מראש כמו הדיירים האחרים. אנשי הביטחון סגרו את כל האזור ואף אחד לא יכול היה לעבור שם. אם הוא היה מזמין אותו לדירה שלו כל זה היה נמנע, אבל הוא לא עשה את זה".

  הדיירים מתלוננים גם על כך שהם נדרשים להציג את עצמם ולהזדהות בפני אנשי הביטחון: "אני גר פה, למה אני צריך לענות להם?", אומר אחד מהם. התלונות של דיירים אינן מסתכמות במגבלות התנועה. לדבריהם, סידורי הביטחון משפיעים גם על הנכסים שלהם. כך למשל, מעידים דיירים כי בעקבות דרישת השב"כ נעשו שינויים בבניין כדי לחסום את המבט לעבר מרפסת דירתו של ברק, במטרה למנוע פגיעה בו או חדירה לפרטיותו. תלונות נוספות נוגעות לכך שרכבי הביטחון של השב"כ תופסים מקומות חניה של אחרים בחניון התת-קרקעי של המגדל.

  האירועים הללו הובילו לכינוס מיוחד של ועד הבניין לפני מספר שבועות. בישיבה הביעו הדיירים זעם על הסדרי הביטחון, הדרישות של השב"כ והתנהלותו של ברק. השכנים במגדל היוקרה החליטו לדרוש מברק לפעול על פי אותם הכללים של שאר הדיירים, ובין השאר, להזמין מראש את הלובי כאשר הוא מבקש לארח מישהו, להפחית את החדירה לפרטיות של השכנים, להימנע מהגבלת התנועה שלהם ולדאוג לכך שפמלייתו לא תתפוס מקומות חניה של אחרים. גורמים המעורבים בניהול הבניין אישרו כי טענות הדיירים מוכרות להם. ברק, מתברר, יצר תחושת ניתוק גם בקרב האליטה הישראלית.

  מגדלי G במרכז תל אביבצילום: דניאל בר און

  מגדל G, בפינת הרחובות שאול המלך, אבן גבירול והשופטים בתל אביב, מתנשא לגובה של 27 קומות והחל להתאכלס בחודשים האחרונים. בבניין מתגוררים כמה מעשירי הארץ ובהם המיליארדרית שרי אריסון. לרשותם עומדים בין השאר בריכת שחייה וחדר כושר. על אף דרישת עיריית תל אביב, היזמים מסרבים לאפשר לציבור הרחב להשתמש בבריכה והיא פתוחה לדיירים בלבד. ברק ורעייתו נילי פריאל חתמו על שכירות לארבע שנים ומשלמים 25 אלף שקלים בחודש. בתום החוזה הם צפויים לעבור לדירה שרכשו במגדל המגורים החדש והיוקרתי אף הוא, שייבנה במתחם אסותא, ברחוב ז'בוטינסקי בעיר.

  שירות הביטחון הכללי מסר בתגובה כי "דיירי הבניין לא התבקשו על ידי מאבטחי שב"כ לחסום את מרפסותיהם. בשגרה, אנשי האבטחה אינם מגבילים תנועות הדיירים בבניין וכן, סוגיית החניה בבניין הוסדרה זה מכבר. נציין כי כל פעולות האבטחה בבניין מגורי שר הביטחון מבוצעות בשיתוף פעולה מלא עם חברת האחזקה של הבניין, משרד הביטחון וכמובן האישיות המאובטחת ומשפחתה, תוך גילוי רגישות והתחשבות מלאה בכלל הגורמים".

  ברק סרי, יועץ התקשורת של אהוד ברק, מסר בתגובה כי "שר הביטחון ברק לא השתלט או חסם את קומת הפגישות בבניין מגוריו. כמו כל דייר אחר, מתואם בואו של שר הביטחון לקומה מראש. בעת פגישותיו המעטות במקום נוכחים לעתים גם דיירים אחרים ולכן הטענות כי המקום נחסם בעת בואו מופרכות. לבני הזוג ברק לא הופנתה לא ישירות ולא באמצעות הנהלת הבית כל טרוניה בעניין. שר הביטחון ורעייתו התגוררו בעבר בבנייני מגורים ואף פעם לא הופנתה אליהם או אל סידורי האבטחה כל טענה מצד הדיירים".

  קבוצת נתון, המנהלת את מגדל G, מסרה בתגובה כי "קבוצת נתון היא קבוצת ניהול מקצועית המעניקה שירותי ניהול ואחזקה לבניין כמו לבנייני יוקרה רבים נוספים בישראל. הקבוצה אינה אחראית לקבלת החלטות לגבי אופן ניהול הבניין, אלא פועלת בתיאום עם נציגות ועד הדיירים ולפי הנחיותיה".

  תגיות:

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ