מת מוני ניצני, בעל עיטור הגבורה ועיטור המופת

היום לפני 39 שנים הוביל סא"ל ניצני את חייליו במאמץ נואש לבלום את צליחת הכוח המצרי לסיני. הבוקר הוא הלך לעולמו, בגיל 76

אמיר אורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר אורן

שלמה (מוני) ניצני, מגיבורי צה"ל, מת הבוקר (שבת) בבית-החולים "העמק" בעפולה, בגיל 76. ניצני זכה לעיטור הגבורה על תפקודו בהיותו סמל בקרב המיתלה במבצע "קדש", ובעקבות מלחמת יום הכיפורים, כשהיה סגן-אלוף, קיבל את עיטור המופת מקרבות התעלה. ניצני נפגע בראשו ב-1973 ומעולם לא החלים כליל מפציעתו. הוא מת מקריסת מערכות בשבת, 6 באוקטובר, 39 שנים בדיוק לאחר שהוביל את גדוד 79 של השריון בגזרה המרכזית של סואץ, במאמץ נואש לבלום את הכוחות המצריים שצלחו לסיני.

לפי התיאור הרשמי, בשעת הפעולה במיתלה "נפתחה אש חזקה על הזחל"ם שמפקדו היה ניצני. נהג הזחל"ם נהרג מיד. סמל ניצני לקח את הגה הזחל"ם ונסע קדימה, חילץ פצועים שנפלו מזחל"ם שנסע לפניו, העלה את הפצועים לזחל"ם וכל זאת תחת אש כבדה של האויב. לאחר מכן הפעיל מספר כלי נשק שהיו בידי הפצועים נגד עמדות האויב ושיתק אותן. בפעולה זו הציל חיי פצועים ואת חיי חיילי יחידתו".

חצי שנה לפני מלחמת יום הכיפורים, כאשר ציונים לשבח הומרו לראשונה בתולדות צה"ל לעיטורים, חתם שר הביטחון משה דיין על מגילת הקלף שהסבה לעיטור הגבורה את צל"ש הרמטכ"ל של ניצני ממבצע "קדש". דיין ציין את ניצני לשבח על גבורתו במיתלה – הקרב המיותר שאליו שלח את הצנחנים מפקדם, אריאל שרון.

ידידו של ניצני, דני יפה, סיפר אתמול כי הציל חיים גם בין המלחמות. בתרגיל מרגמות בקורס קציני החי"ר התעקש הצוער ניצני, בתוקף ניסיונו כסמל מרגמות, שלא לציית לפקודתו של קצין-חונך להפגיז בלי טיווח מקדים גבעה שבקרבתה היו אמורים להימצא צוערים אחרים. בזכות דרישתו של ניצני נורה רק פגז עשן – שפגע בדיוק במרכז קבוצת הצוערים.

לאחר מלחמת ששת הימים עבר ניצני מהצנחנים לשריון, למד את מקצועו הצבאי החדש ביסודיות והתמנה למג"ד. לפי סיפור המעשה שנלווה לעיטור המופת, שהוענק לו בעקבות מלחמת יום-הכיפורים, "ב-6 באוקטובר 1973, בגזרה שמול איסמעיליה, הכוח שבפיקודו ביצע התקפות חוזרות ונשנות על ראש הגשר המצרי שבגזרה ובכך שיבש ובלם את מאמץ הצליחה המצרי. מספר הנפגעים של הכוח היה רב. סא"ל ניצני שקד בעצמו לחלץ את נפגעיו, על אף האש הכבדה של האויב. הוא נפצע קשה תוך כדי קרבות הבלימה. כושר מנהיגותו, עמידתו האיתנה, אומץ לבו וקור רוחו נסכו ביטחון בקרב פקודיו וחיזקו את רוחם". הפעם חתם על התעודה הרמטכ"ל מוטה גור, גם הוא כמו ניצני, מלוחמי המיתלה.

ניצני היה בן כפר חטים והתגורר באחרונה בעפולה. הוא יובא למנוחות בהלוויה צבאית. טרם נקבעו מועדה ומיקומה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ