חיים לוינסון

מרחוק זה היה נראה כמו עוד הפנינג של סוכות: על קצה גבעה בשומרון, במאחז אש קודש, התקבצו הורים וילדים סביב מתקני מתנפחים ודוכן נקניקיות זולות. אבל מקרוב ניתן היה לראות בקהל דמויות לא שגרתיות: הרב חיים דרוקמן, ראש מרכז ישיבות בני עקיבא ומחשובי הרבנים בציונות הדתית; הרב דב ליאור, רבה של קריית ארבע; ראש המועצה האזורית בנימין אבי רואה וסגנו מוטי יוגב; וחבר הכנסת אריה אלדד.

החבורה המכובדת התכנסה על הגבעה הדלילה כדי "לחזק" את צבי (צביקי) סטרוק ו"החקלאות היהודית בשילה". סטרוק (30), תושב המאחז שהורשע כי ביולי 2007, יחד עם אדם אחר שזהותו לא ידועה, תפסו נער פלסטיני, ירו בסמוך אליו, הכו אותו, קשרו אותו, הפשיטו אותו, והשליכו אותו עירום בצד הדרך. שלושה חודשים לפני כן באירוע אחר, הכו את הנער והרגו גדי בן יומו. סטרוק הכחיש וטען כי כלל לא היה במקום. סטרוק הורשע בבית המחוזי בירושלים ונגזרו עליו 18 חודשי מאסר בפועל. בדיון בערעורו בבית המשפט העליון, דחו השופטים אורי שוהם, סלים ג'ובראן ויורם דניצגר – את ערעורו, וקיבלו את טענת המדינה. עונשו הוארך ל-30 חודשי מאסר בפועל.

סטרוק, כיפת צמר גדולה לראשו ופנים מגולחות, הוא מדור החקלאים החדש ביהודה ושומרון. הוא נולד בחברון, בן לאורית סטרוק, יו"ר ארגון זכויות האדם ביש"ע ופעילה פוליטית מוכרת בימין הנאבקת במערכת המשפטית ובאלימות השוטרים. את ביתו הקים במאחז אש קודש, חלק משרשרת המאחזים סביב שילה. המאחזים מבקשים להתנתק מהדימוי הבורגני של מייסדי גוש אמונים, ולחזור לעסוק בחקלאות. מהגבעות נפרש נוף מרהיב של כרמים ועצי זית, מסודרים שורות שורות. באזור זה, הירדנים לא רשמו את הזכויות הקניינות של המקומיים בטאבו. בשל כך, רבים סכסוכי הבעלות על אדמות. לטענת שכניו, זה מה שהוליד את "תפירת התיק" נגד סטרוק.

מסיבת הפרידה מצבי סטרוק (במרכז)צילום: דניאל בר און

במנשר שחילקו תחת הכותרת "צביקי סטרוק הסיפור האמיתי" כתבו: "בשל הקנאה בחקלאות המשגשגת ובעבודתו בתחום הבטחון, סימנו ערביי האזור את צביקי כמטרה. בין השאר הוא הותקף מספר פעמים בעת שעבד בכרם, הוצתו שריפות, הושחתו עשרות עצים ואף בוצע ירי לכיוונו בעת שעבד. אבל צביקי בשלו, ממשיך כנגד כל ההתנכלויות לעבד את האדמה. משראו שאין די בהצקות לעצור אותו, החליטו להעליל עליו עלילה. העלילה קרמה עור וגידים בסיוע ארגוני שמאל שייצגו את המתלונן בבית המשפט".

ב"אש קודש" התלבטו השבוע אם לערוך את האירוע. מצד אחד, רצו לחזק את חברם ולמחות על העוול שנעשה לו. מצד שני, הם לא רוצים להפכו לסמל של מאבק הגבעות בפלסטינים, מחשש שבתסריט כזה, הפרקליטות תתנגד לנכות לו שליש על התנהגות טובה. בסופו של דבר, סוכם לעשות אירוע מינורי: יותר חיזוק אישי ותמיכה בחבר קהילה, פחות אידיאולוגיה.

הדוברים מצידם, התקשו להתאפק. הרב דב ליאור אמר: "צביקה לא נתפס כאדם פרטי. הוא מייצג ציבור ויישוב שכל הנושא שלו זה הרחבת ההתיישבות בכל מרחבי ארצנו. יש התנגדות מרשעים מבחוץ ואנשים בתוך עמנו. הלבישו לו תיק ותפרו אותו. הוא צריך לדעת שנתפס על דבר שיש בו ערך חינוכי חשוב: שידעו שיש אנשים שמוכנים בתוך מסירת נפש עצמית להציל את הארץ, מה שיביא את הביטחון והשלום". הרב הוסיף "אין לנו אמון בבית המשפט. זה מצער מאוד. צריך ממשלה חזקה שתשנה את המערכות ואת המדיניות בית המשפט פה מנהל את המדינה. הם לא נבחרו לנהל את המדינה. הם פועלים משנאה גזעית נגד יהודים. ערבי שאומר שהקרקע שלו מאמינים לו. הכול עקום".

איציק שדמי, יו"ר ועד מתיישבי בנימין הוסיף "זה התנכלות שיטתית לחקלאות, כי היא תופסת הרבה מקום, הרבה יותר מבית. זו הסיבה שאנחנו מעודדים אותה וזו הסיבה שהערבים נגדה. הערבים מתנכלים להתיישבות בכל מיני שיטות. על ידי גדיעה ושריפה, ואחד הדברים שעשו זה העלילה נגד צביקי. העדויות נגדו היו שקריות. שופט החליט להאמין, אין לנו מה לעשות נגד את זה. אנחנו מקבלים את מה שאמר בית המשפט אבל צריך לחזק את ההתיישבות ואת סטרוק".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ