חידת האבזם מכרמיאל נפתרה: מקורו באורוגוואי, בשנות ה-50

חגורת העור עם האבזם מעוטר הסמלים העסיקה חובבי היסטוריה רבים מזה כמה שנים. בנו של בעל החגורה נתקל בפרסום ופיזר את הערפל

ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון

יום אחרי הפרסום ב"הארץ" נמצא פתרון לתעלומת האבזם מכרמיאל. הכתבה שפורסמה ביום שישי עסקה בחגורה ישנה ועליה אבזם נחושת גדול שנושא כיתובים וסמלים.

החגורה נרכשה על ידי האספן וחובב ההיסטוריה, ארל'ה בלומברג, לפני כ-7 שנים בשוק פשפשים בכרמיאל. עד למותו, לפני שלוש שנים, ניסו בלומברג וחבריו לעמוד על סיפורו של האבזם, ללא הצלחה. אתמול, בעקבות הפרסום, נמצא בנו של בעל החגורה ופירש את הסמלים שעליה.

האבזם שבמרכז החגורה עשוי נחושת ועליו מספר סמלים - במרכזו סירה גדולה, מוקפת במה שנראה כגלגל הצלה. מעליה שתי אותיות הא וביניהן סמל מגן דוד. מתחת לסירה נרשמו האותיות: "כ.י.נ.ר.ת". בצדה השני של החגורה ישנה תווית מתכת נוספת ועליה חרוט השם "שמואל לופטה".

המילה כינרת הטעתה את הפרשנים שחיפשו את הפתרון על שפת האגם בצפון הארץ. בין הפרשנויות שהוצעו היו פענוח אותיות ההא כקיצור שם ארגון "ההגנה".

על סמך זה ניחש הגיאוגרף יהודה זיו שהחגורה קשורה להקמת הארגון בחצר כנרת ב-1920. הצעות אחרות היו קשורות לגרעין דתי שניסה להתיישב על גדות הכנרת בסוף שנות ה-20 של המאה הקודמת.

החגורה. הכיתוב "כינרת" כלל לא מתייחס לאגםצילום: רמי שלוש

מיכאל גוטשלק, חובב היסטוריה מחיפה הציע שהאבזם היה קשור לכ"ג יורדי הסירה או לצופי הים. ניסיונות לאתר את בעל החגורה עלו זה שנים רבות בתוהו.

אך כפי שהסתבר מבנו של שמואל, חגי לופטה, בן 50 המתגורר באלפי מנשה, כל הפרשנים השונים טעו הן במיקום הגיאוגרפי של החגורה והן בתיארוך שלה. למעשה, החגורה הוכנה במסגרת תנועת "הנוער הציוני", או בקיצור ה"ה.

לופטה האב עלה לארץ מאורוגוואי ב-1953 במסגרת תנועת הנוער והתיישב בקיבוץ ניצנים, שהוקם על ידי התנועה. השם "כינרת" שמופיע על החגורה אינו אלא שמה של הקבוצה מאורוגוואי בתנועת הנוער. הסירה היא פשוט סמלה ההגיוני של הקבוצה שזה שמה. 

בניצנים פגש לופטה האב את אשתו, שעלתה גם היא במסגרת הנוער הציוני. לאחר מספר שנים הם עברו לקרית אתא ולופטה עבד רוב חייו במספנות ישראל. לאחר מותו ב-1989 עברה אשתו לכרמיאל.

להערכת לופטה הבן, החגורה אבדה לפני כ-11 שנים כאשר אמו עברה מביתה בכרמיאל לכפר סבא. "ככל שהסתכלתי יותר על התמונה החגורה נראתה לי יותר ויותר מוכרת, זה החזיר אותי בבת אחת שנים אחורה, זה היה נורא מרגש", סיפר חגי לופטה.

ראובן הורביץ, חבר קיבוץ ניצנים, היה אף הוא חבר בקבוצת כנרת ועלה יחד עם שמואל לופטה מאורוגוואי בשנות ה-50. "אני לא זוכר שהיו חגורות, אבל את שמואל אני זוכר, הוא היה חבר טוב ובחור טוב", אמר אתמול.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ