מס השבת של בתי החולים: דמי חניה מופקעים בסופ"ש

בזמן שבתי החולים מדקדקים מאוד בשמירת השבת, הפכו דמי הכניסה לחניונים למקור הכנסה נוסף. בדיקה מגלה כי הסכומים הנגבים גבוהים מהחניה בעיר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בבתי החולים בארץ מדקדקים מאוד בשמירת השבת, אבל בעוד ידם האחת נועלת בימי שבת חנויות, קפיטריות, בתי הקפה ובתי מרקחת ומשגיחה על מטבחי בתי החולים, היד השנייה מושטת אל חולים ומשפחותיהם ותובעת דמי כניסה לחניונים, גם בשבתות.

ביום שישי, לפני שבועיים וחצי, ליווה תושב הצפון את אחותו לחדר המיון בבית החולים פוריה ליד טבריה. אחרי 40 דקות, בדרכו החוצה, הבהיר לו עובד בשער היציאה שעליו לשלם 15 שקלים בעד החניה. מהקבלה על התשלום היה אפשר ללמוד שבית החולים התחכם והציב בשער "גוי של שבת".

ביקור דומה בבית חולים שיבא בתל השומר מסתכם בתשלום 20 שקלים ביציאה. שיבא לא נזקק לגוי של שבת והציב מכונות אוטומטיות לגביית התשלום. גבייה כזו מקובלת ברוב בתי החולים. כמעט בכל בתי החולים בארץ הפכו דמי החניה בשבתות להכנסה.

בעבר היתה אפשרות לחניה חינם בבתי חולים, אבל היא חוסלה בהדרגה. כך היה עד לאחרונה בבית החולים פוריה ליד טבריה. מעגל-תנועה שנבנה בכניסה לבית החולים הביא לסגירת חניון ללא תשלום, שהחונים בו קיבלו עליהם מין הסכם שבשתיקה: הם יחנו מחוץ לבית החולים ויילכו ברגל, בעליות הקשות ובחום, אבל יחסכו 15 שקלים. כעת גם האפשרות הזאת חוסלה.

בבית החולים העמק בעפולה נוהגים מבקרים וחולים להחנות את מכוניתם בחניון ציבורי מחוץ לבית החולים ולחצות בהליכה את הגשר מעל כביש 65, בין החניון לבית החולים. כך חסכו 18 שקלים הנגבים בחניון בית החולים. אבל מישהו החליט שלא עוד, ואבני השפה בחניון הפתוח נצבעו כחול-לבן והחלו לגבות במקום תשלום של רשות החניה העירונית.

תחבורה ציבורית, כידוע, אינה פועלת בשבת, ומי שנאלץ לבוא במכונית הפרטית לבית החולים, נדרש לשלם בעד החניה ולהוסיף על עלויות השימוש במכונית. לתושבי הפריפריה, שנדרשים לעתים לנסיעות ארוכות עד לבית החולים, זו הוצאה ניכרת.

גביית דמי חניה בבתי חולים מתאפשרת על פי חוזר מינהל הרפואה במשרד הבריאות, שיצא באוגוסט 2011. החוזר קובע כללים להפעלת שירותי חניה בבתי חולים. לפיו, "שירות חניה בבתי החולים מהווה שירות חשוב לציבור המטופלים והמבקרים. תמורת שירות זה זכאי בית החולים לגבות מחיר הוגן המשקף את ההיצע והביקוש למקומות חניה באזור שבו ממוקם בית החולים, תוך התחשבות עם ציבור הנדרשים לבית החולים".

משרד הבריאות הוא שקובע ומאשר את מחיר החניה, הוא שמאשר גבייה נמוכה מהתעריף, והוא שהכניס 12 סעיפים המאפשרים פטור מתשלום. חוזר זה גם מאשר גביית כסף על חניה גם בשבתות וחגים, כפי שנקבע בחוזר אחר משנת 1995. אותו חוזר מאשר לגבות כסף בשבת בידי מי שאינם יהודים, אך מתעלם לחלוטין מהיבטים אחרים.

החוזר אינו מיישב סתירה העולה מהקביעה המופיעה בו עצמו, ולפיה "מדובר בתשלום הוגן המשקף את ההיצע והביקוש למקומות חניה באזור בו ממוקם בית החולים, תוך התחשבות בציבור הנדרשים לבית החולים". כלל זה לא מתקיים, שכן ברשויות המקומיות שבהן ממוקמים בתי החולים לא נגבים דמי חניה בסופי שבוע ובחגים. במשך השבוע גם לא נגבים באותן רשויות מקומיות דמי חניה בשעות הלילה. בתי החולים, לעומת זאת, גובים כסף בעד חניה גם בשעות הערב המאוחרות.

גם לא ברור כיצד נקבע כי "מדובר בתשלום הוגן המשקף את ההיצע והביקוש באזור בו נמצא בית החולים". בטבריה, למשל, שעת חניה בעיר עולה ארבעה שקלים, אבל מבקר בבית החולים הסמוך, נדרש לשלם 15 שקלים כבר אחרי חצי שעת חניה. בעפולה עולה שעת חניה בעיר שלושה שקלים ובבית החולים נגבים 18 שקלים, ללא התחשבות בחניה קצרת מועד. פערים אלה קיימים בכל בתי החולים האחרים בארץ.

גביית דמי חניה היא גם חריגה צורמת ממדיניות בתי החולים בסופי שבוע וחגים, המקפידה על שמירת שבת, נעילת בתי קפה, קפיטריות, בתי מרקחת ושאר שירותים שיכולים להקל על חולים ומבקרים.

מהמרכז הרפואי שיבא נמסר בתגובה כי "כבית חולים ממשלתי אנו פועלים ומקיימים את הנחיות משרד הבריאות בעניין. לפי הנוהל הכתוב, הפעלת מגרשי החניה בשבת מותרת על-ידי מי שאינו יהודי - וגביית דמי החניה נעשית באמצעות מכונות אוטומטיות".

מבית החולים העמק בעפולה נמסר כי "תשלום החניה נעשה בהתאם להנחיות משרד הבריאות בכל ימות השבוע. החניון מופעל על ידי זכיין חיצוני באמצעות מכונות אוטומטיות".

מפוריה ליד טבריה נמסר כי "בית החולים פועל לפי הנחיות משרד הבריאות. יחד עם זאת אנו עושים כל שביכולתנו, מתוך התחשבות בציבור המגיע למקום. תקנות משרד הבריאות מאפשרות גבייה של 20 שקלים לחניה, ובית החולים בחר לגבות 15 שקלים ליום בלבד. כל בעל רכב ששילם על חניה באותו יום רשאי לחנות שוב באותו יום ללא תשלום (אישור החניה תקף לכל היום, מ-7:00 ועד 23:00), בין השעות 23:00 ועד 7:00 לא נגבה תשלום על חניה. גם ניתנת הנחה או פטור מתשלום חניה לזכאים, על פי הנחיות משרד הבריאות. הגבייה בשבת נעשית על ידי גובה שאינו יהודי ומאחר והיא נעשית ביציאה בלבד, אין פגיעה בערכי הדת".

מבית החולים בילינסון בפ"ת נמסר כי "סמוך לבית החולים נמצא חניון המבקרים המופעל על ידי ספק חיצוני, ומפוקח על ידי בית החולים. מערכת כרטיסים אוטומטית מפעילה אותו 24 שעות ביממה. הכניסה לחניון, גם בסוף השבוע, היא בעלות של 20 שקלים ל-24 שעות וכוללת אפשרות לכניסות ויציאות חוזרות מהחניון בטווח זמן זה. קיימים אזורי חניה בכפוף להסדרי חניה ברחובות הסמוכים ובמגרשי חניה בסביבת בית החולים".

מבית החולים בנהריה נמסר: "בית החולים נוהג לגבות בכל ימות השנה, לפי נוהל משרד הבריאות, כניסה לחניון בסך 20 שקל. זו כניסה רב-פעמית לחניון בכל יממה. יש תחבורה ציבורית בכל ימות השבוע, עד פתח בית החולים. בית החולים מכבד את השבת גם בתחום זה לפי נוהלי משרד הבריאות".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ