בית דין עממי |

נפגעי הדיור הציבורי העמידו את המדינה לדין

ה"נתבעים" - בהם ראש הממשלה, שר השיכון ושר האוצר - אמנם לא היו שם, אבל לשורת העדים שעלו ושיתפו מחוויותיהם הקשות, זה לא הפריע כלל

טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלילה נשר

על במת בית המשפט המאולתר, שהוקם ביום רביעי שעבר באולם בבת ים, ישבו שבעה שופטים. גם התביעה היתה שם, ודוכן עדים. "בית הדין העממי לדיור הציבורי הוקם על ידי העם ולמענו", הצהירה "כבוד השופטת", הפרופ' חביבה פדיה, "כדי לעשות צדק פומבי עם נפגעות ונפגעי הדיור הציבורי".

"הנתבעים" במשפט - בהם ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הבינוי והשיכון אריאל אטיאס, שר האוצר יובל שטייניץ ומנכ"לי החברות המשכנות - לא נכחו באולם. הדיון המשפטי התנהל במעמד צד אחד.

"שופטות ושופטים נכבדים, אנו נטען כאן כי הנאשמים והנאשמות - מדינת ישראל על זרועותיה ומוסדותיה - פעלה ופועלת במודע ובכוונה לייבוש הדיור הציבורי ולפגיעה מכוונת בדרי הדיור הציבורי; בזכאיות ובזכאים הממתינים לדיור ציבורי שנים רבות, ובמי שאינם מוגדרים זכאים", טענה התביעה.

"בית הדין העממי" בבת ים, בשבוע שעברצילום: אלון רון

"בית הדין העממי" הוא כלי אזרחי מוכר בעולם, לעשיית צדק במקום שהמערכות הרשמיות נכשלות. את פסק הדין שייצא בימים הקרובים מבית המשפט הזה, ששופטיו הם אנשי ציבור - אקדמאים, עורכי דין ופעילים חברתיים - בוודאי לא ימהרו ליישם. אבל הוא יהיה תיעוד חשוב של מערך הדיור הציבורי הקורס. פסק הדין יישלח ל"נאשמים" ויופץ כמכתב פתוח לקובעי מדיניות, לח"כים ולנפגעים עצמם.

רוב הנפגעים הן נשים. להן ניתנה כאן, כנראה לראשונה, האפשרות לקום ולהעיד על מצוקותיהן. בקול רועד, מלוות במחיאות כפיים של הנוכחים, גוללה כל אחת את סיפורה האישי. בחלוף שמונה שעות דיונים הפכו הסיפורים הללו לתמונה גדולה וברורה.

"נשמח אם תספרי לנו כמה זמן את מנסה לקבל דירה בדיור הציבורי", שאלה התובעת, פעילת צוות הדיור הציבורי יעל הבסי, את העדה אתי חן. "אני מחכה ארבע שנים", ענתה חן. "אני לא זכאית, כי אני אמא לילד אחד, ורק אמא לשלושה ילדים ומעלה עומדת בקריטריונים".

"אני מבינה שיצא לך לדבר על כך עם מנכ"ל פרזות (חברת שיכון ממשלתית)", אומרת התובעת. "כן, הוא אמר שאעשה שלושה ילדים ואחר כך אחזור אליו", עונה חן. "אם היתה לך הזדמנות לומר לנתבעים משפט אחד, מה היית אומרת?" שואלת התובעת. "שיבואו לחיות אתנו יום אחד באוהל ויראו מה אני והילד שלי הרגשנו", ענתה חן.

העדה פלורה בן עמי סיפרה: "היינו במצב של אוהל בגשם, מצב של ייאוש, עם נכות מלאה. אני ממתינה שנים לדירה, עם שלושה ילדים. אמרתי שנמאס לי מהחיים, אז צחקו עלי ‘שבבית קברות יהיה לי בית עם ארבעה כיווני אוויר'. השומר בכניסה (של משרד השיכון) הסתלבט עלי: ‘להביא לך שק שינה?' שאל. פעם באתי עם הילדים למשרד השיכון ואמרתי לו ‘תביא לי שק שינה. פה לפחות יש מזגן ושירותים, אשאר. ישבתי בלי לעשות בלגן, אבל הזמינו משטרה".

תוצאות הניסיון הזה של בן עמי היה צו הרחקה. "הריני לאשר כי לאחר שהורחקה פעמיים וסירבה להתפנות מרצונה, אישר קצין הביטחון לא להכניסה לקבל שירות מהפקידות למשך 30 ימים", נכתב בצו. "הבאתי להם כתובות של דירות (בדיור ציבורי) שעומדות ריקות", סיפרה בן עמי. "התשובה תמיד היתה ‘נראה'. אבל הם לא עושים דבר".

עדה אחרת אמרה: "יש לי שבעה ילדים ואישרו את הזכאות שלי לפני יותר מחמש שנים...הם משחקים בעצבים של הבן-אדם". היא סיפרה על רשימת המתנה ללא חוקים או כללים: איך היא הועברה, לאחר שנות המתנה, ממקום שני ברשימה לקבלת דירה בחזרה למקום ה-16.

כ-2,500 זכאים, כאלה שעומדים בקריטריונים הנוקשים, ממתינים לדירה. אך במשך יותר מ-20 שנה לא התווספו דירות חדשות למערך הדיור הציבורי. הזכאים מקבלים סיוע בשכר דירה, שמשרד השיכון עדכן באחרונה לסכום מרבי של 3,000 שקלים. חלק מזכאים מקבלים פחות ממחצית הסכום הזה. הערבויות הנדרשות והחובות הגדלים אינם מאפשרים לממתינים להרים את הראש מעל למים.

בבית המשפט המאולתר העידו גם אלה שהתגוררו בדיור הציבורי. חלקם פונו מדירותיהם. הם העידו על אלימות הפינוי מהדירות, על חובות מנופחים, על הזנחה של הדירות ושינוי קריטריונים שבעקבותיו נזרקו לרחוב. העדויות הללו מתויקות כבר באינספור דו"חות ומסמכים - של מבקר המדינה, של הכנסת - שקבעו לא פעם שמערך הדיור הציבורי כבר קרס למעשה.

"חבר השופטים ישפוט, על פי העדויות, ובית הדין יפרסם את פסק הדין ברבים", הכריזה אם בית הדין, "השופטת" עו"ד יעל בן יפת. "בית הדין העממי הא הדרך של העם שלא להיכנע למגבלות והכללים והכלים המשפטיים המוכרים לנו", אמרה "השופטת", הד"ר יפעת ביטון. "התפיסה שמאחוריהם היא שלא נדרשת שבירת מוסכמות ואנרכיה כדי לבנות חוקי צדק. הצדק לא בשמים הוא, אלא נמצא כאן".

לדברי "השופטת" גבי לסקי, "דבר חשוב קרה כאן, תהליך מרגש: נשים וגברים שנלחמו מול המערכת, כל אחד לבדו, מגיעים לכאן וכל אחד מספר את סיפורו, ואנו רואים שכולנו יחד מהווים כוח. אסור לעמוד לבד מול המנגנונים".

ממשרד הבינוי והשיכון נמסר בתגובה: "אנחנו מחבקים כל גוף שמקדם ונאבק לשיפור הדיור הציבורי. נרשם שיתוף פעולה ניכר בין שר הבינוי והשיכון לארגונים חברתיים לטובת הדיור הציבורי, לרבות תמיכתם וסיועם בצעדים שקידם השר במאבקו להגדלת מלאי הדיור הציבורי מול משרד האוצר, ולשיפור מצב דיירי הדיור הציבורי והזכאים לו. הצעדים שננקטו בשלוש השנים האחרונות (בהם חידוש רכישת דירות מאז שנות ה-90 והכפלת סיוע בשכר דירה לממתינים) הביאו לשינוי ניכר. מאבקים רבים מול האוצר נמצאים בעיצומם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ