בית המשפט הוציא צו ביניים האוסר לכלוא סודאנים

לבקשת ארגוני זכויות אדם סיכל המחוזי בירושלים את כוונת ישי להתחיל במעצר המהגרים מסודאן ביום שני. למשרד הפנים ניתנו שבועיים להשיב

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בית המשפט המחוזי בירושלים החליט היום (חמישי) לאסור באופן זמני את מעצר מבקשי המקלט מסודאן עד להחלטה אחרת. זאת על רקע כוונת שר הפנים אלי ישי להתחיל במעצרם ביום שני הקרוב. את הבקשה למתן צו ביניים הגישו בתחילת חודש אוקטובר חמישה ארגוני סיוע: האגודה לזכויות האזרח, המרכז לקידום פליטים אפריקאים, מוקד סיוע לעובדים זרים, ארגון סיוע לפליטים וקו לעובד - שביקשו מבית המשפט כי ימציא צו האוסר על כליאת מבקשי המקלט עד שתתקבל הכרעה שיפוטית קבועה בעניין. במקביל לבית המשפט, גם משרד המשפטים בוחן את סוגיית המעצרים הללו. משרד הפנים קיבל שבועיים להשיב על החלטת בית המשפט.

בסוף אוגוסט הודיע השר ישי כי בכוונתו להתחיל במעצר וכליאת אזרחי סודאן החל מאמצע אוקטובר, וכי מטרתה של הכליאה הנה "להמאיס עליהם את חייהם", כלשונו. בארגוני הסיוע נרעשו מן הדברים ואמרו כי משמעותם הישירה היא "ציד אדם וכליאה המונית, בתנאים קיצוניים ולפרק זמן בלתי מוגבל, של אלפי מבקשי המקלט הסודאנים שבישראל עם ילדיהם, בהם גם ניצולי רצח העם בדרפור".

בעתירה שהגישו נגד ההחלטה, טענו ארגוני הסיוע כי המעצר שעליו הצהיר ישי הוא שרירותי, שכן לדבריהם אין כיום אפשרות משפטית או מעשית להשיב את אזרחי סודאן לארצם. עוד נטען בעתירה כי לשר הפנים כלל לא נמסרה סמכות בחוק להורות על מעצר לפי החוק למניעת הסתננות.

צילום: אלי הרשקוביץ

כחיזוק לדבריהם צירפו לעתירה מכתב חריף ששלחה אליהם נציבות האו"ם לפליטים (UNHCR) ובה מובעת דאגה מהחלטת ישי בנושא. מספר ניכר של מבקשי מקלט סודאנים, כתבה נציבות הפליטים לאו"ם, מגיעים מאזורים בהם מתרחשת הפרה ידועה ומתמשכת של זכויות אדם. עוד הוסיפה כי סודאן וישראל מגדירות עצמן "מדינות אויב", והוראות בחוק הסודאני מלמדות כי למי שישובו לסודאן מישראל נשקפת סכנה אפשרית. הנציבות קבעה כי אין בסיס עובדתי או חוקי לקביעה כי אזרחי סודאן אינם פליטים, שכן נמנעה מהם הגישה להליכי ההכרה בהם ככאלה, מה שעשוי לגרום להם למשבר הומניטרי חמור. שיעור ההכרה בפליטים בישראל, קבעה נציבות הפליטים לאו"ם, הוא ככל הנראה הנמוך ביותר בעולם המערבי.

עו"ד עודד פלר מהאגודה לזכויות האזרח, אמר בעקבות ההחלטה כי "ההחלטה לכלוא של מבקשי המקלט מסודאן ואת ילדיהם לתקופה בלתי מוגבלת בתנאים קיצוניים במדבר, היא החלטה אכזרית בצורה קיצונית. יש להצר על כך שראש הממשלה והיועץ המשפטי לממשלה אינם מרסנים את שר הפנים ועל כן נדרשה עתירה לבית המשפט".

בחודש יוני האחרון החליט בית המשפט המחוזי בירושלים כי בכל הנוגע לאזרחי דרום סודאן, אין מניעה להמשיך בתכניתו של ישי לכלוא אותם ולגרשם. החלטת בית המשפט נתנה אור ירוק להחל במבצע הגירוש, שהוקפא לתקופה ארוכה בצו ביניים קודם שהוציא בית המשפט.

ממשרד הפנים נמסר בתגובה כי השר ישי מצר על ההחלטה "שמעכבת את הפתרון לבעיית ההסתננות לישראל. השר ישי מקווה כי שופטי בית המשפט יתירו בסופו של דבר את הרחקתם של כל המסתננים השוהים בניגוד לחוק ברחובות ישראל אל מתקני שהייה - כתחנות ביניים בדרך חזרה למולדתם". השר ישי קרא לארגוני ״זכויות האדם״, כדבריו, לפעול בראש ובראשונה לטובת אזרחי המדינה בבחינת ״עניי עירך קודמים״. כתוצאה ממדיניות השר ישי, כך על פי משרד הפנים, הוחזרו בחודשים האחרונים כעשרת אלפים מסתננים למולדתם. "השר ישי לא ינוח ולא ישקוט עד אשר מדינת ישראל תהיה ללא מסתננים״.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ