מסתמנת ירידה חדה בהרוגים בתאונות דרכים ב-2012

מתחילת השנה נהרגו 227, לעומת 326 בתקופה המקבילה אשתקד. בין הסיבות לירידה: אכיפה נרחבת במגזר הערבי והורדת שיכורים מהכביש

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מתחילת השנה נרשמה ירידה של 99 הרוגים בתאונות דרכים, יחסית לתקופה המקבילה אשתקד. מתחילת 2011 ועד חודש אוקטובר אותה שנה נהרגו בכבישי ישראל 326 בני אדם, ואילו מתחילת 2012 ועד היום נהרגו 227 בני אדם.

היום (שבת) נהרגו שלושה בני אדם בתאונות דרכים ברחבי הארץ. גבר בן 50 נהרג בדריסה על ידי מכונית חולפת סמוך למחלף ניצני עוז בשרון. בן 74 שנפצע ביום חמישי בתאונת קלנועית מת מפצעיו, ובן 26 שהחליק עם אופנוע בנתניה נהרג. רוכב אופנוע נפצע קשה בתאונה נוספת ליד הסחנה.

עם כניסתו לתפקיד, הצהיר ראש אגף התנועה ניצב ברונו שטיין על מהפכה בתפישת המלחמה בתאונות הדרכים. שטיין הורה לשוטרים להתמקד בהורדת מספר ההרוגים בכבישים ובעבירות שגורמות לתאונות קטלניות.

לפני שנתיים החל שטיין לבצע מספר צעדים משמעותיים. למשל, בעבר נקבעו כ-700 ק"מ של כבישים אדומים, כלומר כבישים שבהם מספר גבוה במיוחד של הרוגים. שטיין החליט להוריד את מספר הכבישים וקבע כי רק 300 ק"מ מתוכם ייקבעו כאדומים, ובהם תתמקד עבודת המשטרה. בכל כביש שכזה מוצב מפקד אזורי, שנמדד בכל תקופה לפי מספר ההרוגים באותם כבישים. בכביש שבו לא נרשמו ירידה בהרוגים ואכיפה נכונה - על המפקד היה לתת דין וחשבון למפקדים שמעליו.

ראש אגף התנועה, ניצב ברונו שטייןצילום: עופר וקנין

אחת העבירות שבהן אגף התנועה נלחם היתה נהיגה בשכרות. בשנה האחרונה הורדו מהכביש מעל 2,500 כלי רכב, כיוון שנהגיהם נבדקו ונמצא שנהגו בהשפעת אלכוהול. בשנים הקודמות הורדו מהכביש עשרות כלי רכב בלבד.

בנוסף לכך, הונהגה רפורמה בבתי הדין לתעבורה, לפיה כל נהג שעבר עבירות תנועה שהוגדרו עבירות בריונות, מובא בתוך כמה ימים לבית המשפט ומוגש נגדו כתב אישום. הרפורמה תרמה, בעיקר, להרתעת נהגים בעלי עבירות קודמות. באגף התנועה אף גיבשו רשימה של נהגים שהוגדרו עברייני תנועה, ויחידות סמויות מנהלות מעקב אחריהם. רבים מהם הורדו מהכביש בשנה האחרונה למשך כמה שנים. כמו כן, שטיין הגדיל את יחידות האופנועים של משטרת התנועה, מתוך תפישה שהאופנועים מרתיעים את הנהגים.

אחד הנתונים שהביא לירידה החדה בהרוגים השנה הוא מספר ההרוגים במגזר הערבי. עד לשנת 2011, מספר ההרוגים במגזר הערבי היווה כ-40% מסך כל ההרוגים. השנה לעומת זאת, ירד מספר ההרוגים במגזר, והם מהווים כ- 30% מכלל ההרוגים. הירידה במספר ההרוגים במגזר הערבי אירעה, בין השאר, בעקבות דרישתם של ראשי המגזר מהמשטרה להיכנס לתוך הערים ולאכוף את חוקי התעבורה. מרבית תושבי היישובים במגזר מאסו בנהגים שהתפרעו בכבישים וניצלו את העובדה שהמשטרה לא פעלה בערים הערביות. עד לשנה האחרונה, רוב האכיפה נעשתה בצירים הראשיים, אולם בשנה האחרונה ישנה אכיפה גם בתוך הערים.


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ