300 סודאנים הפגינו מול הקריה: "איפה המוסר היהודי?"

המפגינים מחו על כוונת הממשלה לכלוא מבקשי מקלט במתקן המעצר בנגב. הם קראו לישראל לבחון את בקשותיהם באופן אישי - ולא קבוצתי

אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור

כ-300 מהגרים מסודאן הפגינו בצהריים מול בניין הקריה בתל אביב במחאה על כוונת הממשלה לכלוא מבקשי מקלט במתקן המעצר בנגב. המפגינים קראו לישראל לבחון את בקשותיהם האישיות במקום להעניק להם הגנה קבוצתית, להכיר בפליטים ולהעניק להם הגנה וזכויות. הפליטים באו בטענות גם לאו"ם ואמרו כי אינו עושה די על מנת להגן עליהם.

המפגינים קראו שוב ושוב "אנחנו פליטים, אנחנו לא מסתננים" ו"אנחנו בני אדם". הם הניפו שלטים בעברית ובאנגלית שעליהם נכתב בין השאר: "אנחנו לא פושעים – למה אתם שמים אותנו בכלא?", "באנו לבקש הגנה, לא לחפש עבודה", "לא בחרנו להיות פליטים – ישראל והאו"ם נכשלו בהגנתנו" ו-"איפה המוסר היהודי?".

"אנחנו רוצים שהישראלים יידעו שהסודאנים לא באים לפה לעבודה. אנחנו פליטים", אמרה סואבה אוסמן מחבל דרפור, שאחזה בידיה תעודת פליט שהונפקה לה במצרים. היא נכנסה לישראל לפני חמש שנים ומאז מתגוררת בארץ עם בעלה ובנה. "אני מחזיקה את זה כדי שכולם יידעו שאנחנו פליטים", הבהירה.

"באתי לישראל לפני חמש שנים. מאז אין שינוי במצב שלנו", אמר ג'ייקוב ברי, בן 25, מארגון בני דרפור. "המעמד שלנו אינו ברור – האם אנחנו פליטים או לא? לפי האמנה הבינלאומית אנחנו פליטים כי ברחנו מהמלחמה. עדיין יש מלחמה בדרפור. אנחנו אנשים שברחו ממלחמה וצריכים הגנה. אנחנו פליטים, אבל המדינה לא מכירה בנו כפליטים".

הפגנת הסודאנים מול הקריה בת"א, היוםצילום: דניאל בר-און

ברי, מיוזמי ההפגנה, אמר כי היה רוצה להיפגש עם שר הפנים, אלי ישי. "משרד הפנים קיבל החלטה ואמר שהוא רוצה לגרש אותנו. אנחנו שואלים – לאן הוא רוצה לגרש אותנו? חזרה למלחמה? זה נגד האמנה הבינלאומית". ברי התייחס גם למתקן הכליאה בנגב, "המשפחות שלנו במחנות פליטים. לשים אותנו במתקן זה לא אנושי. זה סוף העולם בשבילנו".

אלדין אלבקר, בן 32, שוהה בישראל ארבע שנים. לדבריו, קולם של הפליטים אינו נשמע מספיק. "צריך להעלות את המודעות למה שקורה. העולם והחברה הישראלית צריכים להקשיב. הפליטים דורשים דברים מאוד לגיטימיים. זה מפתיע, אבל זו אותה דרישה של אלי ישי", אמר והסביר: "צריך לעשות את ההבחנה בין פליטים למחפשי עבודה. זה יקל על הפליטים ועל המדינה. צריך לבדוק את הבקשות האישיות – מי שפליט שיתנו לו את הזכויות שלו. אי אפשר לשים את כולם יחד".

ביום חמישי האחרון קיבל בית המשפט המחוזי בירושלים את בקשת ארגוני הסיוע לאסור זמנית מעצר של מבקשי מקלט מסודאן. הארגונים פנו לבית המשפט בעקבות הוראתו של שר הפנים להתחיל במעצרם של אזרחי סודאן השוהים בישראל מאמצע החודש – הוראה שספגה ביקורות גם מבית המשפט המחוזי בירושלים. המחוזי החליט לאסור באופן זמני את מעצר מבקשי המקלט מסודאן עד להחלטה אחרת.

שר הפנים ישי אמר בתגובה: "אפעל עד להוצאת אחרון המסתננים, בין למדינה שלישית ובין לארצו ישירות. צר לי על מצבם של אזרחי סודאן, כמו גם על מצבם של שאר אזרחי העולם שלא שפר עליהם מזלם. יחד עם זאת, חובתי כשר בממשלת ישראל איננה נתונה לאזרחי אפריקה, כי אם לאזרחי ישראל, ביטחונם ועתידם, ולא ארפה עד השלמת יעד הוצאת כל המסתננים מהארץ. על המסתננים ועל ארגוני זכויות האדם, הפועלים להשאירם בארץ תוך פיזור הבטחות סרק, לדעת כי טוב יעשו אם יצאו מיוזמתם, תוך קבלת מירב הסיוע והעזרה האפשריים ולא לחכות להוצאתם ע"י משרד הפנים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ