משרד הרווחה: התנאים במתקן הכליאה לאפריקאים בנגב בלתי סבירים

מסמך פנימי מביע התנגדות לכוונת משרד הביטחון להקים על כמחצית מהשטח אוהלים ולהגדיל את מספר השוהים בכל תא, ומתריע מפני השפעת התנאים על השוהים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

משרד הרווחה מתריע מפני תנאי מחיה "לא סבירים" הצפויים במתקן הקבע למהגרים אפריקאים המוקם בימים אלו בנגב, כחלק מתוכנית הממשלה לעודד את יציאתם מהארץ.

במסמך שהוגש למועצה הארצית לתכנון ובנייה, מביע המשרד התנגדות לבקשת משרד הביטחון להקים אוהלים במקום מבני קבע במחצית משטח המגורים במתקן; להגדלת מספר השוהים בכל תא לעשרה אנשים לתקופה ממושכת; ולאכלוס המתקן באנשים ומשפחות לפני שהושלמה בניית מבני ציבור. במשרד מודאגים מההשלכות של תנאים אלו על חייהם של המהגרים.

המסמך נכתב על ידי בכיר במשרד הרווחה, יקותיאל צבע, בתגובה להקלות שמבקש משרד הביטחון לערוך בתוכנית הבנייה למתקן "שדות" שבסמוך לקציעות (תמ"א 46). חלק משינויים אלו, כותב צבע, "עלולים להשפיע באופן מהותי על תנאי השהייה במרכז ועל האנשים והתנהגותם".

הסעיף הראשון שמעורר דאגה במשרד הרווחה הוא הכוונה להקים ביותר ממחצית משטחי המגורים במתקן אוהלים ולא מבנים קשיחים. "יש חשש כי תנאי השהייה והדיור בשטחי הפריסה המיידית (מבנים שיוקמו בתוך זמן קצר, ג"כ) יהיו בלתי סבירים, והתוכנית אינה מציעה אמצעים שיטפלו בכך", נכתב במסמך. "לא נבחנו השפעות השהייה באוהל על האנשים, בתנאי אקלים מדברי צחיח, לאורך השנה והיממה, לפרק זמן שיכול להימשך שנתיים וחצי ואף יותר, ולא נבחנו משמעויות הגדלת מספר האנשים ביחידת מגורים".

המשרד מזהיר מההשלכות של הצבת שוהים רבים בכל מבנה מגורים. בתוכנית המתאר למתקן אמנם לא נקבע מספר שוהים מקסימלי במבנה אלא רק שטחי המחיה לנפש, אולם בנספחי התוכנית הוצגו נתונים שלפיהם בכל מבנה המיועד למגורים ישהו "עד שישה אנשים". כך המליץ משרד הרווחה גם בנספח החברתי שצירף לתוכנית. עם זאת, עולה כי במתקני הקבע שכבר הוקמו במתקן, שאלו למעשה מכולות שהוסבו למגורים, ישוכנו כעשרה אנשים בתא אחד. במשרד הרווחה סבורים כי הדבר עלול להגביר את מעשי האלימות בין השוהים השונים במתקן.

"ברור לכל שתנאים אלה אינם סבירים ולא ניתן להתייחס אליהם כ'תנאי מחיה הולמים', כפי שהורתה המועצה הארצית להבטיח, וככל שיגורו יותר אנשים באוהל, וככל שלא ניתן לספק מרחב אישי, תגברנה ההשפעות השליליות על האנשים כפרטים ועל מידת הסיכון להיווצרות קונפליקטים ומצבי אלימות", נכתב במסמך.

השינויים שדורש משרד הביטחון נועדו לזרז את הקמת מתקן הקבע, המיועד לאפריקאים השוהים בישראל תקופה ממושכת ואינם ברי גירוש עקב המצב בארצם. בשלב הראשון מוקמים בו 3,000 מקומות שהייה ובעתיד ניתן יהיה לאכלס בו עד 11 אלף איש. לפי התיקון לתוכנית, בידי מערכת הביטחון אפשרות להקים אוהלים בשטחים המיועדים "לפריסה מיידית", בשישה מתוך עשרה המתחמים שנועדו למגורים במבנים קשיחים לפי התוכנית.

משרד הרווחה מתנגד גם לסעיף שיאפשר לאכלס את המתקן בשוהים לפני הקמת כל מבני הציבור הנדרשים, בהם מרפאה, בתי ספר, גנים, חדרי תפילה ועוד. כדי לזרז את הפעלת המתקן, ביקש משרד הביטחון דחייה של שלושה חודשים בהקמת "פונקציות חברתיות". משרד הרווחה מציין כי הנספח החברתי לתוכנית המתאר קבע כי שמונה אחוזים מבין השוהים במתקן הקבע צריכים להיות מועסקים בכל עת, בין היתר באמצעות מבני הציבור המיועדים לפעילות, למפגש, לתעסוקה, לפולחן ועוד. אי השלמת מבני הציבור תפגע בתנאי זה. המשרד מותח ביקורת גם על ביטול כיתות המחשבים במתקן: במסמך נטען כי דבר זה מצמצם את אפשרויות התעסוקה במקום. "הנספח החברתי מתייחס לאי הוודאות והייאוש המאפיינים את החודשים הראשונים לשהות במרכז ומדגיש את חשיבותו של סדר יום משמעותי דווקא בהקשר זה".

ביוני האחרון אישרה המועצה הארצית לתכנון ובנייה להפקדה את השינויים שביקש משרד הביטחון. לתוכנית המתוקנת הוגשו שש התנגדויות, בהן זו של משרד הרווחה. בעקבות כך, מינתה המועצה חוקר, עו"ד גדעון ויתקון, כדי שישמע ויבחן התנגדויות אלו. מחר צפוי להתקיים דיון בנושא במועצה הארצית.

גורם במשרד הביטחון אמר אתמול ל"הארץ" כי "במצב שנוצר כיום, הסיכוי שבמתקן הקבע יוקמו אוהלים הוא כמעט בלתי קיים. תוכניות אלו נועדו לממש צורך מידי".

ממשרד הביטחון נמסר בתגובה כי "מתקן שהיית הקבע, המבוסס על מבנים קשיחים, יאכלס בשלב ראשון כ-3,000 מקומות ויאפשר להימנע ככל הניתן משהיית מהגרי עבודה באוהלים. במקביל, על פי הנחיית הממשלה, מקים משרד הביטחון תשתית להרחבת המתקן בעוד אלפי מקומות, בתוך זמן קצר - באמצעות הצבת מבני קבע נוספים או לחלופין באמצעות הצבת אוהלים לפרק זמן מוגבל. 

"למשרד הביטחון אין כל כוונה למנוע או לדחות פיתוח ‘פונקציות ציבוריות', אלא לאפשר את הקמתן, לפרק זמן מוגבל, על בסיס אוהלים, עד להחלפתן במבני קבע. בניגוד לנטען, אין כל כוונה להגדיל את מספר השוהים בכל אוהל, והמ"ר הבנוי לשוהה יעמוד על יותר מ-4 מ"ר, בין שישהה באוהל או במבנה קבע".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ